Súhrn: Marinčin bodoval pri triumfe Toronta

Maple Leafs nastrieľali Flames šesť gólov, Edmonton vyhral tretíkrát za sebou

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Obranca Martin Marinčin bude na pondelkový zápas proti Calgary Flames určite spomínať v dobrom. Jeho Toronto Maple Leafs totiž vysoko vyhrali 6:2 a bek z Košíc sa na úspechu podieľal asistenciou. Radosť víťazov zažil aj ďalší slovenský obranca, Edmonton Oilers s Andrejom Sekerom zdolali Buffalo Sabres na ich ľade 4:3 a potvrdili zlepšenú výkonnosť.

Marinčin prispel k úspechu

Stret dvoch špičkových kanadských mužstiev jednoznačne dopadol lepšie pre Toronto, ktoré rozstrieľalo Calgary v jeho vlastnej aréne 6:2.

Na vysokej výhre sa jedným bodom podieľal aj Marinčin, ktorý v závere prvej tretiny pripravil druhý gól pre Tylera Ennisa. Dvadsaťsedemročný obranca bodoval v druhom zápase v rade a po 13 odohraných dueloch v ročníku má na konte štyri asistencie.

Veľa naznačila už prvá tretina, v ktorej si hostia vypracovali trojgólový náskok. Ennis trafil dvakrát a ďalší gól pridal Zach Hyman.

Ten istý hráč trafil aj v čase 24:11 a bolo jasné, že Toronto kráča za štvrtým triumfom z posledných piatich stretnutí. Domáci síce zásluhou Matthewa Tkachuka znížili, ale Toronto v poslednej tretine svoj náskok ešte zvýšilo.

Drvivej porážke nezabránil ani český brankár David Rittich, ktorý šesťkrát kapituloval a celkovo si pripísal 26 úspešných zákrokov.

"Bol to zvláštny zápas, pri niekoľkých odrazoch sme nemali šťastie," povzdychol si český reprezentant. "Bohužiaľ to pre nás dopadlo zle."

Ennis nastrieľal svoj prvý hetrik v NHL a presadil sa aj Mitchell Marner, ktorý sa stal ôsmym hráčom v histórii Maple Leafs, ktorý potreboval 66 zápasov a menej na dosiahnutie méty 80 bodov v sezóne. Derek Ryan za Calgary už len skorigoval stav.

"Všetci sme chceli tento zápas zvládnuť, dôsledne sme sa pripravovali," upozornil Rittich. "Prvá tretina sa nám vôbec nevydarila a potom bolo ťažké vrátiť sa do duelu."

Hostia sa mohli spoľahnúť na kvalitný výkon gólmana Frederika Andersena, ktorý predviedol 35 úspešných zákrokov a pridal už 103. triumf v modrobielom drese. Andersen tak v historických tabuľkách prekonal Lorneho Chabota a vyrovnal sa Harrymu Lumleymu na šiestom mieste.

Toronto navyše pridalo už 20. triumf mimo svojej arény a klub ôsmykrát vo svojej histórii zažíva ročník, v ktorom si pripísalo 20 úspechov doma a 20 vonku.

Oilers zdvíhajú hlavy

Hráči Edmontonu potvrdili zlepšenú formu, keď uspeli na ľade Buffala 4:3 a pripísali si už tretie víťazstvo v rade.

Oilers sa tak stále držia v boji o postup do play off, z jedenásteho miesta v Západnej konferencii strácajú na ôsmu priečku šesť bodov.

"Neprestaneme bojovať, kým nebude úplný koniec," upozornil útočník hostí Leon Draisaitl. "Podali sme ďalší dobrý výkon, tento trip sa nám naozaj vydaril. Teraz nesmieme poľaviť."

Hostia sa opäť mohli spoľahnúť na svojho kapitána Connora McDavida, ktorý si pripísal dve asistencie. Draisaitl a Darnell Nurse pripojili dva body za gól a prihrávku. Andrej Sekera nepremenil dva strelecké pokusy a skončil s jedným kladným bodom v štatistike plus/mínus.

Edmonton vstúpil do duelu lepšie, Draisaitl udrel už po 88 sekundách hry. Domáce Buffalo však otočilo stav tromi gólmi ešte do úvodnej sirény. Postupne sa presadili Jack Eichel, Casey Mittelstadt a znova Eichel.

Ale Oilers tento nepriaznivý stav nezlomil. Naopak, hostia výrazne pridali a predviedli skvelý obrat. V rozmedzí necelých štyroch minút stredného dejstva nastrieľali súperovi tri góly.

Zack Kassian a Nurse sa postarali o vyrovnanie a veterán Kyler Brodziak potom svojím piatym gólom v ročníku vystrelil Edmontonu triumf.

"Ak chcete v tejto lige uspieť, musíte hrať celých 60 minút. A to nebol náš prípad," sklamane uviedol tréner domácich Phil Housley. "Mali sme viac striel aj šancí, tento zápas sme mali zvládnuť ."

Sabres si neúspechom skomplikovali boj o play off, z jedenástej priečky na Východe strácajú na postupové pozície deväť bodov.