Súhrn: Marinčin a Tatar pomohli k víťazstvám

Toronto zdolalo Washington, ktorý utrpel už siedmu prehru v rade. Montreal si poradil s Arizonou 2:1

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Posledný hrací deň pred All-Star pauzou priniesol šesť zápasov, v ktorých sa zapísali do štatistík aj dvaja slovenskí hráči. Martin Marinčin asistenciou pomohol Torontu poraziť Washington, ktorý prehral už siedmy zápas po sebe. Hlavnou hviezdou duelu sa stal Nazem Kadri. Ten nastrieľal hetrik, navyše pripojil aj asistenciu a Maple Leafs sa radovali z výhry 6:3. Tomáš Tatar bodoval vo štvrtom dueli v rade, keď si pripísal prihrávku pri triumfe Montrealu nad Arizonou 2:1.

Washington padol siedmykrát v rade

Capitals sú naďalej v nevídanej kríze, obhajcovia Stanley Cupu prehrali na ľade Toronta 3:6 a zaznamenali tak siedmy neúspech v rade.

Washington síce v priebehu duelu dvakrát viedol, ale Maple Leafs úplne ovládli druhú polovicu strednej časti a začiatok tretej, keď nastrieľali štyri po sebe idúce góly a vytvorili si rozhodujúci náskok.

Podieľal sa na ňom aj Marinčin, ktorý zaznamenal asistenciu pri druhom góle Nazema Kadriho. Slovenský obranca naskočil v desiatom dueli v sezóne a pripísal si druhý bod.

"Všetci musíme hrať lepšie, vystupovať ako jeden tím," vyhlásil útočník Capitals Nicklas Backstrom. "S tým, ako teraz hráme, určite nemôžeme byť spokojní. Musíme sa zlepšiť."

Hviezdou zápasu sa stal práve Kadri, ktorý zažiaril hetrikom a navyše pripojil aj jednu asistenciu. Tri prihrávky si pripísal aj jeho spoluhráč z tretej formácie William Nylander. Na druhej strane mal jednu asistenciu český obranca Michael Kempný.

"Tento zápas sme naozaj veľmi chceli vyhrať," priznal Kadri. "Je pre nás dôležité, aby sme išli na prestávku na Zápas hviezd v dobrom rozpoložení. To sa nám podarilo."

V drese Capitals strelil 37. gól v sezóne kapitán Alex Ovechkin, ktorý sa tak v kariére dostal na métu 1179 bodov, čím sa vyrovnal Sergeiovi Fedorovi, doterajšiemu rekordérovi medzi Rusmi.

"Ale v tejto chvíli o tom vôbec nepremýšľam, pretože sme znova prehrali," nepokojne povedal Ovechkin. "Myslím si, že sme urobili množstvo chýb. Máme systém, vieme, čo chceme hrať, ale niekedy sa toho na ľade snažíme urobiť až príliš veľa."

Ďalšia porážka odsunula Capitals až na piatu priečku tabuľky Východnej konferencie, Toronto je aktuálne tretie za Tampou Bay a New York Islanders.

Montreal stúpa aj vďaka Tatarovi

Hráči Montrealu potvrdili dobrú aktuálnu formu, keď v domovskom Bell Centre zdolali Arizonu 2:1 a tešili sa z výhry už piatykrát z posledných šiestich zápasov.

Opäť v tom mal prsty aj Tomáš Tatar. Tentoraz v polovici úvodnej tretiny pripravil gól pre Jonathana Drouina a bodoval už vo štvrtom zápase v rade. Počas tejto bodovej série navyše nazbieral päť bodov za dva góly a tri asistencie. Za svoj stredajší výkon bol vyhlásený za druhú hviezdu zápasu.

Séria úspešných výsledkov vyniesla ambiciózny kanadský tím už na štvrtú priečku tabuľky Východnej konferencie, ich strata na druhých Islanders navyše predstavuje len dva body.

"Na prestávku na Zápas hviezd sme asi ani nemohli ísť v lepšej nálade," usmial sa gólman Carey Price, ktorý prispel k triumfu Canadiens 30 úspešnými zákrokmi. "Podarilo sa nám splniť to, čo sme si pred duelom povedali."

Montreal sa dostal do vedenia v čase 9:29, keď Drouin po Tatarovej prihrávke zužitkoval presilovú hru. Arizona síce krátko pred druhou sirénou vyrovnala, o čo sa opäť v početnej výhode postaral Conor Garland, ale na výhru to nestačilo.

