Hossa zavŕšil veľký obrat Chicaga, Penguins postupujú

Pozrite sa na súhrn zápasov play off.

Pittsburgh - NY Rangers 6:3 (Konečný stav série 4:1)

Veľkolepá druhá tretina posvätila postup Pittsburgh Penguins do druhého kola play off NHL. Proti New York Rangers im na to stačilo päť zápasov, ten posledný skončil jednoznačným výsledkom 6:3.

Penguins stroskotali na Rangers v posledných dvoch play off, ale tentokrát im diváci v Consol Energy Center aplaudovali k postupu, ktorý zariadili tri výhry po sebe.

Pittsburgh sa v semifinále Východnej konferencie stretne buď s Washington Capitals, alebo Philadelphia Flyers. Washington vedie v sérii 3:2, šiesty zápas sa hrá v nedeľu.

Prvýkrát išli Penguins v sobotu do vedenia v čase 5:21 v druhej tretine, kedy dal gól na 3:2 útočník Bryan Rust. Matt Cullen potom navýšil vedenie na 4:2 v čase 9:26. Nováčik Conor Sheary a Rust zavŕšili tretím a štvrtým gólom pittsburskú tretinu snov, vďaka ktorej išli Penguins do kabín za stavu 6:2.

Rezignáciu Rangers dosvedčil aj fakt, že po druhej pauze nahradil Antti Raanta v bránke hostí Henrika Lundqvista. Švédsky gólman inkasoval v posledných dvoch zápasoch celkovo 10 gólov zo 41 striel a v oboch bol vystriedaný. Minimálne štyri góly dostal v šiestich zo svojich posledných 16 štartov.

Od zisku Stanley Cupu v roku 2009 Pittsburgh v nasledujúcich šiestich rokoch len raz prešiel cez druhé kolo play off. Teraz má možnosť to minimálne zopakovať.

Anaheim - Nashville 5:2 (Stav série 3:2)

Prvýkrát v sérii vyhral domáci tím. Anaheim Ducks k dvom výhram na ľade Nashville Predators pridali víťazstvo 5:2 i v Honda Center a v prvom kole play off Západnej konferencie sa ujali vedenia 3:2 na zápasy.

Sami Vatanen dal na začiatku tretej tretiny víťazný gól Ducks, v ktorých bránke opäť úradoval dánsky gólman Frederik Andersen, ktorý predviedol 26 zákrokov.

Ducks majú od roku 2013 v piatych zápasoch play off bilanciu 6:0. Šiesty duel sa hrá v Bridgestone Arene v pondelok.

Andersen v troch štartoch v play off inkasoval dohromady len tri góly. Od chvíle, kedy vystriedal v bránkovisku Johna Gibsona, Anaheim len víťazí.

Chicago - St. Louis 6:3 (Stav série 3:3)

Chicago Blackhawks v sobotu ukázali silu šampiónov. Po prvej tretine prehrávali so St. Louis Blues o dva góly, ale piatimi zásahmi v rade otočili stav a vynútili si rozhodujúci siedmy zápas o postup do semifinále Západnej konferencie.

O víťazovi série sa rozhodne v pondelok v Scottrade Center na ľade Bluesmanov.

Obhajcovia Stanley Cupu majú pod koučom Joelom Quennevilleom bilanciu 5:1, keď v sérii prehrávajú 3:2. V šiestych zápasoch série je ich bilancia dokonca 15:1 od chvíle, kedy Quenneville nastúpil v sezóne 2008-09 na ich lavičku.

V súčte so základnou časťou vyhrali Blues v Chicagu tri zápasy v rade a prvýkrát v klubovej histórii mohli vyhrať štyri. Hostia totiž po prvej tretine viedli 3:1.

Lenže v druhej tretine Blackhawks súpera pritlačili, prestrieľali 19:6 a k tomu dali aj tri góly. Do vedenia 4:3 ich v čase 36:18 poslal Dale Weise svojim prvým gólom v play off. Andrew Shaw, ktorý sa vrátil po jednozápasovom treste, potom v presilovke poistil náskok Chicaga a konečný stav stanovil do prázdnej bránky Blues druhým gólom v sérii Marián Hossa, ktorý za 14:40 minúty na ľade pridal aj asistenciu pri góle Artema Anisimova.

Hossov krajan Richard Pánik strávil medzi mantinelmi 16:13 minúty a zapísal si šesť hitov (najviac z tímu) i asistenciu pri góle Trevora van Riemsdyka.

Corey Crawford predviedol 25 zákrokov medzi tyčami Blackhawks, ktorí pod Quennevilleom nastúpia v play off piatykrát na rozhodujúci 7. zápas. Z predchádzajúcich majú bilanciu 2:2.