CAN win WJC

Potrebujete niekomu vysvetliť, prečo je hokej najkrajšia hra na svete? Tak mu pustite záznam nedeľného finále majstrovstiev sveta do dvadsať rokov. Alebo mu ten zápas len porozprávajte - pretože aj to bude stáť za to.

Kanada v úžasnom dueli o zlato porazila Rusko 4:3 a vybojovala svoj osemnásty juniorský titul.
A ten spôsob, akým sa jej to v Ostrave podarilo!
Už sa zdalo, že zámorský tím je úplne na kolenách, Rusi dlho pôsobili sústredene a disciplinovane. Ešte v 50. minúte viedli o dva góly.
Potom sa však stalo niečo, o čom sa budú v hokejom pobláznenej Kanade možno aj skladať básne. Tím v tmavých dresoch dokonal obrat, ktorý vyrážal dych. O víťazstvo ho neobral ani bláznivý záver, keď hrozilo, niekoľko odpískaných aj neodpískaných vylúčení opäť zamieša karty.
[Pre spravodajstvo NHL.com/sk z majstrovstiev sveta juniorov kliknite sem]
Nestalo sa. Kanaďania síce v skupine od toho istého súpera schytali potupný výprask 0:6, ale tentoraz po záverečnej siréne zdvíhali ruky nad hlavu. Napriek vypätej nevraživosti ich úspech športovo uznali aj protivníci, po zápase si podali ruky aj Grigorij Denisenko a Barrett Hayton, ktorí si predtým poriadne vošli do vlasov.
V Ostrave znelo: Oh, Canada! Ale aj: Ó, to bol teda hokej!
Pritom je to vlastne trochu paradox, pretože nedeľné stretnutie dlho nepôsobilo nijako výnimočne. Prvá tretina bola predovšetkým bojovná a napriek niekoľkým vylúčeniam gól nepriniesla. Začalo to tam padať až v druhej časti: z celkovo tridsiatich striel prešli za brankárov dve ruské a jedna v prospech Kanaďanov.
Keď potom Maxim Sorkin v 49. minúte presným zásahom zaznamenal svoj prvý bod na turnaji a zvýšil vedenie na 3:1, osud bitky sa zdal byť jasný.
Omyl. Len o pár minút neskôr totiž zablúdená strela trafila Connora McMichaela do nohy tak šikovne, že puk zapadol presne za brankára Amira Miftachova - 2:3. O ďalšie dve minúty zamieril kvôli úplne nezmyselnému faulu na tresnú lavicu Dmitrij Voronkov. Kanaďania si chvíľu prihrávali a následne ofenzívny premiant Hayton nádherne trafil roh bránky.
Zrazu bolo vyrovnané. Až potom začala zápasová centrifúga naberať to správne tempo. Štyri minúty pred koncom tretej tretiny ušiel kanadský šprintér Akil Thomas, ktorý najskôr prekabátil váhajúceho ruského beka a vzápätí kľučkou nachytal aj Miftachova.
Hala burácala, táto pointa vyrážala dych. Lenže všetko mohlo dopadnúť úplne inak!
V čase 57:19 bol za hákovanie vylúčený Kevin Bahl, o chvíli neskôr mal možno ísť von aj ďalší kanadský hráč. Rozhodca však v jeho vyhodenie puku mimo ľadu zdržovanie hry skrátka nevideli. Keď následne Pavel Dorofejev mimoriadne hlúpo vyrazil súperovi hokejku z ruky, bola z toho namiesto dvojnásobnej presilovky hra štyroch proti štyrom
Ani to nestačilo - ruský zmar korunoval Denisenko, ktorý nahnevalo tresol ulomenú hokejku o ľad a namiesto výhody tímu kouča Valerija Bragina sa zrazu z ničoho nič konala kanadská presilovka. S jej pomocou už Hayton a spol. ďalší výsledkové tornádo nedopustili. A mohli oslavovať.
Ofenzívne opory zaistili Švédsku bronz
Už pred finále sa rozhodlo aj o tom, kto si z Česka odvezie bronzové medaily. Tretím najlepším mužstvom šampionátu sa nakoniec stalo Švédsko, hoci ani proti Fínom nepredviedlo po semifinálovej porážke od Rusov taký dominantný výkon, akými ohromilo v skupine aj v štvrťfinále proti hostiteľskému výberu.

Sweden-Wins-Bronze-MW

Tím kouča Tomasa Montena ovládol nedeľný duel výsledkom 3:2, aj keď ešte v polovici prehrával 1:2. K obratu okrem strelca víťazného gólu Linusa Öberga pomohli predovšetkým tri vrchné ofenzívne osobnosti - Samuel Fagemo (1+1), Rasmus Sandin (1+0) a Nils Höglander (0+1).
Určite nie je náhoda, že sa všetci traja sa zmestili aj do najproduktívnejšej pätice celých majstrovstiev
V zápase o bronz ich tím podržal aj brankár Hugo Alnefelt, ktorý pokryl 21 fínskych striel a obstál aj v súperovej záverečnej power-play. Obhajcovia minuloročného prvenstva aj kvôli nemu skončili až štvrtí.