Jágr vďaka dvom asistenciám prekonal Howea

Český veterán pomohol dvoma asistenciami k výhre Floridy na ľade Rangers a s 269 bodmi po štyridsiatke prekonal výkon Gordieho Howea

Autor NHL.com/SK / NHL.com

Štyridsaťpäťročný veterán Jaromír Jágr sa vďaka dvom asistenciám na ľade New York Rangers zapísal do histórie ako najproduktívnejší hráč NHL po dovŕšení štyridsiatky. S 269 bodmi prekonal doterajší rekord Gordieho Howea a pomohol Floride udržať si reálnu nádej na postup do play off. V štyroch piatkových zápasoch sa nepredstavil ani jeden slovenský hokejista.

New York Rangers - Florida Panthers 3:4 po nájazdoch

Jágr sa podieľal na obrate z 0:2 na 3:2. Po 85 sekundách druhej časti po strele Alexa Petrovica do ľavej tyčky síce neskrotil puk na dorážku, ale ten sa dostal k Jonathanovi Huberdeauovi, ktorý znížil na 1:2. Po vyrovnaní Jussiho Jokinena český veterán po krásnej kombinácii elitného útoku Panthers predložil puk pred odkrytú bránku Aleksanderovi Barkovovi, Florida viedla a Jágr sa zapísal do histórie.

Jágr, ktorý bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu, si po štyridsiatke pripísal 269 bodov za 104 gólov a 165 asistencií v 378 zápasoch a o bod prekonal Howeov výkon. "Je to veľká pocta, to je bez debaty. Nie je náhoda, že ho prezývali Mr. Hockey, takže si to veľmi cením," povedal Jágr.

"Prekonám ho aj s najväčším počtom bodov po päťdesiatke. Na to sa teším," uviedol dobre naladený Jágr, ktorý oslávil 45. narodeniny 15. februára. Howe sa do NHL vrátil po osemročnej absencii v 51 rokoch ešte v sezóne 1979-80 v drese Hartford Whalers a pripísal si 41 bodov v 80 dueloch.

Jágr má na konte ako druhý najproduktívnejší hráč v dejinách NHL z 1699 zápasov 1907 bodov za 763 gólov a 1144 prihrávok. Howea odsunul na tretie miesto 22. decembra minulého roka. Jágr sa hneď v nedeľnom dueli na ľade Pittsburghu môže stať štvrtým hráčom v histórii, ktorý odohrá 1700 zápasov v súťaži.

Rangers, ktorí už v čase 4:11 viedli 2:0, vynútili predĺženie vďaka druhému gólu Matsa Zuccarella v stretnutí. Nórsky útočník sa presadil v 52. minúte. V nájazdoch zaistil Floride výhru Barkov, ktorý uspel v druhej sérii a presadil sa v nájazdoch ako jediný z exekútorov.

Florida ukončila sériu štyroch porážok v rade a na ôsme Toronto Maple Leafs vo Východnej konferencii stráca päť bodov. O štyri body pred sebou má aj celky New York Islanders a Tampa Bay Lightning. "Nemôžeme sa teraz pozerať na tabuľku. Musíme hrať hokej a snažiť sa vyhrať každý zápas, v ktorom to pôjde," vyhlásil Barkov.

Calgary Flames - Dallas Stars 3:1

Michael Frolík v 17. minúte otvoril skóre stretnutia a pripísal si 16. gól v sezóne. Prekonal brankára Kariho Lehtonena strelou zápästím z ľavého kruhu presne k protiľahlej tyčke.

V druhej tretine zvýšili náskok Flames Matthew Tkachuk a Mark Giordano. Brankárovi Brianovi Elliottovi pokazil čisté konto až v 54. minúte Brett Ritchie. Flames sa radovali z 11. výhry z posledných 12 zápasov a v Pacifickej divízii sa posunuli na tretie miesto o bod pred Edmonton Oilers.

V zostave Stars sa dočkal štartu proti svojmu bývalému klubu útočník Jiří Hudler, ktorý predtým strávil päť zápasov na tribúne. Miesto v zostave sa preňho uvoľnilo pri absencii kapitána Jamieho Benna, ktorý pri štvrtkovom zápase na ľade Vancouver Canucks utrpel zranenie oka. Podľa kouča Lindyho Ruffa by sa Benn mohol vrátiť do hry už v pondelok proti San Jose Sharks.

Pittsburgh Penguins - New Jersey Devils 6:4

Výhru Penguins zariadil troma bodmi za dva góly a jednu asistenciu kapitán Sidney Crosby, ktorý sa s 37 gólmi na čele tabuľky strelcov vyrovnal Bradovi Marchandovi z Boston Bruins. Pittsburgh sa posunul na druhé miesto Metropolitnej divízie o bod za Washington Capitals a o bod pred Columbus Blue Jackets.

Penguins sa museli zaobísť bez centra Evgeniho Malkina, ktorý chýbal kvôli zraneniu v hornej časti tela. Podľa kouča Mikea Sullivana ide o problémy, ktoré ruského útočníka trápili už dlhší čas.

Anaheim Ducks - Buffalo Sabres 1:2 po nájazdoch

Drámu v rozstrele rozuzlil až v 10. sérii útočník Zemgus Girgensons. Sabres predtým dvakrát odvrátili porážku v nájazdoch. V druhom kole odpovedal na gól Ryana Getzlafa Ryan O'Reilly a v desiatej sérii reagoval na úspešný pokus Brandona Montoura Rasmus Ristolainen.

Brankár Buffala Anders Nilsson sa na výhre podieľal 39 úspešnými zákrokmi a kryl sedem z deviatich nájazdov. Jeden pokus Ducks skončil mimo bránky. Sabres v zápase prehrávali od 16. minúty po góle Rickarda Rakella a v čase 35:35 vyrovnal Ryan O'Reilly.

Momenty večera:

1. Jágr prekonal Howea

Štyridsaťpäťročný Jaromír Jágr vylepšil vďaka dvoma asistenciám pri výhre Floridy na ľade New York Rangers 4:3 po nájazdoch svoju bilanciu na 269 bodov po dovŕšení štyridsiatky a prekonal rekord Gordieho Howea.

2. Crosby dostihol Marchanda

Sidney Crosby sa dvoma gólmi podieľal na víťazstve Pittsburghu nad New Jersey 6:4 a na čele tabuľky strelcov sa so 37 gólmi vyrovnal prvému Bradovi Marchandovi z Boston Bruins.

3. Rangers sa doma nedarí

Pre New York Rangers je v poslednom čase domáca Madison Square Garden prekliata. Po výsledku 3:4 po nájazdoch s Floridou si na vlastnom ľade pripísali už šiestu porážku za sebou. V tejto čiernej sérii získali len dva body a na úspech doma čakajú od 19. februára, keď zdolali Washington 2:1.

Hviezdy večera:

1. Jaromír Jágr (FLA): 2 asistencie, 2 plusové body, 1 strela

2. Mark Giordano (CGY): 1 gól, 2 asistencie, 3 plusové body

3. Carter Rowney (PIT): 1 gól, 1 asistencia, 2 plusové body

Na čo sa tešiť:

Na programe je 10 zápasov. Toronto Maple Leafs sa bude snažiť udržať si svoje postavenie na pozíciách pre play off v súboji s ďalším tradičným celkom Chicago Blackhawks. Ottawa Senators bude v priamom súboji útočiť na lídra Atlantickej divízie Montreal Canadiens.