Súhrn: Daňo debutoval v drese Colorada

Slovenský útočník nebodoval, ale Avalanche porazili Flyers 4:1

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Marko Daňo sa v pondelok premiérovo predstavil vo farbách Colorado Avalanche. Slovenský útočník síce nebodoval, ale jeho nový tím sa radoval z triumfu 4:1 na ľade Philadelphia Flyers. Daňovi hviezdni spoluhráči Nathan MacKinnon a Mikko Rantanen bodovali už v deviatom dueli v rade.

Daňova premiéra za Colorado

Philadelphia nenadviazala na posledné dve domáce výhry a vo Wells Fargo Center prehrala tretí z piatich duelov v tejto sezóne. Fanúšikovia Flyers sa radovali len v 44. minúte, keď Nolan Patrick znížil na 1:3 skvelým tečom pokusu Travisa Sanheima po predchádzajúcej prihrávke Jakuba Voráčka.

Daňo nastúpil prvýkrát v novom tíme aj v sezóne a odohral viac ako 9 minút. Nepremenil jeden strelecký pokus, pripísal si dva hity a zablokoval jednu strelu súpera. Dvadsaťtriročný forvard zamieril do Colorada z Winnipeg Jets, ktorí ho minulý týždeň umiestnili na zoznam nechránených hráčov a Avalanche to využili a siahli po ňom.

Mikko Rantanen a Nathan MacKinnon v drese víťazov predĺžili svoju bodovú sériu aj na deviaty duel od začiatku ročníka. Podarilo sa im to už v čase 3:23, keď v presilovej hre po MacKinnonovej prihrávke Rantanen otvoril skóre.

Trojgólový náskok Avalanche zariadili Matt Nieto a už kapitán Gabriel Landeskog, ktorý dal už ôsmy gól v sezóne. Druhým gólom v zápase potom ešte 75 sekúnd pred koncom strelou do prázdnej bránky upravil na konečných 4:1.

Rantanen a MacKinnonem sa stali prvým duom v histórii Avalanche/Quebec Nordiques, ktorému sa na štarte sezóny podarilo bodovať deväťkrát v rade. Predtým zaznamenali osembodovú sériu Joe Sakic a Anton Šťastný v úvode ročníka 1988-89.

Mrázkov vydarený návrat do Detroitu

Gólman Petr Mrázek vychytal pri svojom návrate na ľad bývalého pôsobiska výhru, pripísal si 20 úspešných zákrokov a Hurricanes aj vďaka nemu ukončili sériu porážok. Brankár strávil v drese Red Wings prevažnú časť svojej kariéry v NHL od roku 2013 až do minulej sezóny.

S Hurricanes, s ktorými 1. júla podpísal ročnú zmluvu ako nechránený hráč, si vystúpenie v Little Caesars Areně užil. Prekonal ho len v 53. minúte po prečíslení a prihrávke Thomasa Vaneka Andreas Athanasiou, ktorý znížil na 1:2.

Mrázek bol v zápase dlho bez práce a Hurricanes viedli na strely na bránku 14:0, ale potom v čase 13:31 musel český gólman zasiahnuť betónom proti obrancovi Dennisovi Cholowskimu. Potom už musel pochytať ďalšie šance vrátane úniku Justina Abdelkadera v 16. minúte.

"Keď človek vyhrá, vždy sa cíti oveľa lepšie. Dnes som naozaj šťastný," povedal Mrázek, ktorý si vo svojom piatom zápase vo farbách Caroliny pripísal druhé víťazstvo.

"K Petrovmu dnešnému vystúpeniu ani netreba nič hovoriť. Vedel som, že to preňho bude výnimočný večer. Bolo skvelé sledovať výkon, ktorý predviedol," ocenil Mrázka kouč Caroliny Rod Brind'Amour.

Hurricanes viedli vďaka využitým presilovým hrám. Najskôr sa 95 sekúnd pred koncom prvej tretiny presadil Justin Faulk a Michael Ferland potom v 29. minúte zvýšil na 2:0. Asistoval mu aj Sebastian Aho, ktorý vďaka tomu bodoval aj v deviatom zápase v sezóne. V závere ešte Jordan Martinook v oslabení spečatil výsledok do prázdnej bránky.

Detroit si pripísal ôsmu porážku z deviatich zápasov v ročníku. "Je to ťažké, keď zaspíme a trvá nám tak dlho, kým sa dostaneme do hry. Trvalo nám to dve tretiny," vyhlásil tréner Detroitu Jeff Blashill.

Ovechkin zažiaril štyrmi bodmi

Kapitán Alex Ovechkin strelil dva góly a pridal rovnaký počet prihrávok. Jedný gól obhajcov Stanley Cupu, pri ktorom Ovechkin nebol, padol v tretej minúte. Jakub Vrána vtedy našiel rozbehnutého Johna Carlsona a Capitals viedli 1:0.

Carlson dokopy zaznamenal tri body, pretože okrem gólu pridal aj dve asistencie. Nicklas Backstrom vďaka trom prihrávkam prekonal hranicu 600 asistencií v NHL ich má na konte už 601.

Canucks po predchádzajúcich dvoch výhrach v domácom prostredí na tretí pokus v sezóne prvýkrát nebodovali.

Scheifele zaistil výhru Jets

Útočník Mark Scheifele sa štvorbodovým predstavením za dva góly a dve asistencie postaral o víťazstvo Winnipegu nad St. Louis 5:4 po predĺžení. Duel rozhodol v čase 62:54 obranca Jacob Trouba. Jets tak bodovali aj v šiestom domácom dueli v sezóne a päť z nich vyhrali.

S Blues síce po dvoch tretinách prehrávali 1:3 a po vymazaní straty ešte 3:4, ale Bryan Little vynútil predĺženie 100 sekúnd pred koncom pri hre bez brankára.

"Zápas sa nevyvíjal tak, ako sme si predstavovali. Na začiatku sa nám nedarilo s pukom. Ale pred treťou tretinou sme si povedali: 'Zabudnime na to. Poďme si to užiť a bojovať jeden za druhého.' A fungovalo to," pochvaľoval si Schiefele.