Juniori prehrali v štvrťfinále so Švédskom a na MS končia

Slováci skončili na majstrovstvách sveta v Buffale, v štvrťfinále podľahli Švédom 2:3 a na šampionáte obsadili siedmu priečku

Autor NHL.com/sk / NHL.com

Reprezentanti Slovenska do 20 rokov nepostúpili do semifinále majstrovstiev sveta v Buffale, keď prehrali v štvrťfinále so Švédskom 2:3. Slovákom nestačili dva góly Martina Bodáka ani výkon brankára Romana Durného, ktorých spolu so Samuelom Bučekom vyhlásili za najlepších slovenských hráčov na šampionáte. Na majstrovstvách sa celkovo umiestnili na siedmom mieste, o jednu priečku vyššie ako minulý rok.

V prvej časti kľúčového stretnutia sa nepodarilo skórovať nikomu, Slovákov dvakrát zachránila tyčka a jedenkrát nastrelil žŕdku aj Erik Smolka. Favorit sa dostal do vedenia v deviatej sekunde druhej časti, keď Isac Lundeström potrestal chybu v rozohrávke a prvý raz prekonal Durného.

O necelých sedem minút neskôr Fabian Zetterlund po individuálnej akcii z bekhendu zvýšil na dvojgólový rozdiel. Slovensko v závere prvej tretiny úplne prvýkrát na šampionáte využilo presilovú hru, keď kapitán Bodák znížil na 1:2.

Lundeström sa však presadil ešte raz a strelil aj gól na 3:1, ktorý sa nakoniec ukázal ako víťazný. Vedenie Švédov o dva góly síce netrvalo dlho, lebo Bodák už po necelých dvoch minútach pridal svoj druhý gól v zápase. Slováci však už na konci nedokázali vyrovnať a so šampionátom sa lúčia.

"Snažili sme sa hrať najlepšie ako sme vedeli a myslím, že sa nám to aj podarilo. Chýbal nám kúsok šťastia." uviedol kapitán Bodák pre oficiálny web šampionátu.

Tím trénera Ernesta Bokroša odohral v Buffale päť zápasov, z ktorých sa dvakrát tešil z víťazstva. Po debakli s Kanadou senzačne porazil úradujúcich majstrov z USA 3:2 a hoci na to následne nenadviazal a prehral s Fínskom, vďaka pohodlnému triumfu nad Dánskom 5:1 sa mu podarilo postúpiť do vyraďovacej časti. Ďalej ako do štvrťfinále sa však už nedostal. Na rozdiel od roka 2015, keď jeho predchodcovia v Montreale vybojovali bronzové medaily.

"V prvom zápase na turnaji proti Kanade sme nehrali dobre, boli sme ustráchaní. Ale potom sme už hrali dobre. Som hrdý na náš tím. Myslím, že sme si zaslúžili postúpiť do semifinále," doplnil Bodák podľa 2018.worldjunior.hockey/.

Česi zaskočili aktívnejších Fínov

V základnej skupine majstrovstiev sveta bol hlavnou zbraňou českej reprezentácie do 20 rokov kreatívny český útok a zdalo sa, že brankára sa nedá počítať medzi silné stránky. Josef Kořenář však v štvrťfinále presvedčil o opaku.

Gólman z Jihlavy 51 zákrokmi proti výrazne aktívnejším Fínom udržal remízu 3:3 až do konca predĺženia a v nájazdoch potom vychytal štyroch strelcov z piatich. Česi naopak z prvých troch penált dvakrát skórovali, keď sa presadili Kristian Reichel a Martin Nečas.

Česi tak prelomili prekliatie, ktoré trvalo 12 rokov. V semifinále šampionátu 'dvadsiatok' boli naposledy v roku 2005, keď vybojovali bronzové medaily. Tentoraz sa v semifinálovom dueli stretnú s superfavorizovanou Kanadou.

Švajčiari sa držali len 48 sekúnd

Švajčiari dokázali udržať nerozhodný stav v dueli proti Kanade len 48 sekúnd. Víťaz skupiny A viedol po prvej tretine proti štvrtému tímu skupiny B už 3:0 a rozdiel priebežne zvyšoval na 8:2. Herná dominancia favorita bola jednoznačná a vyplýva aj z pomeru striel 60:15. Drake Batherson a Jordan Kyrou si pripísali po dvoch góloch.

Američania zdolali Rusov a idú na Švédsko

Spojené štáty poslali domov Rusov, ktorí sa v Buffale tešili zo zlata v roku 2011 a ukončili tak ich dlhú medailovú sériu. Duel bol ešte do tretieho dejstva vyrovnaný, ale po treťom góle USA z hokejky Kieffera Bellowsa už Rusom nepomohla ani hra bez brankára. V nej ešte Američania zvýšili a na rozdiel dvoch gólov a postúpili do semifinále, v ktorom sa postavia proti Švédsku.