Vegas poslalo odkaz: Hráme za naše mesto

James Neal dvoma gólmi otočil duel v Dallase a zariadil Golden Knights víťaznú premiéru

Autor Michael Langr / NHL.com

Už to nie je len zlepenec jednotlivcov, ktorí prišli do Nevady z 30 tímov NHL. V piatok večer sa Vegas Golden Knights pri svojej historickej premiére na ľade Dallas Stars a výhre 2:1 predviedli ako jednoliaty tím, ktorý bojuje za svoje mesto a jeho obyvateľov.

Je jasné, že aj na hokejistoch sa podpísal šialený masaker z minulého týždňa, ktorému v Las Vegas padlo za obeť takmer šesťdesiat ľudí a skoro päťsto osôb bolo zranených. Niet divu, od miesta krvavej streľby je to k T-Mobile Arene, ktorá je sídlom Golden Knights, len tri minúty autom.

V kabíne Vegas sa tak po dueli miešala radosť, nadšenie i zvláštne pohnutie. Hráči mali na sebe tričká s nápisom 'Vegas strong'. Hlavné mesto zábavy sa v minulých dňoch ponorilo do smútku.

"To čo sa stalo sa dotklo množstva ľudí. Dúfame, že nás sledovali a že sme im na tvári vyčarili aspoň malý úsmev, pretože sme hrali pre naše mesto," uviedol James Neal, autor dvoch gólov a jeden z hrdinov večera. Tým druhým bol gólman Marc-Andre Fleury, ktorý predviedol 45 zákrokov.

"To, čo sa prihodilo, nemôžeme zmeniť. Je to obrovská tragédia. Ale môžeme sa snažiť, aby na nás naše mesto bolo pyšné, aby ľudia trochu zabudli na tie prežité hrôzy, keď prídu na náš zápas," dodal Fleury.

Ťažko skúšané mesto dostalo podporu aj v Dallase, kde sa hráči Stars pri úvodnom ceremoniáli postavili za svojich súperov a dali tým jasne najavo: Stojíme za Vegas!

Na kocke sa objavil nápis Viva Las Vegas a predtočený šot, v ktorom hráči zo zvyšných 30 tímov NHL vrátane Sidneyho Crosbyho alebo Alexa Ovechkina vyjadrili Golden Knights svoje sympatie.

Ale potom už sa začalo naostro a Fleury bol zasypaný spŕškou pukov. V prvej tretine naňho išlo 14 striel, v druhej 21 a stav bol stále 1:0 len vďaka skvelému teču Tylera Seguina.

"Flower bol skrátka neuveriteľný, zákrok za zákrokom," chválil gólmana Neal. "Poznám ho už z Pittsburghu a viem čo dokáže, takže teraz som šťastný, že ho máme vo Vegas."

Fleury skákal okolo bránkoviska aj v ňom. Dallaská posila, útočník Alexander Radulov len sklamane krútil hlavou a hľadel na kocku, ako že to brankár Vegas jeho možnosti lapil.

"Stále to bolo len o gól a my sme začali búchať na dvere," rozprával kouč Knights Gerard Gallant. "Hneď ako Neal vyrovnal, chlapci na striedačke náramne pookriali."

K prvému gólu v histórii klubu prispela aj pre Vegas šťastná zhoda okolností. Nová jednotka Stars musela ísť akútne do kabíny. Bena Bishopa totiž trafil puk do masky a otrasený brankár prenechal miesto Kari Lehtonenovi.

Prvá veľká Nealova chvíľa nasledovala 10 minút pred koncom. Vypálil zápästím, puk zmenil smer o Radka Faksu a bolo vyrovnané.

"Puk si našiel cestu," tešilo Neala, ale to ešte nebolo všetko. V 58. minúte prišiel ďalší úder. Cody Eakin, ktorého si Vegas vybralo v rozširovacom drafte práve z Dallasu, rýchlo prekorčuľoval do útočného pásma. Jeho prihrávka nebola úplne dokonalá, ale Neal, ktorý sa ocitol na kolenách, napriek tomu dostal puk nad Lehtonena a zároveň pod hornú tyčku.

Práve v tej chvíli sa na tvárach ľudí z Vegas možno objavil úsmev. Golden Knights porazili v historickej premiére jeden z papierovo najlepších tímov NHL.

"Skvelý pocit, hrali sme jeden pre druhého. Je to niečo úplne iné, keď ste členmi mužstva, ktoré vzišlo z rozširovacieho draftu a máte len mesiac na to, aby ste sa spoznali a stal sa z vás tím. Ale tak nejako vyzerá dobrý štart," netajil sa Neal.

Ligového nováčika teraz čaká dvojboj proti Arizona Coyotes. Najprv v sobotu v Glendale a 10. októbra zažije Vegas aj domácu premiéru. A zrejme bude ešte emotívnejšia ako ta dallaská.