V NHL žiaria nezdolateľní. Preto sú vidieť veľké obraty

Fanúšikovia vidia stále viac veľkých obratov. Ani vedenie 4:0 nie je v tejto sezóne istota

Autor NHL.com/sk

Futbaloví fanúšikovia si radi uťahujú z bonmotu trénera Josefa Csaplára, že najhoršie priebežné skóre je viesť v polčase 2:0.

Lenže v súčasnej NHL tento výrok neznie až tak smiešne.

Žiadne vedenie vám totiž v tejto trochu rozbláznenej fáze sezóny nič nezaručuje. Ani to najdivokejšie. Kým sa zápas neskončí, nemôžete byť ani pri najlepšie sa vyvíjajúcom zápase pokojní.

V noci na nedeľu hokejisti Washington Capitals a New York Islanders v tomto smere predviedli dve pôsobivé lekcie. Obidve mužstvá v priebehu svojich duelov prehrávali 0:2, obidve však nakoniec vybojovali výhru po predĺžení.

"Síce sme čelili dvojgólovej strate, ale stále sme do nich búšili zo všetkých síl. Cítil som, že hráme dobre, takže máme šancu dostať sa späť," zveril sa strelec víťazného gólu Islanders Jordan Eberle, ktorý pomohol k porážke Los Angeles Kings pomerom 4:3.

Podobne hovorili aj zástupcovia Capitals, ktorí porazili Anaheim Ducks 3:2.

"Aj v tej najhoršej chvíli sme si stále vypracovávali množstvo šancí, nebolo to od nás zlé," opisoval útočník Nicklas Backstrom. "Súpera dlho držal len brankár John Gibson, hlavne v druhej tretine. Takže sme sa nakoniec dočkali veľkého comebacku. A je to fajn pocit."

Nejde o dva náhodné príbehy, v skutočnosti deje oboch stretnutí presne vystihujú súčasnú NHL. Je veľmi vyrovnaná, plná mladých hráčov prekypujúcich energiou, ktorí sa odmietajú vzdať aj za menej nádejného stavu.

Potom už stačí málo, napríklad to, čo v sobotu ukázali Ducks.

"Zrazu sme sa za stavu 2:0 sústredili len na bránenie, čo bola obrovská chyba," priznal anaheimský forvard Jakob Silfverberg. "Táto urputná defenzíva nás strašne vyčerpávala, brala veľa energie. V tretej tretine, keď Washington vyrovnal, sme už nemali z čoho brať. Pritom podľa mňa naozaj stačilo nerezignovať na ofenzívu."

Stačilo málo a vzrušujúce pomery súčasnej NHL v ešte nespútanejšej podobe by v sobotu potvrdili aj hráči Colorado Avalanche. V zápase proti rozbehnutému tímu Tampa Bay Lightning prehrávali 0:4, potom 1:5. Napriek tomu im k skvostnému obratu nakoniec chýbal už len krôčik, aj vďaka hetriku a dvoma asistenciám Gabriela Landeskoga sa to skončilo veľmi tesným skóre 5:6.

"Nechodíme do zápasu preto, aby sme niečo odflákli alebo sa na to vykašlali, hneď ako sa duel nevyvíja podľa našich predstáv," vysvetľoval Landeskog, ktorý si pripísal druhý trojgólový večer v kariére. "Až raz s hokejom skončím, tak o tomto zápase možno budem rozprávať ako o nevšednom, ale teraz ma skôr štve to, že som v jeho závere spálil tutovku, ktorá to mohla celé zmeniť na naozajstnú rozprávku."

Coloradský šturm trochu pripomenul stíhaciu jazdu Calgary Flames z 3. decembra, ktorá pre zmenu vystrašila Edmonton Oilers. Vtedy tím Jaromíra Jágra prehrával dokonca 1:6, ale v priebehu len siedmich minút sa dostal na dostrel štyrmi presnými zásahmi.

"Mali sme všetko pod kontrolou a zrazu nám to tam začalo padať. Raz, druhýkrát, tretíkrát, štvrtýkrát. Neuveriteľné. Trochu nás to vyviedlo z letargie," pripustil edmontonský útočník Patrick Maroon.

Pre fanúšikov je to atraktívne. Nemôžete si od hry len tak odskočiť, nedajbože zápas predčasne vypnúť a ísť si ľahnúť. Viac ako hocikedy predtým potom totiž hrozí, že hneď ako sa k hokeju vrátite, výsledok bude na nepoznanie.

Často je to o nervy. A stáva sa to aj v zápasoch, keď by ste si svoje dôkladne budované vedenie mali strážiť skutočne všetkými silami. Veď už spomínaní hráči Anaheimu boli nedávno v opačnej úlohe počas zápasu, ktoré sa týmto spôsobom zapísalo do histórie NHL.

Pamätáte si piaty duel 2. kola tohtoročného play off, v ktorom Ducks ešte necelé štyri minúty pred koncom tretej tretiny prehrávali 0:3 s Oilers? Takýto kratučký čas im stačil na vyrovnanie, Corey Perry dokonca potom v druhom predĺžení prisúdil Anaheimu víťazstvo.

Za sto rokov NHL sa niečo také pred Perryho partiou nepodarilo vôbec nikomu.

"Celé sme to držali v rukách. Nebol jediný dôvod, prečo by sme mali padnúť. A vidíte, stalo sa," čudoval sa edmontonský Milan Lucic.

Ale ono sa to skrátka stáva. A možno sa to bude stávať stále častejšie. Či už nám Csaplárov bonmot bude pripadať smiešny, alebo nie.