Jágr doviedol Česko do semifinále. Postúpili aj USA, Rusko a Kanada

Autor Michael Langr / NHL.com

Českí hokejisti si dokázali poradiť s obrovským tlakom aj s nebezpečným súperom a prešli cez štvrťfinálovú pascu po výhre nad Fínskom 5:3. Postarali sa o ňu dvojgóloví strelci Jan Kovář, Jaromír Jágr a Vladimír Sobotka. Jágr hral famózny zápas a pripísal si v ňom tri body.

Za Fínov skórovali Tuomo Ruutu, Jussi Jokinen a Aleksander Barkov.

Česko vyzve v bitke o postup do finále Kanadu. V ďalšom sobotnom semifinálovom dueli sa stretne USA s Ruskom.

Českí reprezentanti v štvrťfinále po dlhom čase zistili, aké je to dať v zápase prvý gól. Kovář mieril strelou bez prípravy v čase 8:55 presne medzi betóny fínskeho brankára Pekku Rinneho.

Domáci reprezentanti lietali po ľade, hrali s úžasným nasadením a súpera prekorčuľovali. V čase 17:19 však Ruutu dorazil zblokovanou strelu od modrej a bolo vyrovnané. Fíni zabrali, po prvej prestávke boli v útočnom pásme nebezpečnejší a po necelých štyroch minútach pretavil ich aktivitu vo vedúci gól Jokinen.

Českému výberu pomohli presilovky, pýcha tímu na tohtoročných MS. V 34. minúte v jednej z nich vyrovnal Jágr, ktorý zobral puk po strele Jakuba Voráčka pred Rinnem, prehodil si ho na hokejke a bekhendom ho zblízka poslal pod brvno. V ďalšej početnej výhode Česi vyrovnali, keď Jágrovu strelu dorazil do siete Kovář.

Na začiatku tretieho dejstva sa Česi stiahli a umožnili Fínom až príliš časté pobyty v útočnom pásme. Jeden z nich využil Barkov, ktorý dostal puk spoza bránky a okamžitú strelou prekonal Ondřeja Pavelca.

Štyri a pol minúty pred koncom však prišla ďalšia Jágrova chvíľa. Slávny veterán, ktorého bol v zápase vidieť najviac zo všetkých útočníkov, obišiel bránku, otočil sa a šikovným švihom prekonal Rinneho druhýkrát v zápase. Potom vykorčuľoval do stredného pásma a rukami vztýčenými k stropu haly ešte viac rozšantil gigantický kotol, v ktorý sa premenila celá O2 arena.

Definitívna úľava prišla až tesne pred koncom, kedy Sobotka spečatil výsledok do prázdnej bránky.

Krajina, ktorá posledné dva týždne žije hokejom tak, ako už dlho nie, sa teší na medailové bitky tímu na domácej pôde. Semifinále je na programe v sobotu, finále a duel o bronz v nedeľu.

V Česku sa dobre darí zámorským výberom, rovnako ako v roku 2004 si v Prahe oba zahrajú semifinále. Rozhodli o tom popoludňajšie štvrťfinálové zápasy, v ktorých celok USA porazil Švajčiarsko 3:1 a Kanada sa pohrala s tímom Bieloruska, ktorý poslala domov po víťazstve 9:0.

Američania v Ostrave dlho márne dobývali obranný val Švajčiarov, ktorí viedli gólom Romana Josiho z 14. minúty. V polovici druhej tretiny však otočili zápas dvomi zásahmi počas jedinej minúty, o ktoré sa postarali Ben Smith a Charlie Coyle. Necelých desať minút pred koncom spečatil výsledok Jake Gardiner.

Kanada v Prahe žiadne problémy nepripustila. Viedla už od 27. sekundy, kedy trafil Brent Burns, prvú tretinu vyhrala 4:0 a celý zápas jednoznačne ovládla.

Hattrickom prispel k debaklu Bieloruska, ktorí postúpili zo skupiny B na úkor Slovenska, forvard Tyler Seguin. Obranca Burns pridal k dvom gólom aj dve prihrávky. Gólman Mike Smith vychytal čisté konto.

V popoludňajších dueloch padol historický rekord v návštevnosti majstrovstiev sveta, ktorý mal od minulého roku bieloruský Minsk s číslom 640 044. V Prahe a Ostrave navštívilo turnaj (bez večerných štvrťfinálových zápasov) celkovo 652.348 fanúšikov, čo značí priemer 11.247 na zápas.

Semifinálový súper USA vzišiel z večerného súboja Švédsko - Rusko. Zborná v ňom dokázala zdolať húževnatého protivníka, ktorý sa vrátil do zápasu za stavu 0:3. Krátko po jeho vyrovnaní v tretej tretine však Rusi znovu odskočili a druhé vedenie si už si vziať nenechali.

Po víťazstve 5:3 sa ruský celok presúva do Prahy, kam cez oceán mieri aj posila Alex Ovechkin. Hviezdny útočník Washington Capitals hneď po vyradení v siedmom zápase 2. kola play off proti New York Rangers oznámil, že Rusko posilní v prípadnom semifinále.

V štvrťfinálovom dueli zažiarila iná ruská superstar: Evgeni Malkin, ktorý dal dva góly vrátane víťazného a na ďalší prihral. Tri body si za gól a dve asistencie pripísal aj Vladimir Tarasenko. Ďalšie ruské zásahy zariadili Sergei Mozyakin a Sergei Shirokov.

Na začiatku druhej tretiny vymenili Švédi brankára Jhonasa Enrotha za Andersa Nilssona a začali dávať góly. John Klingberg, Loui Eriksson a Anton Lander v priebehu 25 minút vyrovnali na 3:3. Napriek tomu to na ofenzívne našliapnutých Rusov nakoniec nestačilo.