slovakia_celly

Jasná prehra Slovenska s Kanadou 0:6 na úvod majstrovstiev sveta do 20 rokov asi málokoho prekvapila a mnohí očakávali podobný priebeh aj pred štvrtkovým duelom proti obhajcom titulu z USA.

Ale všetko bolo úplne inak. Tím trénera Ernesta Bokroša sa v Buffale postaral o senzáciu, keď zdolal domácich Američanov 3:2 a získal všetky tri body. Filip Krivošík strelil dva góly a na obidva mu prihral Samuel Buček, ktorý v závere aj nádherným zásahom rozhodol o výhre Slovenska. Brankár Roman Durný predviedol skvelý výkon, keď zastavil 43 pokusov domácich.

"Bol to najlepší zápas môjho života," natešene uviedol Durný podľa webovej stránky majstrovstiev 2018.worldjunior.hockey. "Musíme si užiť pocit z výhry, ale zajtra využiť deň voľna na prípravu na ďalší zápas."
Súboj ostal v prvej tretine bez gólov, aj napriek mnohým šanciam najmä zo strany domácich. Slovenský gólman Durný niekoľkokrát neinkasoval iba so šťastím.
Slováci vydržali aj tlak v úvode strednej časti a v piatej minúte sa presadil Krivošík, ktorý využil prečíslenie troch na jedného a prestrelil brankára Josepha Wolla. Marián Studenič mohol zvýšiť už o necelé tri minúty neskôr v presilovej hre, ale veľkú šancu nakoniec nepremenil.
Američania sa prvýkrát presadili na začiatku druhej polovice zápasu, keď Durný nedokázal zareagovať na blafák Bradyho Tkachuka a bolo vyrovnané. Do konca druhej tretiny slovenský gólman ešte zlikvidoval pár šancí súpera a puk už za svoj chrbát nepustil.
Dráma vyvrcholila v posledných piatich minútach duelu. Slovensko sa druhýkrát dostalo do vedenia vďaka druhému gólu Krivošíka, ktorý po prihrávke Bučka trafil z bekhendu. USA na svoju odpoveď nenechalo dlho čakať a znovu vyrovnalo v závere 57. minúty z hokejky Caseyho Mittelstadta.
Víťazný gól padol v čase 57:52, keď si Buček predviedol krásnu individuálnu akciu, perfektne poradil s obranou domácich a na druhý raz prestrelil brankára Wolla. USA už v poslednej minúte nepomohla ani hra bez brankára a Slováci si už nenechali zobrať tri body do tabuľky.

"Je to neuveriteľné," povedal po zápase Marián Studenič. "Je to ako sen. Po prvýkrát sa mi podarilo poraziť súpera ako USA. Pre našu malú je to ako vyhrať Stanley Cup. Som na chlapcov veľmi hrdý." dodal pre 2018.worldjunior.hockey.
Slovenskú "dvadsiatku" teraz v Buffale čaká deň voľna a nasledujúci duel odohrá v sobotu o 22:00 SEČ proti Fínsku. Na posledný zápas v A-skupine nastúpi 1. januára presne o polnoci proti Dánsku.
Ďalšie štvrtkové zápasy:
Fínsko - Dánsko 4:1
Rusko - Švajčiarsko 5:2
Švédsko - Česko 3:1
Výber Česka ani napriek nádejnému výkonu najmä v druhej tretine nestačili na Švédov, ktorí im po skvelom výkone v úvodu aj v závere ukázali svoju silu a nakoniec ich porazili 3:1. Jediný gól porazených strelil Filip Zadina, o góly severanov sa postarali Marce Davidsson, Elias Pettersson a Alexander Nylander. Rusko si presvedčivo poradilo so Švajčiarskom 5:2 a Fínsko zdolalo Dánsko 4:1.