LightningRecapPrimary

Hokejisti Boston Bruins a Tampa Bay Lightning sú vo Východnej konferencii krok od postupu do druhého kola play off. Bruins vo štvrtom zápase proti Carolina Hurricanes v tretej tretine predviedli úžasnú otočku z 0:2 a nakoniec uspeli 4:3. Jaroslav Halak k tomu prispel 16 úspešnými zákrokmi.

Blízko postupu sú aj Lightning, ktorým sa tesne podarilo zdolať Columbus Blue Jackets 2:1. Na Západe St. Louis Blues druhýkrát za sebou porazili Vancouver Canucks a vyrovnali sériu na 2:2 na zápasy. Posledný úspech v sérii chýba aj Colorado Avalanche, ktorí po vysokej výhre nad Arizona Coyotes 7:1 tiež vedú 3:1.

Halák aj na druhý pokus vychytal výhru

Boston, do ktorého bránky sa druhýkrát po sebe postavil Halák, si pripísal tretí bod v sérii vďaka gólovej explózii v tretej tretine.

Halák v dueli čelil celkovo 19 strelám, z ktorých inkasoval tri góly. Tridsaťpäťročný Bratislavčan sa presunul na pozíciu prvého brankára Bruins po tom, ako Tuukka Rask pred sobotným tretím duelom série oznámil, že v play off už nebude pokračovať a odchádza za rodinou.

Slovenský brankár zatiaľ uspel v obidvoch zápasoch, do ktorých odvtedy naskočil. Po sobotnej výhre 3:1 skóre tentoraz znelo 4:3.

Štvrtý zápas: Boston - Carolina 4:3

Bruins stačilo len šesť minút a 51 sekúnd na to, aby otočili stav z 0:2 na 4:2. Rozhodujúci gól strelil po prihrávke Ondřeja Kašeho Jake DeBrusk, ktorý sa v zápase presadil dvakrát. Na obidva góly mu prihral Kaše a jednou asistenciou pomohol aj David Krejci.

Elitný kanonier David Pastrnak víťazom už tretíkrát za sebou chýbal. Kapitán Zdeno Chara skončil s jedným kladným bodom v plus/mínus, pripísal si tri hity a jednu strelu.

Obrovskú túžbu Bostonu zabojovať s nepriaznivým priebehom zápasu najlepšie dokazuje pomer striel medzi tyče v treťom dejstve, ktorý bol 16-2 (celkovo 33-19).

"V kabíne nášho tímu máme naozaj veľa charakteru," pochvaľoval si skúsený útočník Brad Marchand, strelec tretieho gólu Bruins. "Samozrejme, že sme si nenaplánovali obrat na prvú minútu tretiny, všetko má svoj vývoj. V každom striedaní sme pracovali na tom, aby sme podporili našu vieru a hrali našu hru."

Tampe chýba už len jedna výhra

Veľmi opatrná úvodná tretina veľa zaujímavého nepriniesla. Zmeniť to pritom mohla už druhá minúta, keď sa Blue Jackets radovali z gólu. Zach Werenski v páde zakončil, Oliver Bjorkstrand jeho prácu jednoducho zavŕšil úspešnou dorážkou, lenže potom prišla kontrola videa. Jon Cooper využil to, že Alexandre Texier pomerne dlho pred samotným gólom vletel do útočného pásma trochu skôr, ako bolo treba, takže tréner Lightning so svojou výzvou uspel a gól neplatil.

Stačilo však len 16 sekúnd z druhej časti a dianie na ľade sa predsa len trochu rozprúdilo. Do vedenia sa dostala Tampa, keď Barclay Goodrow po prihrávke Blakea Colemana zakončil zblízka, brankár Joonas Korpisalo síce puk vytesnil na tyčku, lenže od tej už pokračoval v ceste za jeho chrbát.

Goodrow ako prvý prestrelil Korpisala

Už po štyroch minútach Lightning pridali druhý gól, keď Kevin Shattenkirk vypálil a Yanni Gourde tesne pred Korpisalom dokonale tečoval puk mimo jeho dosahu. Po chvíli však s veľkou dávkou šťastia znížil Cam Atkinson a Blue Jackets boli znova v hre.

