Momenty MS: Dvojitá radosť Kanady i kat McDavid

Autor Michael Langr / NHL.com

Majstrovstvá sveta IIHF v Moskve a v Petrohrade sú za nami, o rok sa usporiadateľom stane Nemecko s Francúzskom. Ako sa bude spomínať na tohtoročný šampionát?

Redakcia NHL.com vybrala sedem top momentov MS, ktoré sa v nedeľu skončili ďalším triumfom Kanady.

1. Dvojitá kanadská radosť

Hokejisti Kanady majú všetko dvakrát. Vo finále strelili dva góly, získali druhý titul majstrov sveta za sebou a navyše hneď dvakrát v eufórii vytvorili víťazné klbko po poslednom zápase.

Ich prvý výbuch radosti sa musel opakovať, pretože strela do prázdnej bránky z hokejky Matta Duchenea, ktorá zvýšila stav finále s Fínskom, doletela do siete deväť desatín sekundy pred koncom. Kanaďania to nevydržali, naskákali na ľad a zavalili brankára Cama Talbota. Ale rozhodcovia ich vykázali späť na striedačku, pretože bolo treba poslednú pasáž dohrať. Ihneď po buly si tak hokejisti s javorovým listom na hrudi prežili radosť druhýkrát.

Kanada vládne svetu. Aj keď tohtoročný šampionát bez veľkého množstva hviezd NHL sa nedá považovať za turnaj najlepších proti najlepším a aj samotnému tímu trénera Billa Petersa chýbala plejáda es, dokázala obhájiť minuloročné zlato z Prahy. Navyše je víťazom posledných dvoch olympiád. Jej pozíciou by teraz mohol otriasť len neúspech na septembrovom World Cupe, ktorý sa však koná na jej ľade v Toronte.

2. Nemecký obrat so Slovenskom

Slováci vstúpili do turnaja veľmi dobre. Poradili si s Maďarskom i s Francúzskom a zdalo sa, že na víťaznej vlne budú pokračovať. Tým skôr, keď Peter Cehlárik zaistil v prvej tretine tretieho duelu proti Nemecku vedenie 1:0.

Lenže v druhej časti prišiel kolaps. Nemecko tromi gólmi otočilo zápas a nakoniec vyhralo 5:1. Práve tieto body nakoniec Slovensku chýbali v konečnom účtovaní, kedy sa pred neho dostali na posledné postupové miesto v skupine B Američania. A zápas navyše rozbil pohodu v tíme trénera Zdena Cígera, ktorú už hokejisti do konca šampionátu nenašli.

3. Fínsky obranný val

Nebýva zvykom uvádzať medzi kľúčovými momentmi turnaja zblokovanú strelu. Ale v semifinále, ktoré ukončilo ruské zlaté nádeje, bola táto chvíľa zhmotnením príbehu celého zápasu. V polovici druhej tretiny zablokoval obranca Atte Ohtamaa dve nebezpečné rany v ruskej presilovke a 28 sekúnd po jej skončení dal Jussi Jokinen víťazný gól potom, čo si parádne vymenil puk s Patrikom Laineom.

Práve obetavosť a skvelo organizovaná obrana Fínov bola kľúčom k postupu cez nabitú ruskú zbornú s hviezdami ako Alex Ovechkin, Pavel Datsyuk, Artemi Panarin alebo Evgeni Kuznetsov v zostave. Tímové poňatie škandinávskeho celku bolo znovu cestou k úspechu. Vo finále však potom Fínsko narazilo na rovnako takticky vyspelú a herne ešte lepšie vybavenú Kanadu.

4. McDavidova zlatá trefa

Jednotka minuloročného draftu Connor McDavid sa na majstrovstvách sveta strelecky trápila. Budúca superstar NHL a ťahúň Edmonton Oilers mal pred finále 10 striel na bránku a len v prvej tretine finálového duelu ďalšie tri. Devätnásťročný talent zbieral len asistencie, ktorých mal osem (delené 4. miesto). Góly nie a nie prísť.

V 12. minúte posledného zápasu McDavid konečne trafil. A bol to gól, ktorý nakoniec znamenal pre Kanadu titul. Útočník sa nebojácne vydal do fínskeho bloku pred bránkou a v tiesni predviedol bleskový blafák s forhendovým zakončením, po ktorom poslal puk do bránky. Na tento kúsok súper nedokázal odpovedať a jediný gól vzývaného najväčšieho talentu súčasnosti sa tak ukázal ako zlatý.

5. Osemnásťročný Matthews popravil Česko

Auston Matthews nebude patriť k obľúbeným hráčom českých fanúšikov. V tomto roku sa totiž osemnásťročný mladík stal hneď dvakrát katom českej reprezentácie. V januári na majstrovstvách sveta do 20 rokov prispel hattrickom k jednoznačnej štvrťfinálovej výhre 7:0. Vo štvrťfinále terajšieho šampionátu dospelých zase vyrovnal na 1:1 a následne rozhodol nájazdy, v ktorých bol jediným strelcom.

Hokejový svet sledoval súboj dvoch supertalentov Matthewsa a Patrika Laineho, ktorí budú medzi sebou bojovať o prvé miesto na tohtoročnom drafte NHL. Fín Laine bol so siedmimi gólmi z 10 zápasov najlepším kanonierom turnaja (spolu so Švédom Gustavom Nyquistom) a s 12 bodmi 4. najproduktívnejším hráčom. Matthews dal v 10 zápasoch šesť gólov, pridal tri prihrávky a v bodovaní skončil 13. Ale znovu ukázal, že má zabijacký inštinkt, presnú strelu a schopnosť rozhodovať zápasy.

6. Český obrat so Švédskom

Českí hokejisti prehrávali po prvej tretine svojho tretieho zápasu na MS so Švédskom 0:2 a zdalo sa, že dobre rozohraný turnaj s výhrou nad domácim Ruskom sa pre nich vráti do priemeru. V druhej tretine však výber kouča Vladimíra Vůjtka predviedol nečakaný obrat. Gólmi Davida Pastrňáka, Jana Kovářa a Michala Birnera otočil zápas na 3:2 a nakoniec vyhral 4:2.

V Česku sa tradične oslavovalo hlavne víťazstvo nad Ruskom, ale práve zápas so Švédmi ukázal silu podceňovaného výberu len s tromi hráčmi z NHL (ktorých potom ešte doplnil Radek Faksa z Dallas Stars). Fanúšikovia vzali tento tím za svoj, sledovali jeho spanilú jazdu skupinou s jediným zaváhaním - porážkou v nájazdoch s Dánskom.

Vo štvrťfinále sa však eufória rýchlo rozbila o mladší, rýchlejší a energickejší tím USA.

7. Dánsky rast

Dánsko vedené hokejistami z NHL Larsom Ellerom, Jannikom Hansenom a Nikolaiom Ehlersom, predviedlo až na výpadok 1:10 s Ruskom veľmi sympatické výkony. A napriek tomu že so Švajčiarskom prehralo 2:3 po predĺžení, vďaka výhre nad Nórskom a Českom v nájazdoch sa nakoniec dokázalo dostať na štvrté miesto v skupine A a postúpiť do štvrťfinále. V ňom už nestačilo na favorizovaných Fínov, ale dva roky pred organizáciou MS dokázalo, že dánsky hokej je na vzostupe.