kassianm

Hokejisti Edmonton Oilers sa nenechali zaslepiť pichľavým slniečkom pod šírym nebom a ovládli zápas Heritage Classic proti domácim Winnipeg Jets v pomere 3:0. Potvrdili tak skvelý štart do sezóny, v ktorej vyhrali piaty zápas zo šiestich a s 10 bodmi sa vyšvihli do čela Pacifickej divízie i celej Západnej konferencie.

"Užívame si to. Všetci v kabíne bojujú o úspech. Sme ochotní tvrdo makať, učiť sa a prispôsobovať sa, poučiť sa zo všetkých možných situácií," pochvaľoval si útočník víťazov Milan Lucic. "Tím sa dal dokopy a verí si. Každý robí dobre svoju prácu a vypláca sa nám to."
Jets sú naopak s bilanciou 2-3 v Centrálnej divízii až predposlední.
Oilers vybojovali výhru na futbalovom štadióne Investors Group Filed vo Winnipegu tromi zásahmi v druhej tretine. V čase 29:24 sa vo vlastnom oslabení presadil Mark Letestu, ktorý obral o puk na modrej Dustina Byfugliena a sám pred brankárom Connorom Hellebuyckom trafil k pravej tyčke. Ani nie dve minúty potom skóroval Darnell Nurse, ktorý naskočil z trestnej lavice do situácie dvoch na jedného a dostal parádnu prihrávku od Connora McDavida. Pre toho to bol už deviaty bod v novej sezóne, čím sa devätnásťročný kapitán mužstva dostal na špicu produktivity NHL.

V čase 37:16 sa navyše po chybe domáceho supertalentu Patrika Laineho dostal k puku Benoit Pouliot a našiel voľného Zacka Kassiana, ktorý prestrelil Hellebyucka tretíkrát. Gólman Winnipegu tak končil s bilanciou tri góly z 32 striel.
Edmontonský brankár Cam Talbot naopak neinkasoval z 31 pokusov domácich ani raz a bol hlavnou postavou víťazného mužstva.
Jets sa snažili s nepriaznivým vývojom niečo urobiť, ale na rozdiel od zápasov s Carolina Hurricanes a Toronto Maple Leafs tentokrát v tretej časti vývoj nezvrátili. Naopak to boli v pohode hrajúci hostia, ktorí mohli z ojedinelých, ale lepšie zvládnutých akcií skóre ešte navýšiť.
Päť minút pred koncom duelu, ktorý sa začal s viac ako 90 minút trvajúcim oneskorením kvôli príliš ostrému poludňajšiemu slnku ničiacemu ľad, odvolal kouč domácich Paul Maurice v poslednom zúfalom geste Hellebuycka z bránky a skúsil s beznádejným vývojom ešte niečo urobiť, ale Jets nakoniec Talbota neprekonali ani v záverečnej presilovke piatich na štyroch.
Fanúšikom vo Winnipegu tak urobili radosť len bývalé hviezdy, ktoré v sobotu porazili legendy Oilers 6:5. Ich súčasní obľúbenci na nich nenadviazali a potvrdili, že domáci v zápasoch na veľkých futbalových alebo baseballových štadiónoch zvyčajne nevíťazia: v histórii zápasov pod šírym nebom v novodobej NHL vyhrali štrnásty raz z 19 prípadov hostia.
"Som presvedčený o tom, že hrať tieto zápasy ako hosťujúci celok je jednoduchšie," uviedol edmontonský tréner Todd McLellan. "V San Jose som to zažil obrátene. Pre domácich je tu príliš veľa rozptýlení, je to trochu cirkus. My sme sa snažili sústrediť, na tréningu si zvyknúť na odlišné podmienky a dokázali sme uspieť."
Rozhodujúci faktor: Ľahkosť
Jets sa súperovi herne vyrovnali, opticky mali naopak dokonca navrch, ale útočili do dobre pripravenej obrany a nedokázali nájsť recept na Talbota. 31 striel proti 32 edmontonským tak z ich pohľadu nič neriešilo. Hostia mali puk menej často, ale vďaka ľahkosti na hokejkách si s ním počínali efektívnejšie. Dokázali lepšie kombinovať, rýchlejšie si meniť pozície a využiť nádejné protiútoky.
"S rastom Connora McDavida dostali ohromnú dynamiku, Leon Draisaitl je podľa mňa podceňovaný hráč, je to fantastický hokejista a znamená veľkú silu. Niektorí hráči dospeli, vo vlastnom pásme nezmätkujú. Hrajú výborne," chválil súpera Maurice, kouč porazených.
Kľúčové momenty
1. Spackaná presilovka Jets: Winnipeg mohol sám zlomiť bezgólový stav, keď dostal v čase 29:02 možnosť druhej presilovky v zápase. Lenže tá preň dopadla katastrofálne. Byfuglien najprv chyboval na modrej a nechal ujsť Letestua, ktorý skóroval vo vlastnom oslabení. A keď sa vylúčený Nurse potom vracal na ľad, skočil rovno do brejku dvoch na jedného, ktorý premenil po pase McDavida.
2. Laineho ľahkovážnosť: Dvojka tohtoročného draftu ukázala, že bude ešte musieť nazbierať mnoho skúseností. Laine si počínal tri minúty pred koncom druhej časti tak ľahkovážne, až zavinil tretí gól v sieti svojho tímu - pri pokuse o kľučku vo vlastnom obrannom pásme prišiel o puk a dal súperovi šancu prečíslenia, ktorú Edmonton využil.
3. Talbotov skok: Gólman Oilers predviedol 18 sekúnd pred koncom druhej tretiny parádny zákrok, keď skočil proti puku pred sebou ako bejzbalista, lapil ho vo vzduchu a 'vyoutoval' dorážajúcich súperov.
Hviezda zápasu: Cam Talbot
Gólman Oilers pochytal všetkých 31 striel súpera a pripísal si prvé čisté konto v sezóne a tretiu výhru v rade. "Človek dúfa, že to tak dopadne, ale proti tímu ako Jets, ktorý má taký dobrý útok, to nečaká," tešila sa edmontonská opora. "V závere sme si to ustrážili a okrem hry bez brankára sme ich k ničomu nepustili."