Kanada ukončila český sen, vo finále ide na Rusko

Autor Michael Langr / NHL.com

Český sen o zlate zo zlatej Prahy sa rozplynul v semifinále. Zastavila ho Kanada, suverén tohtoročných majstrovstiev sveta. Tá po siedmich výhrach v skupine a vyradení Bieloruska 9:0 zvládla aj semifinále, v ktorom zdolala Česko 2:0.

Kanada je vo finále prvý krát od roku 2009, titul získala naposledy v roku 2007. V súboji o zlato (nedeľa 20.15 SELČ) vyzve Rusko, ktoré si v druhom semifinálovom dueli poradilo s USA v pomere 4:0.

Američania si od 16.15 zahrajú o bronz s českou reprezentáciou, ktorá môže získať prvú medailu od roku 2012.

Kanadu dostal v prvej tretine do vedenia Taylor Hall, druhý gól pridal Jason Spezza. Česi skórovali koncom druhej tretiny, ale rozhodcovia gól Michala Jordána (pravdepodobne nesprávne) neuznali pre údajné postavenie Petra Koukala v bránkovisku.

"Myslím, že tam bol kontakt útočníka. Musím sa pozrieť na opakovaný záber, ešte som ho nevidel. Ale rozhodcovia rozhodli takto," povedal brankár Mike Smith, ktorý inak pochytal všetkých 23 striel.

Domáci výber nastúpil na kanadského favorita výborným korčuľovaním a napadaním, na začiatku zápasu mal navrch. Lenže súper ho dobrou defenzívou do veľkých šancí pustil málokedy. A navyše bol efektívnejší: z prvej vážnejšej šance trafil Taylor Hall brvno, v čase 8:40 sa mu už podarilo skórovať. Sidney Crosby krásnou prihrávkou posunul svoje dve krídla do akcie dvoch na jedného a Jordan Eberle našiel parťáka z Edmonton Oilers tak ideálne, že stačilo posunúť puk do prázdnej bránky.

Na konci prvej tretiny trafil brvno Cody Eakin, ďalšie veľké šance pochytal vynikajúci Ondřej Pavelec, ktorý si pripísal celkovo 39 zákrokov.

"Vleteli sme na nich tak, ako sme chceli. Bohužiaľ sa nám nepodarilo dať gól a po pätnástich minútach nám trochu odišli nohy," povedal Jaromír Jágr.

Kanada postupne preberala iniciatívu a od druhej časti bola jednoznačne lepším mužstvom. V jej 4. minúte zabránil Jiří Novotný Crosbymu skórovať do prázdnej bránky, o minútu neskôr tečoval Tyler Ennis strelu Brenta Burnse opäť do tyčky. V čase 29:02 sa však presadil Spezza, ktorý schoval puk za obrancu a prestrelil Pavelca medzi betóny.

"Mali sme celkom dobrý vstup, ale od tej doby, ako sme dostali gól, sa Kanada dostala do náporu a pre nás bolo dobre, že to bolo len o gól," hodnotil český tréner Vladimír Růžička. "Bohužiaľ v druhej tretine sme znovu inkasovali a Kanada si to už postrážila."

Česku sa podarilo skórovať, keď po ojedinelej akcii využil zmätok v kanadskej obrane Michal Jordán a odrazený puk napálil do siete. Rozhodcovia však tento gól neuznali pre Koukalove údajné postavenie v bránkovisku. "V NHL by sa taký gól stopercentne uznal," povzdychol si Jágr.

V tretej tretine už sa Kanaďania stiahli do stredného pásma a pozorne bránili. Česi sa ešte nadýchli k poslednému náporu, do záverečných desiatich minút vrhli všetky ostávajúce sily. Lenže defenzívny systém Kanady bol podobne precízny ako v závere olympiády 2014 v Soči, keď v posledných dvoch zápasoch nedostala ani gól. To isté sa im v semifinále podarilo aj v Prahe.

"Kanaďania sa v priebehu tých štrnástich dní vôbec nenadreli. V semifinále bolo vidieť, že ušetrili veľa síl a že nám ten krok chýba," porovnával Jágr. "Teraz nás čaká zápas o bronz, musíme si oddýchnuť a skúsiť ho vyhrať."

O bronz pôjdu proti Česku Američania, víťaz skupiny B, ktorý vo štvrťfinále vyradil Švajčiarsko, ale v semifinále nestačil na Rusko posilnené Alexandrom Ovechkinom, ktorý hneď vo svojom prvom zápase na tohtoročných MS skóroval a pridal aj prihrávku. Ďalšie ruské góly strelili Sergei Mozyakin, Vadim Shipachev a Evgeni Malkin.

Hokejisti USA pritom udržali bezgólový stav až do 8. minúty tretej tretiny. Lenže Rusi na prvú trefu nadviazali ďalšími dvoma gólmi v rozmedzí ôsmich minút a výsledok spečatili do prázdnej bránky.