052819_stl_tarasenko_primary

Prvý duel finále Stanley Cupu 2019 je za nami a výsledok 4:2 toho až tak veľa nehovorí, ale priebeh už áno. Boston Bruins síce vyhrali, ale St. Louis Blues v zápase viedli 2:0… Či sa z toho šoku otrasú, môžete sledovať v druhom zápase vo štvrtok od 2:00 SELČ na Nova Sport 1.

Úvodný gól kľúčovej fázy sezóny strelil útočník Brayden Schenn. V 8. minúte hostia pritlačili a dostali sa vďaka tomu do vedenia. No a čo, že v čierno-žltých dresoch boli na ľade Zdeno Chára, Charlie McAvoy, Patrice Bergeron, David Pastrňák a Brad Marchand - teda to najlepšie, čo môže Boston ponúknuť.

Schenn strelil prvý gól finále Stanley Cupu

To isté sa opakovalo v 21. minúte a opäť boli na ľade tí istí hráči. Tentoraz Pastrňák urobil za vlastnou bránkou hrubú chybu, Schenn prihral a Vladimir Tarasenko bleskovo prestrelil Tuukku Raska. Veľmi nepríjemná studená sprcha v čase 21:00, ktorá by tím mohla poslať do kolien.
"Nemali sme veľkú radosť z toho, ako sa zápas vyvíjal. Nehrali sme svoju hru a ich druhý gól nás evidentne trochu prebral," povedal tréner domácich Bruce Cassidy potom, ako jeho mužstvo predviedlo obrat.
Pravdu mal minimálne v tom, že Bruins na začiatku nehrali. V prvej tretine bol pomer striel 8:8, ale potom už útočili hlavne domáci a tím St. Louis sa dal zaskočiť. Druhú časť hry prehral na strely 3:18 a tretiu v pomere 9:12. Toto treba v nasledujúcich zápasoch zmeniť.
"Zbytočne často sme strácali puky, navyše sme sa nechávali vylučovať a ani korčuľovanie nebolo podľa našich predstáv," krútil hlavou tréner porazených Craig Berube.
Takže toto sú približné dôvody prehry. Lenže čo teraz s tým?
[Kompletné pokrytie série Bostonu so St. Louis]
Ak to niekto v tejto chvíli vie, je to práve Berube. Dôvody sú známe a už aj trochu otrepané. Keď päťdesiattriročný Berube v novembri preberal mužstvo, bol to tím bez sebavedomia, ktorý mieril na dno. A na začiatku januára na ňom aj skončil.
Bývalý ligový drsniak ho však skonsolidoval, dal ho do poriadku a priviedol až do bojov o Stanley Cup. V nich tím určite nepatril medzi favoritov a pozrite sa, kde je teraz!
Štart finále mu síce nevyšiel podľa predstáv, ale určite nehrozí, že by bol tím po premrhanom vedení na dne. Blues totiž mali problémy vlastne v každej sérii, do ktorej v posledných týždňoch zasiahli. V úvodnom kole najprv viedli 2:0 na zápasy nad Winnipeg Jets, ale potom prehrali dve nasledujúce bitky na domácom ľade a museli sa presunúť do Kanady. Tam vyhrali 3:2, šiesty duel dopadol rovnako a postup bol vo vrecku.
V druhom kole na tom mužstvo bolo ešte horšie. Húževnatí hráči z Dallasu viedli dokonca 3:2 na zápasy a rozhodujúci sa navyše hral na ich ľade. Lenže tam sa opäť ukázala sila outsidera, ktorý vďaka kapitánovi Alexovi Pietrangelovi skóroval po 63 sekundách hry a bez problémov tak zobral do rúk opraty zápasu. Vyhral ho 4:1, siedmy 2:1 po druhom predĺžení sa išlo sa do konferenčného finále.
V ňom sa do vedenia 2:1 na zápasy dostali San Jose Sharks, aj vďaka kontroverznému gólu v tretej bitke. Niečo také môže poriadne zamávať so psychikou, ale na Blues to malo úplne opačný efekt. V ďalších troch dueloch mužstvo vybojovalo tri výhry, strelilo dvanásť gólov a inkasovalo len dva!

Tarasenko trafil v presilovke z ľavého kruhu

Takže to je smer, ktorým sa Blues musia vybrať. Kľúčové je chytiť sa toho, čo v pondelok fungovalo. "Začiatok zápasu bol pre nás pozitívny, v prvej tretine sme hrali dobre. Musíme si z toho niečo vziať a v ideálnom prípade takto hrať celých 60 minút. Oni nás len tak neprekvapia, je to výborný tím, ktorý sa nás bude stále snažiť donútiť robiť chyby," povedal Berube, ktorý pridal aj recept na ďalšiu bitku.
"Musíme si viac veriť. Ani v minulej sérii proti San Jose sme nezačali dobre, ale v druhom dueli sme boli podstatne lepší," myslí si Berube.
Takže je dôležité, že ide len o jeden duel. Ak budú Berubeho zverenci dôslednejší, majú šancu. Napríklad Vladimir Tarasenko si myslí, že okrem streľby treba aj zvýšiť premávku pred Raskom a pravidelne sa dostávať cez obranu Bruins.
"Tentoraz nám nedali veľa priestoru. Musíme skrátka nájsť cestu, ako sa z toho dostať. Musíme byť lepší," burcuje Brayden Schenn.