Keith sa stal jasným víťazom Conn Smythe Trophy

Autor Michael Langr / NHL.com

Nestáva sa často, aby bol najužitočnejším hráčom play off vyhlásený obranca. Tohtoročná voľba však bola jednoznačná.

Držiteľom Conn Smythe Trophy je Duncan Keith, kľúčový obranca šampiónov Chicago Blackhawks.

V päťdesiatročnej histórii prestížnej trofeje, ktorá sa udeľuje od roku 1965, je Keith len deviatym víťazom medzi bekmi. Naposledy to dokázal Scott Niedermayer z Anaheim Ducks v roku 2007, pred ním Nicklas Lidstrom v roku 2002, Scott Stevens (2000), Brian Leetch (1994), Al MacInnis (1989), Larry Robinson (1978), dvakrát Bobby Orr (1970 a 1972) a Serge Savard (1969).

"Som veľmi hrdý, že som sa dostal do tejto skupiny hráčov," uviedol Keith priamo na ľade v rozhovore pre stanicu NBCSN. "Myslím si, že tú cenu mohlo dostať množstvo ďalších chlapcov v našom mužstve. Na našich výhrach sa vždy podieľal niekto iný, tú tiaž sme si rozdelili."

Rodák z Winnipegu sa do posledného finále tohtoročného Stanley Cupu s Tampa Bay Lightning zapísal aj ako autor víťazného gólu, keď necelé tri minúty pred koncom druhej tretiny dostal Chicago do vedenia 1:0.

V 23 zápasoch tohtoročného Stanley Cupu nazbieral Keith 21 bodov za tri góly a 18 asistencií. V celom play off odohral 715 minút a 37 sekúnd a stal sa tak len štvrtým hráčom od roku 1998, ktorý strávil vo vyraďovacej časti na ľade viac než 700 minút (po Drew Doughtym v minuloročnej sezóne, Chrisovi Prongerovi v roku 2007 a Nicklasovi Lidstromovi v roku 2002).

Duncan Keith
Obranca - CHI
G: 3 | A: 18 | B: 21
Strely: 59 | +/-: 16
"Čo sa týka metabolizmu a kondície, je to šialenec. Myslím, že čím viac hrá, tým je efektívnejší. Toto majú dané len isté typy, geneticky, aeróbne, anaeróbne to ustoja. A on je jedným z nich," povedal o ňom behom play off chicagský tréner Joel Quenneville.

Kým sa zranil v poslednom zápase druhého kola s Minnesota Wild, nastupoval s Keithom v dvojici Michal Rozsíval.

"Výborný hráč. Ohromne rýchly, vďaka tomu má dosť času na rozohrávku," hodnotil český bek partnera s číslom 2. "Veľa toho odkorčuľuje. Až som s tým mal trochu problém. Ja sa snažím brániť pozične a jeho z toho svrbia nohy. Najradšej by bol všade, hneď by vletel do môjho rohu a ja aby som si potom hľadal iné miesto."

V 31 rokoch je Keith na vrchole. Pred dvomi rokmi získal s Chicagom svoj druhý Stanley Cup, vlani svoje druhé olympijské zlato s Kanadou a druhú Norris Trophy pre najlepšieho obrancu sezóny v NHL (oboje oslávil prvý krát v roku 2010). Tento rok zavŕšil zoznam triumfov tretím titulom pre šampiónov NHL a svojou prvou Conn Smythe Trophy.

So zmluvou do roku 2020 bude veľký líder v drese Blackhawks žiariť ešte veľmi dlho.