Senators porazili Penguins, v sérii vedú 2:1

Ottawa nastrieľala Pittsburghu štyri góly v prvej tretine, po triumfe 5:1 sa vo finále Východnej konferencie ujala vedenia 2:1 na zápasy

Ottawa Senators - Pittsburgh Penguins 5:1 (stav série: 2:1)

Ak boli prvé dva zápasy finálovej série Východnej konferencie mimoriadne vyrovnané a skončili sa vždy rozdielom jedného gólu, tretí duel medzi Ottawou a Pittsburghom sa zmenil na jednoznačnú záležitosť. Senators na svojom ľade deklasovali súpera 5:1 a v sérii vedú 2:1 na zápasy.

Ottawa dôrazne vykročila za triumfom už v prvej tretine, keď svojmu súperovi nastrieľala štyri góly v rozmedzí trinástich minút a vyhnala z bránky gólmana Marc-Andre Fleuryho.

"Odohrali sme naozaj dobrý zápas," pochvaľoval si tréner Ottawy Guy Boucher. "Zatiaľ sme v sérii proti Penguins odohrali deväť tretín, s ôsmimi z nich môžeme byť absolútne spokojní."

Skóre zápasu otvoril už po 48 sekundách hry útočník Mike Hoffman, ktorý využil šťastný odraz od mantinelu a pohotovým zakončením prvýkrát prekonal Fleuryho.

Od jedenástej do trinástej minúty úvodného dejstva predviedla Ottawa smršť. Postupne udreli Marc Methot, Derick Brassard a Zack Smith, ktorý si narazil puk o mantinel, pohotovo obkorčuľoval bránku a pohodlne zakončil. Pre dôrazného útočníka to bol úplne prvý zásah v tohtoročnom play off.

Senators tak zrazu viedli 4:0 a Pittsburgh bol na uterák. Z bránky sa v čase 12:52 porúčal doterajší hrdina Penguins Fleury, ktorého nahradil Matt Murray.

Talentovaný gólman Penguins sa objavil medzi troma tyčami prvýkrát od 6. apríla, keď sa pri rozcvičke pred duelom s Columbusom zranil.

"Mali by sme sa hanbiť za spôsob, akým sme do tohto zápasu vstúpili," nekľučkoval útočník Pittsburghu Chris Kunitz. "Musíme mať oveľa väčšie nasadenie. V tejto fáze sezóny rozhodne nemôžeme čakať, že niečo dostaneme zadarmo."

Senators sa dokonale vydarili zmeny v zložení jednotlivých útokov, v druhej tretine navyše Kyle Turris pridal piaty gól a prakticky rozhodol o triumfe svojho mužstva. Za hostí už len znížil kapitán Sidney Crosby, ktorý pred bránkou šikovne tečoval strelu Phila Kessela.

Na viac sa obhajca Stanley Cupu nezmohol. Ottawa odohrala záverečnú tretinu vo veľkom štýle, súpera nepúšťala do vyslovených šancí, ďalší skvelý duel navyše odchytal Craig Anderson.

Brankár Ottawy zaznamenal celkovo 28 úspešných zákrokov a potvrdil, že je počas vyraďovacích bojov najlepším hráčom Senators.

"Na ďalší zápas musíme ísť s oveľa väčším nasadením," vyhlásil tréner Pittsburghu Mike Sullivan. "Sme na to zvyknutí, o to väčším sklamaním pre nás je, ako sme odohrali prvú tretinu."

Hrdina zápasu: Craig Anderson (OTT)

Úžasná forma ho neopúšťa. Inkasoval jediný gól, celkovo zaznamenal 28 úspešných zákrokov a podporil Ottawu v ceste za dôležitým triumfom.

Ďalší zápas série: Piatok 20:00 (Sobota 2:00 SEČ) v Ottawe