Juniori nestačili na Rusko a končia v štvrťfinále

Slovenská dvadsiatka v štvrťfinále jasne podľahla Rusku 3:8 a ide domov

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Slovenskí juniori na majstrovstvách sveta opäť nezvládli štvrťfinálový súboj a po vysokej prehre 3:8 s Ruskom na šampionáte končia. Slováci po troch porážkach v základnej skupine s USA (1:2), Švédskom (2:5) a Fínskom (1:5) zachránili situáciu v poslednom dueli v Kazachstanom. Ten prestrieľali 11:2 a po jasnom triumfe postúpili do vyraďovacích bojov proti Rusku.

Jeden z favoritov a víťaz skupiny A však bol nad ich sily. Zborná ako jediný tím v základnej skupine nestratila ani jeden bod a žiadne problémy nemala ani so Slovákmi.

"V prvom rade musím povedať, že nás táto prehra i výsledok veľmi mrzia. Dva dni sme sa na štvrťfinále pripravovali, žiaľ, začiatok zápasu sme nezachytili. Z prvých šiestich striel sme dostali tri góly, z prvých desiatich štyri. Musím ale priznať, že sme v obrannej tretine po defenzívnej stránke trochu zlyhali a to veľmi poznačilo jednak chlapcov, tak i našu hru počas celého zápasu." sklamane hodnotil duel tréner Ernest Bokroš pre Slovenský zväz ľadového hokeja.

Štvrťfinále na začiatku v skóre pripomínalo duel Slovákov s Kazachstanom, akurát teraz sa karta obrátila a Bokrošov tím bol tentoraz na druhej strane.

V slovenskej bránke štartoval Samuel Hlavaj, ale vydržal v nej len do ôsmej minúty. Rusko totiž stihlo nastrieľať prvé tri góly za necelých dve a pol minúty úvodnej časti a vyhnalo sedemnásťročného gólmana z bránky.

"Nezačali sme dobre," sklamane hodnotil kapitán Martin Fehérváry. "Robili sme príliš veľa chýb v našom pásme a keď sa to stane proti korčuliarsky takému skvelému tímu ako Rusko, tak je to ťažké." uviedol podľa oficiálnej webovej stránky majstrovstiev.

Skóre otvoril Grigori Denisenko, už o 31 sekúnd ho nasledoval Stepan Starkov a tretí gól pridal Alexander Alexeyev. Vtedy sa medzi tyče postavil Juraj Sklenár, ale čisté konto udržal len približne 3 minúty. Po polovici úvodnej časti ešte Nikita Shaskov upravil na 4:0.

"Chceli sme dobre vstúpiť do zápasu a to sa nám aj podarilo. Snažili sme sa streliť pár rýchlych gólov počas prvých desiatich minút a presne to sme urobili. Sme spokojní s tým, ako sme hrali. Videli sme, že Švédi dnes prehrali, takže sme sa museli naozaj sústrediť. Každý tím totiž môže vyhrať." povedal po zápase ruský obranca Dmitri Samorukov.

Rusi jednoznačne dominovali aj v druhej časti, v jej úvode dokonca mohli zvýšiť vo vlastnom oslabení. Adam Ružička ani Kristián Pospíšil svoje šance nepremenili a Klim Kostin naopak zvýšil už na 5:0. Ten istý strelec sa vzápätí presadil aj druhýkrát a tesne pred druhou sirénou Kirill Slepec upravil na 7:0.

Slováci sa prebrali až v tretej tretine, keď stihli nastrieľať tri góly a vo všetkých mal prsty Michal Ivan. Prvý sa presadil kapitán Martin Fehérváry, ktorý v úvode záverečnej časti po prihrávke Ivana dostal puk do ruskej siete.

Na ôsmy gól Rusov z hokejky Ilyu Morozova ešte minútu pred koncom zareagoval Miloš Roman, ktorému znova prihral Ivan. Ten bol autorom aj posledného slovenského gólu na šampionáte, keď deväť sekúnd pred koncom prekonal ruského brankára Danila Tarasova.

"Síce sme dali v poslednej tretine tri góly, ale mali sme tak hrať od začiatku. Mali sme skončiť vyššie (ako na 8. mieste.) Na začiatku proti USA to bola nepríjemná porážka. Každý hráč sa v každom zápase snažil zlepšovať, ale dopadlo to takto ." dodal po záverečnej porážke Fehérváry.

Slováci tak tento rok končia na celkovom ôsmom mieste a nenadviažu na úspešný tím z roku 2015, keď vybojovali bronz a radovali sa zo zatiaľ posledného cenného kovu na juniorských majstrovstvách sveta.

Česi prehrali s USA, šokujúco skončila aj Kanada

Českí hokejisti budú na medailu z juniorských MS čakať minimálne 15 rokov, tím Václava Varaďu prehral s USA 1:3. Česi naposledy získali medailu v roku 2005. Z českého výberu sa presadil len Martin Kaut, ktorý svojím tretím gólom na turnaji skorigoval stav na 1:2. Američania vybojovali postup vďaka gólom Noaha Catesa, Josha Norrisa a Alexandera Chmelevskiho.

"Bolo tam plno pozitívnych vecí, ale bohužiaľ sme to nedotiahli do víťazného konca. Aj keď si myslím, že keď sme znížili na 1:2, tak tam nádej bola. Bohužiaľ to nevyšlo. Je tam sklamanie," povedal serveru hokej.cz český brankár Lukáš Dostál.

Obhajca striebra Švédsko boli po základných skupinách spolu s Ruskom jediným neporazeným tímom. Lenže proti Švajčiarsku sa nedokázalo presadiť a postaralo sa tak o prvú senzáciu štvrťfinálových duelov.

Hrdinom duelu vo Victorii bol gólman Luca Hollenstein, ktorý vďaka 41 úspešným zákrokom druhýkrát na šampionáte udržal čisté konto. Švajčiari sa dostali medzi štyroch najlepších prvýkrát od roku 2010, Švédi naopak naposledy chýbali v semifinále v roku 2006.

Kanada bude medzi najlepšou štvoricou chýbať druhýkrát za posledných 21 rokov. Rovnako ako v roku 2016 v Helsinkách sa o to postarali Fíni. Domáci výber dostal po 90 sekundách druhej tretiny do vedenia Ian Mitchell. Pri hre bez brankára poslal zápas do predĺženia Aleksi Heponiemi, od ktorého korčule sa odrazil za Michaela DiPietra.

Po 74 sekundách Maxim Comtois nevyužil trestné strieľanie a v čase 65:20 Toni Utunen rozhodol strelou z pravého kruhu.