Marleau

Boston Bruins v pondelok prehrali na ľade Toronto Maple Leafs 2:4 a ukončili tak päťzápasovú bodovú sériu. Jaroslav Halák v bránke Bruins predviedol 27 úspešných zákrokov, ale proti domácim to nestačilo. David Pastrňák rázne ukončil päťzápasové gólové sucho. Vďaka dvom zásahom sa vrátil na prvé miesto tabuľky strelcov, o ktoré sa s 19 zásahmi delí s Patrikom Lainem. Patrick Marleau oslávil svoj jubilejný 1600. duel v NHL okrem výhry aj asistenciou.

Halák nezastavil Maple Leafs
Pastrňák dvakrát odpovedal na góly pomerne nečakaných strelcov z radov domácich. Mladý obranca Travis Dermott dal pred koncom prvej tretiny prvý gól v sezóne a druhý v NHL. Za stavu 1:1 potom Igor Ozhiganov trafil úplne prvýkrát v kariére, keď prestrelil Haláka z ľavého kruhu na lapačku.
Josh Leivo však ešte pred druhou pauzou rozhodol v presilovke a Zach Hyman potvrdil víťazstvo pri hre Bruins bez gólmana.
Mitchell Marner si pripísal tri prihrávky, hlavný favorit sezóny vyhral deviaty duel z posledných 12 a v tabuľke Východnej konferencie stráca len jeden bod na prvých Tampa Bay Lightning.
"Myslím si, že väčšinu zápasu sme naozaj bojovali," hodnotil po zápase Halák. "Druhá tretina bola z našej strany najlepšia, mali sme šance a trafili sme niekoľko tyčiek. Ale netreba sa vyhovárať, prehrali sme. Musíme na to zabudnúť a ďalší zápas vyhrať."
Bostonu sa skončila séria piatich zápasov, v ktorých bodoval. Halák utrpel v 15. odchytanom dueli v sezóne ešte len tretiu prehru a má úspešnosť zákrokov 93,6%.
"V prvej tretine boli lepší ako my," uviedol Pastrňák, na ktorého obidva góly asistovali Torey Krug a Brad Marchand. "Cez prestávku sme si v kabíne niečo povedali, začali sme hrať našu hru a tvrdo bojovať. Bohužiaľ sme nakoniec prehrali a je ťažké to prijať, aj keď Toronto je dobrý tím a vedeli sme, že to nebude ľahké."
Pastrňák za svoj výkon získal ocenenie pre druhú hviezdu zápasu. Prvou sa stal gólman víťazov Frederik Andersen, ktorý v Scotiabank Arene priložil ruku k vydarenému dielu 38 úspešnými zákrokmi.
Bostonu chýbalo niekoľko hráčov zo stabilnej zostavy, hrali bez forvarda Patricea Bergerona a obrancov Zdena Cháru, Charlieho McAvoya a Brandona Carla.
"Tým, koho majú a nemajú v zostave, sme sa nijako nezaoberali. Len sme sa snažili hrať svoju hru," vyhlásil strážca domácej bránky Andersen. "Chceme hrať našu hru, pretože to je cesta, na ktorej sme boli úspešní. A myslím si, že dnes sme odviedli dobrú prácu."
Patrick Marleau ako jedenásty hráč v histórii odohral 1600. zápas v základnej časti NHL a oslávil ho asistenciou pri víťaznom góle. Bol to navyše jeho 731. duel v rade, ktorý Marleau nevynechal. Jeho séria trvá od 7. apríla 2009.
Martin Marinčin bol opäť medzi náhradníkmi Maple Leafs, Nikita Zaistsev totiž napriek chorobe a vynechanému rannému rozkorčuľovaniu nakoniec nastúpil.

Pastrňák strelil druhý gól proti Torontu

King Henrik podržal Rangers
Podobný príbeh ako Pastrňák v pondelok večer prežil aj Mark Stone z Ottawy. Ten bol na ľade Madison Square Garden s dvoma zásahmi síce najlepším strelcom zápasu, lenže na strane tímu, ktorý nezískal ani bod.
Henrik Lundqvist totiž hosťom viac nedovolil. Brankár Rangers si pripísal 29 zákrokov a bol vyhlásený za prvú hviezdu duelu, ktorého stav bol ešte na začiatku tretej časti 1:1.
Filip Chytil sa za takmer 16 minút na ľade síce neskóroval, ale určite zaujal. Mal totiž obrovský podiel na víťaznom góle, ktorým Chris Kreider v 49. minúte zvýšil na 3:1.
Stone potom v čase 57:17 ešte znížil, ale Mika Zibanejad o minútu neskôr gólom do prázdnej bránky uzavrel gólový účet.
"Nemôžeme sa spoliehať len na pár chlapcov, potrebujeme, aby každý v tomto tímu hral veľkú úlohu. Treba, aby všetci boli na vlne, verili si a cítili sa dobre, pretože vyhrávame ako tím," zdôraznil Lundqvist. "Toto je jediná cesta, ako v tejto sezóne uspieť. A na nej pracujeme."
V zostave víťazov druhýkrát za sebou chýbal útočník Mats Zuccarello, ktorý kvôli zranenému trieslu nútene vynechal ôsmy z posledných 10 zápasov.
Obranca Senators Christián Jaroš rozdal tri hity a mal na konte jeden mínusový bod. Po 18 odohraných dueloch v tejto sezóne má na konte štyri body za gól a tri prihrávky.

