Feharvary

Slovenský obranca Martin Fehérváry má za sebou premiéru v prípravnom zápase za Washington Capitals. Osemnásťročný talent vo svojom debutovom stretnutí nebodoval. Šampióni z Capitals sa postavili proti Boston Bruins kapitána Zdena Cháru, ktorým nakoniec podľahli 2:1 po nájazdoch.

Osemnásťročný talent, ktorého Washington draftoval tento rok v druhom kole draftu ako číslo 46 a už má vo vrecku trojročný vstupný kontrakt, si odkrútil debut v bostonskej TD Garden pred 17.565 divákmi. Postavil sa tak proti svojmu hviezdnemu krajanovi Chárovi, ktorý s časťou tímu Bruins necestoval do Ázie na zápasy China Games proti Calgary Flames.
Za domácich sa rovnako prvýkrát predstavil český útočník Jakub Lauko, ktorý skóroval. Lauka, ktorý má za sebou dve sezóny v českej extralige vo farbách Pirátov Chomutov, Bruins draftovali tento rok v treťom kole z 77. miesta.

Lauko skóroval v premiére za Boston

V prvom štarte sa v 18. minúte hneď zapísal medzi strelcov. Z priestoru medzi kruhmi prekonal gólmana Pheonixa Copleyho a otvoril skóre. "Nevedel som, čo mám robiť. Hovoril som si: 'Bože môj, dal som gól, čo teraz?' Pekný pocit," opísal svoje pocity Lauko. Za obhajcu Stanley Cupu vyrovnal v 38. minúte Brett Connolly a Danton Heinen duel nakoniec rozuzlil v nájazdoch.
Lauko dostal príležitosť aj na záverečný nájazd, ale svojho krajana Vítka Vaněčka neprekonal. "Snažím sa, ako sa len dá. Učím sa na ľade aj mimo neho. Budem dúfať, že by som mohol ostať v sezóne tu alebo v Providence. Chcem hrať v Amerike," dodal Lauko.
V zostave Bostonu nechýbali ani stabilné opory, ktoré sa nevybrali do Číny - okrem Cháru sa nevybral do Číny ani český center David Krejčí. Krejčí rovnako ako Lauko v závere nepremenil svoj nájazd.
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
Za Capitals, na ktorých lavičke si Todd Reirden odkrútil premiéru v úlohe hlavného kouča, nastúpil český brankár Vítek Vaněček na druhú polovicu duelu a pochytal všetkých 12 striel. V nájazdoch potom raz inkasoval. V zostave Washingtonu nechýbal ani útočník Jakub Vrána, ktorý rovnako nepremenil nájazd.
Tréner Bary Trotz, ktorý priviedol Capitals k triumfu, má za sebou víťazný vstup v príprave v novom pôsobisku na lavičke Islanders. V prvej tretine sa Islanders dostali do dvojgólového náskoku vďaka nováčikovi Kiefferovi Bellowsovi a Calovi Clutterbuckovi.

Trotz_NYI_Inside

V 37. minúte dovŕšil výsledok Sebastian Aho a bol pri tom český center Jan Kovář. Švédskemu obrancovi vrátil puk na modrú čiaru a ten prestrelil Alexa Lyona. Kovář po piatich rokoch strávených v Kontinentálnej lige v Magnitogorsku 9. júla podpísal s Islanders ročnú zmluvu.
Na víťazstve Vegas Golden Knights nad Arizona Coyotes 7:2 sa útočník Tomáš Nosek podieľal až troma asistenciami. Hneď po 16 sekundách prihral na úvodný gól Jonathana Marchessaulta a v 14. minúte v presilovej hre potom William Karlsson zvýšil už na 4:1. Po 41 sekundách druhého dejstva Nosek asistoval aj pri ďalšom Marchessaultovom góle na 5:2.
Max Pacioretty sa uviedol vo Vegas gólom a asistenciou. Finalista Stanley Cupu získal forvarda 10. septembra z Montreal Canadiens. Rovnakú bilanciu mali aj Karlsson a Erik Brannstrom.