sharks_012317a

Štvorgólovým predstavením ovládol pondelkové dianie v NHL Patrick Marleau. Tridsaťsedemročný kanadský útočník štýlovo ukončil svoj sedemzápasový strelecký pôst a postaral sa o víťazstvo San Jose na ľade Colorada 5:2. Všetky góly stihol Marleau počas tretej tretiny.
Martin Marinčin odohral druhý duel od návratu po zranení a asistenciou pomohol Torontu k domácej výhre nad Calgary 4:0. Po dlhom čase chýbal v bránke Los Angeles Peter Budaj. Kings s gólmanom Jeffom Zatkoffom prehrali zápas s Rangers 2:3 a predĺžili neslávnu sériu na štyri porážky v rade. Marián Gáborík svoje bodové konto nerozšíril.

Colorado Avalanche - San Jose Sharks 2:5
Marleau si schoval svoje galapredstavenie na tretiu tretinu. Prvýkrát sa presadil až v 43. minúte, kedy tečom strely Marca-Edouarda Vlasica od modrej čiary dostal Sharks do vedenia 2:1. V priebehu len siedmich minút a 42 sekúnd potom zavŕšil čistý hetrik a rozhodol zápas.
Na dvojgólový rozdiel upravil potom, čo prekvapil gólmana Spencera Martina a po obídení bránky zasunul puk pri pravej tyčke. Ďalší gól pridal po ideálnej prihrávke Joea Pavelskiho, ktorú usmernil za chrbát nováčika NHL. Dvadsaťjedenročného Martina, ktorý chytal svoj druhý zápas v lige, prekonal ešte v 57. minúte. Unikol obrancom a blafákom do bekhendu upravil na konečných 5:2.
Pre Marleaua, ktorý má celkovo na konte 497 gólov z 1459 zápasov, to bol prvý štvorgólový zápas v kariére v NHL. Ako len 12. hráč v histórii dokázal dať štyri góly počas jednej tretiny. Naposledy sa to podarilo 26. januára 1997 v dueli proti Montreal Canadiens Mariovi Lemieuxovi v drese Pittsburgh Penguins. "Bola to výborná tretina," usmieval sa Marleau.
San Jose prvýkrát v sezóne dosiahlo päť víťazstiev za sebou. Troma bodmi za gól a dve asistencie sa na tom podieľal aj obranca Brent Burns, ktorý sa s 50 bodmi za 20 gólov a 30 asistencií z 48 duelov vyšplhal už na štvrté miesto kanadského bodovania.

Winnipeg Jets - Anaheim Ducks 2:3
Brankár Ondřej Pavelec po návrate z Manitoby z American Hockey League nastúpil aj v treťom zápase za sebou, znovu inkasoval trikrát a na rozdiel od duelov s Arizonou (6:3) a so St. Louis Blues (5:3) to na úspech nestačilo. Prehre s Ducks nezabránil 27 úspešnými zákrokmi.
Jets síce viedli, keď sa už po 134 sekundách úvodného dejstva presadil Andrew Copp. Hneď v piatej minúte ale vyrovnal vo vlastnom oslabení Logan Shaw, ktorý po brejku Ducks dorazil puk po strele Cama Fowlera. O 85 sekúnd neskôr prestrelil Pavelca z pravého kruhu z uhla na bližšiu tyčku Rickard Rakell a dal svoj 20. gól v sezóne.
V 49. minúte pri presilovej hre Anaheimu nemal český gólman šancu zasiahnuť, keď od modrej čiary vystrelil Shea Theodore a tesne pred bránkoviskom puk šikovne tečoval Ryan Getzlaf. Winnipeg odpovedal už len znížením Nikolaja Ehlersa.

Arizona Coyotes - Florida Panthers 3:2 po predl.
Jakub Kindl sa podieľal na úvodnom góle zápasu v 15. minúte. Jeho tvrdú strelu od modrej čiary Mike Smith ešte vytesnil, ale z dorážky pred bránkoviskom sa presadil Vincent Trocheck. Pre dvadsaťdeväťročného českého obrancu to bol v 28. zápase štvrtý bod v sezóne a všetky nazbieral za asistencie.
Arizona v 23. minúte bleskovo otočila stav, keď v priebehu 12 sekúnd skórovali Christian Fischer a Ryan White. Hneď o štyri minúty neskôr odpovedal Michael Sgarbossa a duel rozuzlil po 48 sekundách predĺženia Tobias Rieder.
Pre Coyotes, ktorí sú druhým najhorším tímom ligy, to bola druhá výhra za sebou. Nadviazali na sobotné víťazstvo nad celkom Tampa Bay Lightning 5:3. Florida zaznamenala štvrtú porážku za sebou a druhýkrát počas tejto série bodovala.

