slovak jaros roundup 1121

Slovenský obranca Christián Jaroš v stredu strelil svoj premiérový gól v NHL a pridal k nemu aj asistenciu. Veľkú radosť z toho však mať nemohol, pretože Ottawa Senators prehrali na ľade Minnesota Wild 4:6.
Porážku utrpeli aj Montreal Canadiens s Tomášom Tatarom, ktorí podľahli New Jersey hlavne vďaka dvom gólom českého útočníka Pavla Zachu. New York Rangers v derby rozdrvili Islanders 5:0, Filip Chytil skóroval v piatom dueli v rade. Sidney Crosby zažil perfektný návrat do zostavy po zranení, pri výhre Pittbsurghu nad Dallasom skóroval a pripojil aj dve asistencie.

Jarošov gólový debut
Jaroš čakal na svoj prvý gól do 18. zápasu v NHL. Pripojil k nemu aj asistenciu a zažil tak svoj premiérový dvojbodový duel v súťaži.
Dvadsaťdvaročnému rodákovi z Košíc však pokazila radosť porážka na ľade Minnesoty 4:6. Domáci už na začiatku druhej tretiny viedli 3:0, ale Jaroš v polovici stredného dejstva rozbehol akciu, ktorá viedla ku gólu Chrisa Tierneyho.
Slovenský bek dal svoj debutový gól v polovici záverečnej časti. Zack Smith vyhral vhadzovanie a posunul puk Jarošovi, ktorý od modrej čiary prestrelil Devana Dubnyka. Senators sa síce ešte podarilo vyrovnať, ale o necelé dve minúty neskôr Eric Staal zvýšil na 5:4 a v závere Eric Fehr poistil výhru do prázdnej bránky.

Jaroš trafil a dal svoj prvý gól v NHL

Jaroš prvýkrát v kariére bodoval v druhom zápase v rade, asistoval aj v pondelkovom prehratom dueli proti Floride. Po 16 odohraných dueloch v sezóne má celkovo na konte štyri body za gól a tri asistencie.
Ottawa dostala štyri a viac gólov už v šiestom dueli z posledných siedmich, Minnesota sa naopak vyhla tretej porážke v rade.
Zacha poistil náskok
S dvojgólovým príspevkom mohol mať Zacha aj dvojnásobnú radosť, pretože jeho góly tentoraz viedli k víťazstvu. Najskôr v polovici zápasu po kombinácii Jespera Bratta a Marcusa Johanssona bekhendom doklepol puk k pravej tyčke, gólman Carey Price sa nestihol presunúť a Zacha zvýšil na 4:1 pre Devils.
V 34. minúte zariadil už štvorgólový náskok, keď v presilovej hre po asistencii Damona Seversona prešiel cez obranu Canadiens a prestrelil gólmana Montrealu medzi betóny.
Zacha dokázal skórovať dvakrát v jednom zápase NHL druhýkrát v kariére. Predtým sa to šestke draftu z roku 2015 podarilo 11. októbra 2017 pri víťazstve 6:3 v Toronte.

Zacha sa presadil v presilovke

"Snažím sa sústrediť na svoju hru, korčuľovať, vyhrávať osobné súboje a chodiť do bránky. A tiež sa rýchlo rozhodovať, teraz to funguje dobre. Moje sebavedomie je oveľa lepšie ako v období, keď som bol na začiatku mesiaca poslaný na farmu," povedal Zacha, ktorý si vyslúžil ocenenie pre prvú hviezdu duelu.
Tomáš Tatar po výbornej sérii, počas ktorej strelil šesť gólov v šiestich zápasoch, nebodoval druhýkrát v rade. Proti Devils ani raz nevystrelil na bránku, mal na konte akurát dve mínusky a odsedel si dve minúty na trestnej lavici.
Chytil predĺžil gólovú sériu
Filip Chytil v pondelok v 25. minúte rozuzlil duel proti Dallasu a po výsledku 2:1 sa radoval zo svojho prvého víťazného gólu v NHL. Proti Islanders si pripísal ďalší už v 29. sekunde zápasu. Jeho prihrávku na Kevina Hayesa zablokoval bek Ryan Pulock, ale puk sa Chytilovi vrátil na hokejku a ten zblízka prekonal Robina Lehnera.

Chytil skóroval v piatom zápase v rade

Stal sa prvým nováčikom Rangers od sezóny 2005-06, ktorý dokázal skórovať v piatich zápasoch za sebou. Vtedy sa to Petrovi Průchovi podarilo dokonca šesťkrát v rade. Chytil je 20. teenagerom s takouto sériou v histórii NHL. "Je to niečo výnimočné. Som šťastný, že sme po dlhom čase porazili Islanders," vyhlásil Chytil, ktorý v 31 dueloch v NHL skóroval dokopy šesťkrát.
Rangers proti rivalovi zo svojho mesta uspeli po ôsmich prehrách v rade. Už v deviatej minúte viedli 3:0 aj vďaka gólom Codyho McLeoda a Neala Pionka, ktorý trafil v presilovke. Siedmu domácu výhru za sebou ešte vyzdobili Hayes a Chris Kreider. Gólman Alexandar Georgiev vďaka 29 úspešným zákrokom v 16. zápase v kariére v NHL vychytal prvé čisté konto.
Crosbyho skvelý návrat
Pittsburgh ukončil sériu štyroch porážok a radoval sa ešte len z druhej výhry z posledných 11 zápasov. Hlavným strojcom úspechu bol kapitán Sidney Crosby, ktorý sa vrátil do zostavy Penguins po trojzápasovej pauze spôsobenej zranením v hornej časti tela. Zaznamenal tri body za gól a dve asistencie.

