Hossa ďalším bodom pomohol Chicagu vyrovnať finále

Autor Michael Langr / NHL.com

Hokejisti Chicago Blackhawks mali proti sebe dvadsaťročného gólmana, ktorý chytal svoj prvý celý zápas play off NHL v kariére, a dokázali ho prekonať len dvakrát.

Napriek tomu však zvíťazili a vyrovnali stav finále Stanley Cupu s Tampa Bay Lightning na 2:2.

Nováčik Tampy Andrei Vasilevskiy, ktorý nahradil zraneného Bena Bishopa, si pripísal 17 zákrokov. Ale Brandon Saad v čase 6:22 tretej tretiny trafil medzi gólmanove betóny a zariadil víťazstvo Chicaga 2:1.

Chicagský forvard tak definitívne zlomil ruského náhradníka, ktorý chytal len svoj 20. zápas NHL a prvý celý v play off. Predtým len trikrát zaskakoval za Bishopa v priebehu zápasov - raz v sérii s Montreal Canadiens, raz s New York Rangers a naposledy v druhom zápase finálovej série, v ktorom Bishop odstúpil v tretej tretine kvôli zraneniu.

"Dostať pri debute len dva góly je skvelá práca. Dokázal, že aj v takomto zápase dokáže zachytať. Na dvadsaťročného chlapca je to veľký úspech," chválil mladého gólmana tréner porazených Jon Cooper.

Pri Saadovom góle asistoval hviezdny útočník Patrick Kane, ktorý si pripísal len prvý bod vo finálovej sérii. Kapitán Jonathan Toews prispel k víťazstvu prvým gólom zápasu, pri ktorom mu asistoval Marián Hossa. Slovenský útočník nazbieral v štyroch dueloch série štyri body.

Brankár Corey Crawford mal na konte 24 zákrokov a v poslednej minúte predviedol ten kľúčový, keď zastavil šancu hosťujúceho kapitána Stevena Stamkosa.

Tampa tak dala jediný gól, keď v polovici druhej tretiny vyrovnával na 1:1 Alex Killorn. Český útočník Ondřej Palát strávil na ľade viac než 20 minút, ale tentoraz nebodoval. Obranca Andrej Šustr odohral len sedem minút a 17 sekúnd.

"Je ťažké prehltnúť takúto porážku. Veril som, že to dokážeme. Mali sme viac z hry, cítili sme sa dobre," tvrdil Stamkos. "Musíme sa dať dokopy a pripraviť sa na zápas pred vlastnými fanúšikmi."

Piaty zápas je na programe v sobotu večer (nedeľa 2.00 SELČ) v hale Amalie Arena v Tampe.

Otázkou je, či do zápasu opäť nastúpi Vasilevskiy, alebo sa do bránkoviska vráti Bishop. Ten po zranení v druhom zápase s Blackhawks vychytal výhru v treťom finále, ale bolo vidieť, že sa nepohybuje tak dobre, ako inokedy.

"Určite v priebehu série nastúpi, o tom niet sporu. Len neviem, v ktorom zápase," vyhlásil Cooper.

Chicago chce nadviazať na skvelú bilanciu, ktorú má pod trénerom Joelom Quennevillom v sériách play off za stavu 2:2 - tím v takomto prípade sériu nikdy neprehral a zvíťazil v 16 nasledujúcich zápasoch zo 17. Jedinú porážku im uštedrili Anaheim Ducks pred mesiacom vo finále Západnej konferencie, v ktorom však nakoniec Hawks postúpili po siedmom duely.

"Tento súper je ale lepší, než sme si dokázali predstaviť," varoval chicagský center Brad Richards, bývalá hviezda Lightning. "Tvrdo napadajú a snažia sa vás prekonať vo vašom pásme. Musíme sa pripraviť na to, že aj ostatné zápasy môžu skončiť 2:1."