Lundqvist priviedol Rangers k ďalšej výhre v Montreale, Budaj dôveru nedostal

Autor Michael Langr / NHL.com

Jeho pokoj ničí sebavedomie strelcov. Jeho mávnutie lapačkou pripomína Sochu slobody. Jeho suverenita dáva vnútornú silu spoluhráčom pred ním.

Keď sa po zápase pýtali hosťujúceho útočníka Ricka Nasha, ako by na stupnici od jedna do desať ohodnotil Henrika Lundqvista, odpovedal: "Dvanásť."

Brankár New York Rangers bol rozhodujúcou postavou druhého finále Východnej konferencie na ľade Montreal Canadiens. V pondelok vychytal 40 striel, pustil jediný gól a bol hlavným strojcom výhry 3:1, po ktorej sa jeho tím sťahuje späť na Manhattan za stavu 2:0 na zápasy.

Sériu tak teoreticky môže ukončiť už po dvoch zápasoch v Madison Square Garden a prvýkrát od roku 1994 postúpiť do finále Stanley Cupu. Tretí zápas je na programe vo štvrtok.

"Dôvod našej porážky sa volá Lundqvist. Bol fenomenálny. Fenomenálny. Ten zápas nám zobral sám o sebe," uviedol Michel Therrien, kouč Canadiens.

On sám nemal k dispozícii prvého gólmana Careyho Pricea, ktorý sa zranil v prvom zápase po kolízii s Chrisom Kreiderom a do série už nezasiahne. Namiesto jeho náhradníka Petra Budaja vsadil na nováčika Dustina Tokarskiho, ktorý pri svojom prvom štarte v play off nepodal vyslovene zlý výkon, ale na Lundqvista nemal a inkasoval trikrát z 30 striel.

Montreal ukázal odhodlanie pobiť sa so súperom aj s nepriazňou osudu. Do zápasu vstúpil o poznanie lepšie než do prvého stretnutia, ktoré prehral 2:7. A Max Pacioretty prekonal Lundqvista už po šiestich minútach hry.

17 sekúnd potom však dokázal vyrovnať obranca Ryan McDonagh a Lundqvist odvtedy nepustil ani jedinú strelu z 35. Minútu pred koncom tretiny navyše presnou strelou bez prípravy skóroval Nash a dostal tak Rangers do vedenia. V 9. minúte druhej tretiny zvyšoval v presilovke Martin St. Louis a Rangers už náskok nepustili.

Kouč Therrien si teraz bude lámať hlavu, či dať v treťom zápase znovu šancu Tokarskimu, alebo či postaviť skúsenejšieho Budaja. "(Tokarski) chytal dobre," povedal.

Lenže len dobre, to je proti tímu, ktorý má v bránke Lundqvista, predsa len trochu málo...