Crosby oslávil návrat na ľad gólom

"Potrebujeme body. Musíme vyhrávať. Dnes sme hrali naozaj dobre. Súperovi sme nedovolili veľa striel a Casey (DeSmith) šance pochytal. Asi každý z nášho tímu si vytvoril nejakú príležitosť. Bolo to príjemné sledovať," pochvaľoval si Crosby.
Kempného premiérový zásah v sezóne
Na výhre Capitals mali veľkú zásluhu českí hráči. Michal Kempný strelil svoj prvý víťazný gól v kariére, poradilo sa mu to v celkovo 121. dueli v NHL. Svojím prvým zásahom v sezóne v polovici zápasu zvýšil náskok Capitals proti svojmu bývalému tímu Blackhawks už na 3:0. Po prihrávke Jakuba Vránu prestrelil Coreyho Crawforda od modrej čiary cez tieniaceho Larsa Ellera. Vrána už predtým asistoval aj pri góle na 2:0, ktorý strelil v siedmej minúte Andre Burakovsky.
"Musím povedať, že to pre mňa nebol jednoduchý zápas. Poznám z Chicaga veľa chlapcov. Bol som tam takmer dve sezóny. Je to pre mňa aj pre náš tím dôležité víťazstvo," vyhlásil Kempný, ktorý bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.
Washington vyhral tretíkrát za sebou, čo sa mu podarilo prvýkrát v tomto ročníku. "Mali sme kratšie leto a kratší čas na to, aby sme sa pripravili na sezónu. Je ťažšie sa do toho dostať, ide to pomalšie, ale myslím si, že sme hrali tak, ako chceme," vyhlásil Burakovsky.
Ostatné zápasy: Stamkos zažiaril štyrmi bodmi, Boston padol v Detroite
Kapitán Steven Stamkos sa štyrmi bodmi za gól a tri asistencie podpísal pod výhru Tampy Bay nad Floridou 7:3. Mike Hoffman za hostí skorigoval výsledok a predĺžil svoju bodovú sériu na 17 duelov. Obranca Erik Černák, ktorý v pondelok prvýkrát v NHL bodoval, sa tentoraz nepresadil, ale nazbieral tri plusové body.
Golden Knights si po predĺžení poradili s Arizona Coyotes. O výhre Vegas rozhodol dvojgólový strelec Max Pacioretty a jeho tím si vďaka tomu pripísal tretiu výhru z posledných piatich duelov. Richard Pánik v drese Coyotes nebodoval vo štvrtom zápase v rade. Arizona prehrala druhýkrát za sebou.
Najlepší strelec ligy David Pastrňák z Bostonu vyšiel tretíkrát za sebou naprázdno. Český kanonier mohol po 33 sekundách predĺženia v dueli v Detroite rozhodnúť, ale Jimmy Howard jeho pokus chytil a Andreas Athanasiou vzápätí rozhodol o víťazstve domácich. Jaroslav Halák zo striedačky Bostonu kryl chrbát Tuukkovi Raskovi.
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
Jeff Skinner z Buffala svojím 16. gólom v sezóne začal štvorgólovú kanonádu Buffala v prvej tretine, Sabres nakoniec zdolali Philadelphiu 5:2. Tage Thompson v šiestej minúte zvýšil na 2:0 po asistencii Vladimíra Sobotku, Buffalo vyhralo siedmykrát za sebou.
Tretíkrát za sebou dostal v bránke Calgary prednosť český gólman David Rittich a 37 úspešnými zákrokmi vychytal víťazstvo nad Winnipegom 6:3. Celkovo to preňho bola už ôsma výhra z deviatich vystúpení v sezóne.
Anaheim zvíťazil 4:3 nad Vancouverom a český kanonier Ondřej Kaše po návrate po zranení skóroval už v druhom zápase v rade. Canucks siedmykrát po sebe skončili porazení.
Craig Berube, ktorý v pondelok nahradil na lavičke St. Louis Mikea Yea, utrpel porážku v premiére na poste hlavného kouča v NHL. Blues prehrali na ľade lídra celej súťaže Nashvillu 1:4. Gólman Pekka Rinne si pripísal 320. výhru v NHL a vystriedal Miikku Kiprusoffa na pozícii najúspešnejšieho Fína.
Carolina porazila Toronto 5:2 a gólman Curtis McElhinney sa na úspechu proti svojim bývalým spoluhráčom podieľal 30 zákrokmi. Hurricanes ho získali 2. októbra zo zoznamu voľných hráčov, na ktorý ho zaradili Maple Leafs.
Najproduktívnejší hráč ligy Mikko Rantanen si pri výhre Colorada v Los Angeles 7:3 dvoma asistenciami vylepšil bilanciu na 34 bodov za 21 zápasov.