Zostrih: Canadiens uspeli na ľade Golden Knights

Máloktorý stroj v NHL má také zrýchlenie z nuly na sto ako Montreal Canadiens.Tím z Quebecu sa prebojoval medzi najlepšiu štvoricu aj vďaka skvelým štartom zápasov a inak to nebolo ani v úvode druhého semifinále Stanley Cupu na ľade Vegas Golden Knights.

Akoby vystrelili zo zeme do výšin rýchlosťou kabíny lietajúcej na špicu miestneho ikonického kasína The Strat. Akoby vyleteli z odpaľovacej rampy do stratosféry silou kozmickej rakety.
Canadiens vleteli na horúci nevadský ľad silou severného vetra a rýchlo schladili atmosféru v T-Mobile Arene. Prvú tretinu vyhrali na strely na bránku v pomere 12-4 a na rozdiel od prvého zápasu série dokázali prevahu na štartovacej čiare vyjadriť aj strelecky.

Toffoli nevydarenou strelou prekvapil Fleuryho

Joel Armia dostal Montreal do vedenia v čase 6:12, keď puk odrazený od brániaceho Williama Carriera z ľavej strany upratal do bránky. O desať minút a 18 sekúnd neskôr zvýšil vedenie Tyler Toffoli, ktorý bez prípravy presmeroval medzi betóny Marca-Andreho Fleuryho krátku prihrávku Colea Caufielda.
Pre Toffoliho to bol mimochodom už 10. bod v sérii ôsmich zápasov po sebe, v ktorých sa presadil - dlhšou takúto sériu majú v slávnej histórii play off Canadiens len Larry Robinson (1978) a Guy Lafleur (1977) - obaja deväť duelov v rade.
Hosťom takýto scenár pochopiteľne vyhovoval. Aj keď v druhej tretine mali len štyri strely na bránku oproti desiatim pokusom domácich a v tretej bol pomer ešte drvivejší (7-17), vedenie si dokázali ustrážiť a vyhrali 3:2. Dve minúty pred koncom druhej časti, v čase najväčšieho tlaku Vegas, totiž domácej obrane ušiel Paul Byron a dlhým blafákom zvýšil vedenie na 3:0.
\[Sledujte posledné novinky o sérii Golden Knights-Canadiens\]
Golden Knights potom nestačila ani rýchla reakcia beka Alexa Pietrangela a následne jeho druhý gól, ktorý prišiel až 74 sekúnd pred treťou sirénou.
"Jeden dobrý odraz na začiatku a potom už hráte s náskokom, takže sa v zápase zbytočne nenaháňate. Všetko do seba zapadlo. Chlapci hrali dobre, držali sa na koni a dostali sa na ňom až do víťazného konca," pochvaľoval si útočník Montrealu Corey Perry.
Dobrý štart vo Vegas pre Canadiens určite nebol náhodný. Lepší ako súper boli aj v úvode prvého zápasu, ale tam nedokázali hernú prevahu pretaviť na góly. V tohtoročnom play off majú v prvých tretinách jasne najlepšiu bilanciu zo všetkých: dali 12 gólov a dostali len tri!

Byron zakončil brejk bekhendom pod hornú tyč

V ďalšom priebehu zápasu už má Montreal naopak záporné skóre - 9:15 v druhej a 8:12 v tretej časti. Náskok z úvodného dejstva mu však stačil na celkový úspech. Má totiž nielen pevnú obranu, ktorú v stredu posilnil aj navrátilec Jeff Petry, ale aj spoľahlivého Careyho Pricea v bránke.
"Každý klub má svoju identitu. Napríklad my máme celú sezónu skvelé druhé tretiny. Canadiens sú zase tímom, ktorý na vás bleskovo vletí," uvažoval tréner Vegas Peter DeBoer. "Veď počas ich víťaznej série (na prelome 1. a 2. kola) v zápasoch viedli sedemkrát po sebe. Navyše majú veľmi dobrý defenzívny tím. Síce sme si vytvorili dosť šancí na to, aby sme sa vyškriabali späť, ale občas chýbalo trochu šťastia a inokedy nás vychytal (Price)."
Séria sa tak za vyrovnaného stavu sťahuje do Montrealu, tretí duel sa hrá v noci na sobotu (2:00 SELČ). Ak si favorit z Vegas nechce komplikovať jej ďalší priebeh, tak musí hlavne vyriešiť, ako zastaviť nástup Canadiens.