V čase 44:48 sa po prihrávke Jeffa Petryho presadil Mike Reilly a svojím ešte len tretím gólom v sezóne rozhodol o výhre Canadiens. Pre slávny klub to bol jubilejný 2000. domáci triumf v NHL.

"Posledný zápas sa nám veľmi nevydaril, chceli sme to napraviť," pripomenul domáci útočník Brendan Gallagher porážku 2:5 s Philadelphiou. "Tentoraz sme cestu k víťazstvu našli, čo je pozitívny signál."

Minnesota predviedla veľký obrat

Stret dvoch rivalov z Centrálnej divízie dopadol lepšie pre Minnesotu, ktorá uspela na ľade Colorada 5:2 a odškrtla si tretí úspech v rade.

Do zápasu pritom lepšie vstúpili Avalanche. Už v čase 5:42 trafil Carl Soderberg a poslal svoj tím do vedenia. O minútu neskôr síceEric Staal vyrovnal, ale krátko po tom vrátil domácim vedenie Tyson Barrie.

Ale to bolo zo strany Avalanche všetko. Ďalšie góly už strieľali len Wild. Ešte do prvej sirény druhýkrát v zápase vyrovnal Jared Spurgeon a v ďalšom priebehu duelu hostia pridali ďalšie tri góly.

Ten víťazný dal opäť veterán Eric Staal, ktorý využil presilovku. Po ňom mierili presne aj Charlie Coyle a opäť v početnej výhode aj Ryan Suter.

Minnesota si vďaka ďalšej výhre upevnila postavenie na šiestom mieste tabuľky Západnej konferencie, Colorado po dvoch prehrách za sebou ostáva ôsme.

St. Louis zdolalo Anaheim

Súboj Anaheimu so St. Louis sa zmenil na jednoznačnú záležitosť. Blues na ľade zraneniami utrápeného súpera vyhrali 5:1.

Ducks sa v zápase museli zaobísť bez Ondřeja Kašeho, Jakoba Silfverberga, Coreyho Perry aj Ryana Keslera, čo sa na výkone mužstva nepochybne prejavilo.

Kalifornský tím síce do zápasu vstúpil nádejne, keď už v siedmej minúte trafil Daniel Sprong, ale hostia bez výraznejších problémov dokázali otočiť stav.

Vyrovnanie zaistil 17. gólom v sezóne Vladimir Tarasenko, po ňom trafili aj Zach Sandford, Oskar Sundqvist, Tyler Bozak a Sammy Blais.

Ruku k dielu priložil aj brankár hostí Jordan Binnington, ktorý si pripísal 12 úspešných zákrokov. Aj počet streleckých pokusov dokazuje, aké má Anaheim bez mnohých kľúčových útočníkov problémy v ofenzíve.

V tabuľke Západnej konferencie mu patrí desiata priečka, St. Louis je dvanáste.

Nashville získal body vo Vegas

Nashville vybojoval cenný triumf, keď uspel na ľade Vegas a pripísal si druhé víťazstvo v rade. To vrátilo Predators na štvrté miesto tabuľky Západnej konferencie.

Golden Knights vstúpili do duelu lepšie, v čase 8:03 trafil Max Pacioretty a zaistil svojmu mužstvu výhodu. Predators však dokázali za tri minúty druhej časti skóre otočiť.

Najprv v čase 20:52 Ryan Johansen vyrovnal stav a Nick Bonino už o 61 sekúnd neskôr strhol vedenie na stranu hostí.

Potom už vládli obaja brankári. Činil sa predovšetkým Juuse Saros, ktorý si pripísal spolu 47 úspešných zákrokov.

Carolina si zlepšila náladu

Carolina si pred pauzou na Zápas hviezd zlepšila náladu, keď vyhrala na ľade Vancouveru 5:2 a uťala tak minisériu dvoch porážok v rade.

Diváci videli všetkých sedem gólov v priebehu druhej tretiny. Canucks síce na úvodný zásah hosťujúceho Nina Niederreitera odpovedali zásahmi Josha Leiva a Svena Baertschiho, ale aj tak vyšli bodovo naprázdno.

V drese Hurricanes totiž pridal ďalší gól Niederreiter, dva body za gól a asistenciu pripojili aj Greg McKegg, Dougie Hamilton a Teuvo Teravainen.

Carolina aj napriek výhre ostáva na Východe desiata, Vancouver je na Západe deviaty.