Kanonier Meszároš: Štyri góly v dvoch zápasoch. Žiadny tlak necítim, hovorí

Autor Michael Langr / NHL.com

Andrej Meszároš nie je žiadny veľký kanonier. V 638 zápasoch NHL nastrieľal 61 gólov, v predchádzajúcich 52 zápasoch tejto sezóny dal len tri góly.

Koncom marca však jeho strelecká forma vyletela do nečakaných výšin.

Slovenský obranca sa v posledných dvoch zápasoch trafil hneď štyrikrát. V pondelok proti Arizona Coyotes prežil druhý dvojgólový duel za sebou a pomohol tým k výhre Buffalo Sabres 4:1. Jeho tím pritom prehrával 0:1 a zápas otočili práve dve presné trefy považskobystrického rodáka, ktorý bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.

"Neviem, ako by som to mal vysvetliť," krčil ramenami. "Proste strieľam, keď to ide. Niekedy sa človek snaží a nič sa nestane. Ale keď stále strieľate, tak to funguje."

V Arizone Buffalo doťahovalo od 2. minúty, keď sa trafil Connor Murphy. "Aj keď sme rýchlo prehrávali, hrali sme solídne. Mali sme veľa striel. Dobrú tretiu tretinu z Colorada sme si preniesli aj do ďalšieho zápasu," uviedol slovenský bek, ktorý dal oba góly v priebehu druhej tretiny.

V sobotnom dueli s Colorado Avalanche sa tiež trafil dvakrát, vtedy však jeho góly na body nestačili - Sabres prehrali 3:5. S 50 bodmi ostávajú najhorším tímom celej NHL, nádej na play off stratili ako jedni z prvých vlastne už v januári a sezónu len dohrávajú.

Napriek tomu má Meszároš veľkú motiváciu - snaží sa ukázať pred tým, než mu v lete vyprší zmluva. "Hrám o zmluvu, snažím sa hrať čo najlepšie, ako to ide," popisoval. "Je to ťažké, máme tu sedem obrancov a striedame sa. Niekedy hrám, niekedy nie. Ale vždy, keď nastúpim do zápasu, snažím sa hrať čo najlepšie, aby som zostal čo najdlhšie v zostave."

A to sa mu momentálne darí. Napriek tomu, že nedávno laboroval so zranením ruky, kvôli ktorému vynechal dva zápasy. Po zlom začiatku sezóny majú jeho výkony vzostupnú tendenciu. Koncom októbra bol Meszároš v plus/mínus hodnotení najhorším hráčom celej súťaže a rovnako ako celý tím sa ohromne trápil. Dnes je medzi obrancami Sabres naopak nadpriemerný, aj keď cifra -9 nevyzerá na prvý pohľad slávne.

Andrej Meszaros
Andrej Meszároš
Obranca - BUF
G: 7 | A: 6 | B: 13
Strely: 55 | +/-: -9
"Sezóna je ťažká, nevyhrávame moc zápasov a keď hráte štyridsať päť minút vo vlastnom pásme, je ťažké mať nejaké plusky a nejaké body," vysvetľoval slovenský obranca.

So štyrmi gólmi v posledných dvoch štartoch však vylepšil svoju produktivitu na sedem gólov a šesť asistencií. So streleckou úspešnosťou 12,7 percenta odrazu prežíva v tomto ohľade najlepší ročník kariéry. Keď odhliadneme od skrátenej sezóny 2012-13, v ktorej odohral len 11 zápasov a nedal ani gól, jeho úspešnosť streľby neustále rastie: z 2,3 percenta v ročníku 2008-09, cez 4,1 a 5,6 v nasledujúcich rokoch a 8,3 v minulej sezóne až k súčasnému dvojcifernému číslu.

"Začalo to tam padať," teší Meszároša.

Ligový ročník skončí Buffale 11. apríla a obranca, ktorého zranenie sa ukázalo ako okrajové, by tak mal byť k dispozícii trénerom národného tímu pre majstrovstvá sveta v Prahe a Ostrave. Slovensko hrá v druhom menovanom meste, ktoré leží len poldruhahodinovú jazdu od jeho rodnej Považskej Bystrice.

"Je to v Čechách, kúsok od Slovenska. Pokiaľ budem zdravý a dohrám tu sezónu, tak by som rád reprezentoval," uviedol Meszároš na konci februára pre NHL.com/sk. "Ale to záleží aj na tréneroch. Dúfam, že do konca sezóny vydrží zdravie, potom sa uvidí."