Toronto Maple Leafs - Calgary Flames 4:0
Víťazstvo Maple Leafs vychytal Frederik Andersen, ktorý si vďaka 26 zákrokom pripísal druhé čisté konto v sezóne. Dvakrát trafil Nazem Kadri, ktorý svojím prvým gólom v zápase dosiahol hranicu 100 gólov v NHL. Flames tretíkrát za sebou prehrali.
Andersen podržal svoj tím hlavne v siedmej minúte, kedy sa Calgary za bezgólového stavu dostalo pri vlastnom oslabení do prečíslenia dvoch na jedného, ale Mikael Backlund po prihrávke Michaela Frolíka stroskotal na pravom betóne opory Toronta.
Na konci prvej tretiny trafil Mitchell Marner, v druhej tretine zvýšili Kadri so Zachom Hymanom, ktorý sa presadil v oslabení po asistencii Marinčina. Výsledok zavŕšil v presilovej hre opäť Kadri, ktorý si polepšil na 101 gólov z 371 zápasov v NHL.

Washington Capitals - Carolina Hurricanes 6:1
Capitals bodovali štrnásty raz za sebou a vyrovnali druhú najdlhšiu sériu v klubovej histórii. Líder NHL si pri tejto sérii pripísal 12. výhru a len dvakrát prehral v nadstavení. Navyše opäť predviedol svoju ofenzívnu silu a strelil najmenej štyri góly v ôsmom dueli za sebou.
Z dvoch gólov sa radoval obranca Dmitry Orlov a tri asistencie si pripísal útočník Andre Burakovsky. Hurricanes síce viedli po presilovkovom zásahu Jordana Staala, ale v každej tretine dvakrát inkasovali a štvrtýkrát v rade museli prehryznúť porážku.
New York Rangers - Los Angeles Kings 3:2
Rangers sa radovali z tretej výhry za sebou, napriek tomu že Los Angeles bolo výrazne strelecky aktívnejšie. Gólman Henrik Lundqvist si pripísal 36 úspešných zákrokov a stal sa prvou hviezdou zápasu, čo sa mu podarilo druhýkrát za sebou. Jeff Zatkoff, ktorý dostal v bránke Kings prednosť pred Slovákom Petrom Budajom, inkasoval trikrát zo 17 striel.
Lundqvist pri víťaznej sérii pochytal 80 z 84 pokusov súperov. Predtým pri troch prehrách v rade inkasoval zo 76 striel šestnásťkrát. Rangers získali vďaka gólom Brandona Pirriho a Matta Puempela dvojgólový náskok a na znížení Jordana Nolana odpovedal Mats Zuccarello. Los Angeles potom už dve sekundy pred koncom len skorigovalo výsledok vďaka Kyleovi Clifforovi a štvrtýkrát za sebou nebodovalo.
1. Marleauova strelecká explózia
Patrick Marleau čakal sedem zápasov na gól a na ľade Colorada streleckú smolu dokonale pretrhol štyrmi zásahmi. Prvýkrát sa presadil v 43. minúte, v priebehu siedmich minút a 42 sekúnd zaznamenal čistý hetrik a potom pridal ešte jeden zásah navyše.
2. Líder NHL vo forme
Washington vďaka víťazstvu nad Carolinou 6:1 bodoval štrnásty raz za sebou a na čele súťaže unikol na rozdiel dvoch bodov tímu Columbus Blue Jackets. Pre Capitals to bola v úspešnej sérii 12. výhra.
3. Pavelcova prvá porážka
Brankár Ondřej Pavelec slávil v prvých dvoch vystúpeniach v sezóne v drese Winnipegu po návrate z farmy v Manitobe víťazstvá, ale pri treťom štarte v rade v bránkovisku Jets už neuspel. Jets prehrali s Anaheimom 2:3.
1. Patrick Marleau (SJS): 4 góly, 4 plusové body, 6 striel
2. Brent Burns (SJS): 1 gól, 2 asistencie, 4 strely
3. Dmitry Orlov (WSH): 2 góly, 2 plusové body, 2 strely
Na čo sa tešiť:
Na programe je desať zápasov. Washington sa pokúsia opäť predĺžiť svoju bodovú sériu na ľade celku Ottawa Senators a San Jose bude vo Winnipegu útočiť už na šiestu výhru v rade.