Hertl hral skvelo, ale triafal len tyčky. Trikrát

Autor Michael Langr / NHL.com

San Jose Sharks majú vo svojom strede veľké hviezdy svetového hokeja: Joe Thornton, Joe Pavelski, Brent Burns... Superstar druhého finále Stanley Cupu však bol český mladík Tomáš Hertl.

Hral fantasticky. Nakorčuľoval kilometre. Vyhrával súboje. Vytváral šance. Bol všade. Len gól nie a nie prísť.

Namiesto neho triafal len tyčky. Celkovo trikrát!

A Sharks prehrali druhé finále Stanley Cupu 1:2 po predĺžení. Domov, kde budú hrať v sobotu (nedeľa 2:00 SELČ) tretí zápas série s Pittsburgh Penguins, sa tak vracajú za stavu 0:2 na zápasy.

"Je ohromne silný na puku a vytvára množstvo šancí, chválil českého spoluhráča útočník Melker Karlsson. "Dal dve tyčky, alebo dokonca tri? To mohli byť aj tri góly."

Ako sa to pritom mohlo všetko vyvinúť inak, keby smoliar Hertl posunul párkrát puk o tri, dva, možno aj jeden centimeter bližšie k stredu bránky. San Jose mohlo pohodlne viesť, útočník s číslom 48 na chrbte mohol mať na konte hattrick...

Namiesto toho dostal v čase 8:20 druhej tretiny útočník Phil Kessel domáci tím do vedenia, Sharks museli znovu doťahovať a aj keď v zápase s malým počtom gólov nakoniec trafil štyri minúty pred koncom tretej tretiny obranca Justin Braun, forvard Conor Sheary rozhodol dve minúty a 35 sekúnd po začiatku prvého predĺženia o víťazstve Penguins.

A Hertlovi muselo zvoniť v ušiach z tyčkovej zvonkohry. Pokým v prvom zápase dal gól, v druhom mieril len do bránkových konštrukcií. Prvýkrát poslal do tyče šikovnú strelu po spätnej prihrávke Joea Pavelskiho od zadného mantinelu. Druhýkrát, keď si šikovne stiahol puk spoza bránky a prekvapil gólmana Matta Murrayho. A tretíkrát potom, čo obišiel bránku a v páde poslal puk po ľade pozdĺž gólmanovho betónu do vzdialenejšej tyče.

Hertl sa len neveriacky usmial. Tyčkový hattrick v polovici zápasu snáď na 'konte' nemal ani za žiakov. Z vlastného výkonu sa pritom inak mohol cítiť výborne.

"Musíme byť silní, dobre forčekovať a udržať sa v útočnom pásme. Myslím, že máme tím plný silných veľkých hráčov a dokážeme sa udržať v ich tretine tak, aby Pittsburgh nemohol tú svoju rýchlosť použiť," povedal pred začiatkom finálovej série.

A presne podľa toho hral. Obrane Penguins robil so svojím veľkým telom starosti pred bránkou, za bránkou i pri mantineli. Skvele si pokrýval puk. A hladne sa dral do jednej možnosti za druhou.

"Skvelý hráč. Technický, ale navyše dokáže ísť do tých situácií, kde to bolí. Je veľký, zosilnel. Urobil skvelú prácu. Dostal sa do prvej lajny a hrá tam výborne," uviedol už pred štartom finále obranca Roman Polák.

"Je to skvelý hokejista. Veľký a silný, pre akýkoľvek tím v lige je ťažké ho brániť. Používa svoje veľké telo pred bránkou a posiela na ňu veľa pukov. Je otázkou času, než mu to tam spadne," povedal po druhom zápase ďalší mladík v zostave Sharks Matt Nieto. "Celkovo sme mali množstvo šancí. Musíme ich začať využívať, zreštartovať, vrátiť sa domov a tam nutne vyhrať."

Consol Energy Center, kde si v roku 2012 vybrali Sharks Hertla v prvom kole draftu ako celkové číslo 17, bývala doteraz obľúbenou halou českého krídla. Teraz už to tak pravdepodobne nebude. Bilancia z posledných dvoch zápasov obsahujúca 38 minút na ľade, päť striel na bránku, jeden gól, tri tyčky (ktoré sa do streleckých pokusov nepočítajú) a dve porážky vo finále Stanley Cupu Hertlovi čaro Pittsburghu dosť pokazila.