Kreider trafil v prečíslení po prihrávke Chytila

Výhra číslo 6
Šampióni sú vo forme. Washington si po výhre 5:3 na ľade Rangers poradil aj s ďalšou newyorskou výzvou a domácich Islanders porazil jednoznačným výsledkom 4:1.
Capitals tak predĺžili svoje najlepšie obdobie v sezóne, do ktorej prvýkrát vo svojej histórii vstupovali ako obhajcovia Stanley Cupu.
Valtteri Filppula síce už po 36 sekundách otvoril skóre, lenže Tom Wilson vzápätí odpovedal svojím prvým gólom v sezóne. Na víťazný gól Nica Dowda z druhej tretiny prihral Dmitrij Jaškin.
Potom v treťom dejstve opäť trafil Wilson a Alex Ovechkin pri hre domácich bez brankára spečatil výsledok. Ruský ostreľovač tak vylepšil svoju bilanciu na 18 zásahov.
Wilson pridal k dvoma gólom aj asistenciu a prekazil tak domácemu koučovi Barrymu Trotzovi prvý stret s tímom, ktorý priviedol k Stanley Cupu.
"Bol to jeden z tých zápasov, ktoré sme si museli vydrieť," uviedol Wilson. "Predviedli sme niekoľko dobrých akcií a v správnej chvíli sme vyslali správne strely, ale domáci hrali dobre. Dosť to zahusťovali pred bránkou a robili presne tie veci, ktoré Barry vyžaduje."
Strelecké dostihy pre Blue Jackets
Diváci v Detroite videli spolu 12 gólov a Red Wings ani tentoraz nezvládli domáce vystúpenie proti Columbus Blue Jackets. Detroit doma prehrali piatykrát za sebou a siedmykrát z posledných ôsmich vzájomných duelov v 'Hockeytowne'.
Hostia si výhru vystrieľali predovšetkým v prvej polovici zápasu. Už prvú tretinu vyhrali 3:0, v druhej odskočili až na 5:1, ale ešte ani zďaleka nebolo nič vybavené.
Detroit ešte do druhej prestávky znížil na 3:5, Anthony Mantha v úvode tretej dvadsaťminútovky dokonca pridal štvrtý gól, lenže Pierre-Luc Dubois druhým zásahom v dueli po chvíli opäť zvýšil.
Mantha sa nedal zahanbiť a v čase 57:48 znova dostal Red Wings do hry, ale Seth Jones strelou do prázdnej bránky odmietol väčšie komplikácie.
"Potrebujeme sa z tohto zápasu výrazne poučiť," zdôraznil Dubois, ktorý si pripísal aj asistenciu pri Jonesovom zásahu. "Nemôžeme nechať súpera, aby sa vrátil do zápasu, v ktorom vedieme o štyri góly."
Artemi Panarin tiež pomohol Columbusu tromi bodmi (1+2). Mantha, ktorý desaťkrát vystrelil medzi tyče, mal v drese porazených rovnakú bilanciu ako Dubois (2+1).
Hoffman rozhodol o výhre Panthers
V tomto prípade by bolo vhodné dodať - a kto iný? Mike Hoffman dal víťazný gól Floridy v čase 61:28 a rozhodol o víťazstve nad New Jersey Devils 4:3 po predĺžení.
Dvadsaťdeväťročný forvard tak vylepšil svoju bilanciu v sezóne na 23 bodov (12+11) z 22 zápasov a ostáva najproduktívnejším hráčom tímu. Aj vďaka tomu, že bodoval v 19 z 20 posledných duelov.
Panthers vďaka jeho zásahu uťali sériu troch porážok. Tú majú teraz na konte hostia a v tabuľke sa dostali práve pod svojho posledného súpera.
Hostia pritom po šiestich minútach viedli už 2:0 a v priebehu tretej tretiny aj 3:2, ale Jonathan Huberdeau 100. gólom v NHL v čase 58:31 vyrovnal.
Huberdeau si okrem gólu pripísal aj dve prihrávky, Aleksander Barkov mal gól a prihrávku a Evgenii Dadonov prispel dvoma asistenciami.
Panthers kvôli zraneniu kolena opäť chýbal gólman Roberto Luongo, zastúpil ho James Reimer a predviedol 29 zákrokov.