"Každý zápas je tvrdý boj a podľa mňa to bude v rovnakom duchu aj pokračovať," myslí si Coleman. "Oni nie sú mužstvo, ktoré nám dá postup zadarmo. Takže vyhrávať 3:1 je skvelé, ale ešte to nič neznamená."

V končiacej sa 48. minúte mal Pierre-Luc Dubois na hokejke vyrovnanie, ale súboj tvárou v tvár vyhral brankár Andrei Vasilevskiy - Dubois zakončil vedľa. Shattenkirk naopak mohol vrátiť Lightning dvojgólový náskok, ale na konci krásnej kombinácie sa mu pri zakončení do odkrytej bránky puk zošmykol z čepele. Záverečný tlak pri hre bez brankára si Blue Jackets pokazili zlým striedaním.

Z výhry sa mohol radovať aj slovenský obranca Erik Cernak, ktorého 5 zablokovaných striel bolo opäť najviac z celého tímu Lightning.

Avalanche nedopustili komplikácie

Hokejisti Colorada odpovedali na porážku z tretieho zápasu vo veľkom štýle. V posledných šiestich minútach úvodnej dvadsaťminútovky až trikrát prekonali Darcyho Kuempera, ktorý bol pre nich v predchádzajúcom dueli ťažko prekonateľnou porážkou. V pondelok ho po dvoch tretinách vystiedal Antti Raanta.

Avalanche prekonali súpera 12-3 na strely a zo svojej prehry vyťažili výrazné vedenie 3:0. Najprv otvoril skóre Matt Nieto a potom bol dvakrát po sebe v presilovke úspešný Nazem Kadri.

Štvrtý zápas: Colorado - Arizona 7:1

Philipp Grubauer, nemal veľa práce ani neskôr, letelo naňho spolu len 15 striel.

Presne po 29 odohraných minútach Cale Makar rozozvučal tyčku, ale Joonas Donskoi sa už mohol tešiť zo zvýšenia náskoku na 4:0. Až potom sa presadila aj Arizona, keď v presilovke skóroval Jakob Chychrun.

Žiadna dráma sa však nekonala. V tretej tretine ešte zvýšili rozdiel v skóre Makar, Matt Calvert a Mikko Rantanen.

Šampióni vyrovnali krok s Canucks

Obhajcovia Stanley Cupu sa vyhrabali z najhoršieho. Proti Vancouver Canucks prehrávali už 0:2 na zápasy, ale po pondelkovom víťazstve 3:1 je séria vyrovnaná. Najdôležitejším článkom víťazného tímu bol Ryan O'Reilly, ktorý dva góly dal a na jeden prihral.

V bránke Blues bol po výbornom výkone z minulého zápasu a kľúčovej predchádzajúcej výhre opäť Jake Allen. A znova sa mu darilo na výbornú, inkasoval len raz z 33 striel.

Stalo sa to po 40 sekundách druhej tretiny, keď na úvodný gól O'Reillyho v početnej výhode odpovedal J.T. Miller. Kým pre Millera aj Canucks to bolo všetko, O'Reilly pokračoval.

"Tento rok sme vo výnimočnej situácii, takže som vedel, že musím byť pripravený," povedal Allen. "Nemali sme 82 zápasov základnej časti na prípravu. Skrátka som tvrdo makal, aby som bol pripravený na šancu, a teraz sa to snažím zužitkovať," povedal jeden z hrdinov Blues," dodal jeden z hrdinov Blues.

Štvrtý zápas: Blues - Canucks 3:1

V končiacej sa 27. minúte O'Reilly vrátil vedenie na stranu St. Louis. Ešte do druhej prestávky ho pomohol aj zvýrazniť, keď si pripísal prihrávku na ďalší gól v presilovke svojho tímu, tentoraz v podaní obrancu Alexa Pietrangela.

Blues potom v tretej tretine zvládli aj tri vylúčenia a na ich výhre 3:1 už nič nezmenil aj záverečný risk kanadského tímu, ktorý to skúšal bez Jacoba Markströma v bránke. Kým v úvodných troch dueloch dal Vancouver šesť gólov z 11 presiloviek, tentoraz mal bilanciu 0-7.

Piaty duel sa odohrá v noci zo stredy na piatok v Edmontone a začne sa o 4.30 SELČ. Tím, ktorý sa v sérii hranej na štyri víťazstvá za stavu 2:2 ujal vedenia 3.2, postúpil v 78,4 percentách prípadov (211-58).