Minnesota jednoznačne ovládla Stadium Series

Autor Michael Langr / NHL.com

Hokejisti Chicago Blackhawks získali v posledných šiestich sezónach tri Stanley Cupy a trikrát si zahrali duel pod šírym nebom. Hráči Minnesota Wild ešte na 'outdoorový' duel nikdy predtým nenastúpili a za posledné tri roky trikrát stroskotali v play off práve na Chicagu.

Nedeľná párty pod šírym nebom na TCF Stadium v Minneapolis však patrila práve im. Nadšenie a nasadenie domácich prevážilo nad skúsenosťami šampiónov a väčšina z 50.426 divákov tak mohla osláviť jednoznačnú výhru 6:1.

Minnesota kontrolovala duel od začiatku až do konca. Pomohol jej prvý gól, ktorý padol už v čase 3:25 z hokejky Matta Dumbu. Odvtedy hokejisti v zelených dresoch len navyšovali náskok. Hostia sa prvého a jediného gólu dočkali až v polovici tretej tretiny, kedy z ostrého uhla trafil do odkrytej siete Patrick Kane. Najproduktívnejší hráč NHL dal svoj 35. gól sezóny, lenže na nejaký výrazný posun výsledku to tentokrát bolo málo.

Domáci totiž vtedy viedli už 5:0. Tri a pol minúty po úvodnom zásahu Dumbu skóroval šikovným

tečom rakúsky útočník Thomas Vanek a v čase 2:25 druhej časti sa po krásnej kombinácii presadil švajčiarsky forvard Nino Niederreiter. V polovici stredného dejstva navyše zvyšoval Jason Pominville a opäť v čase 2:25 po (tentokrát druhej) pauze dopravil puk piatykrát do bránky Blackhawks Ryan Carter.

Jednou z veľkých postáv duelu bol Erik Haula. Fínsky center tretej formácie asistoval na tretí a štvrtý gól a šesť minút pred koncom potom pečatil skóre na finálny rozdiel 6:1. Puk do bránky síce nedopravil, ale bol mu uznaný technický gól, pretože bol faulovaný pred prázdnou bránkou pri hre bez gólmana.

"Celý tím hral výborne a vyhrať takýto zápas pred 50 tisíc ľuďmi je senzačné," uviedol Haula po zápase pred kamerami NHL Network. "Len zahrať si takýto duel je zážitok, na ktorý len tak nezabudnem."

Bilanciu 1+2 mal v zápase aj jeho spoluhráč z útoku Pominville, ktorý si zápas tiež výrazne užil.

"Je to skvelé. Človeka to trochu zmrazí, keď vidí tú scenériu. Tie ohňostroje, množstvo fanúšikov a všetko to okolo... Tieto zápasy ma vždy bavili aj len sledovať a tentokrát som mal to šťastie, že som si ho zahral. Snažil som sa užiť si každú chvíľku," rozprával Pominville.

Hosťujúci kouč Joel Quenneville vymenil pred treťou tretinou brankára, Coreyho Crawforda (19 zákrokov, 82,6 percenta) nahradil Scott Darling, ktorý chytil osem striel z deviatich. Jednotke Blackhawks sa však veľmi nedá nič vyčítať. Góly Minnesoty padali po dorážkach, tečoch alebo veľmi dobre odohraných akciách, ktoré obrana Chicaga často nestíhala kryť. Domáci lepšie korčuľovali a aj lepšie bránili, zblokovali 20 striel. A z tých 32, ktoré prešli na bránku, ich skvelý Devan Dubnyk zlikvidoval 31.

Do zápasu nezasiahla slovenská hviezda Marián Hossa, ktorý je na maródke so zranením v dolnej časti tela. Jeho krajan Richard Pánik odohral 9:11 minúty a skončil bez bodu s bilanciou -1, rovnako ako český obranca Michal Rozsíval, ktorý strávil na ľade o päť sekúnd menej. České krídlo Jiří Sekáč do duelu nezasiahol, sledoval ho z tribúny ako zdravý náhradník.

Aké vzdialené sa teraz zdá trápenie Wild z januára a úvodu februára. Nie je to tak dávno, čo Minnesota ukončila neblahú sériu, v ktorej prehrala 13 zápasov zo 14 a hlavný tréner Mike Yeo tým prišiel o prácu. Po nástupu nového kouča Johna Torchettiho však zatiaľ tím nestratil ani bod. Nedeľným triumfom predĺžil víťaznú sériu na štyri duely, v ktorých dal vždy minimálne päť gólov a stanovil tak nový rekord v histórii klubu.

"Všetko si sedlo a v poslednej dobe idú veci správnym smerom," tešilo Haulu, ktorý v posledných štyroch dueloch nazbieral sedem bodov (2+5).

Tieňom je pre Wild len zranenie forvarda Jasona Zuckera, ktorý odstúpil v polovici druhej tretiny po Rozsívalovom tvrdom hite.

Chicago, ktoré s 81 bodmi ostáva lídrom Západnej konferencie, vyhralo pred stretnutím Stadium Series dva zápasy v rade a bodovalo v siedmich z posledných desiatich. Tentokrát sa však muselo skloniť pred entuziazmom ofenzívne naladených a skvelo sa pohybujúcich súperov. Wild (64 bodov) sa po výhre dostali jediný bod od druhej divokej karty v Západnej konferencii, ktorú momentálne drží Nashville Predators.

Minnesota zorganizovala skvelý hokejový víkend, ktorý zahŕňal aj piatkové rodinné korčuľovanie a sobotný zápas veteránov. A potvrdila, že tento šport je v regióne, ktorý sa v rámci USA pýši priezviskom Hokejový štát, skutočne doma.

Hráči Wild k tomu v nedeľu pomohli parádnym výkonom, na ktorý sa v Minneapolis a okolí bude ešte dlho spomínať.