Súhrn: Halák vychytal Islanders výhru, Chára prvou hviezdou

Sobotné zápasy: Islanders porazili Jets aj vďaka Halákovým 38 zákrokom, Chára bol prvou hviezdou duelu Bostonu proti Detroitu a Edmonton so Sekerom zdolal Montreal

Autor NHL.com/sk

V NHL bol v sobotu pred vianočnou pauzou bohatý program 15 duelov, v ktorých sa predstavili aj šiesti slovenskí hokejisti. Jaroslav Halák hájil bránku New York Islanders v druhom zápase v rade a 38 zákrokmi prispel k výhre nad Winnipeg Jets. Zdeno Chára sa postavil proti Tomášovi Tatarovi v dueli Boston Bruins proti Detroit Red Wings. Slovenský obranca sa stal prvou hviezdou zápasu a tešil sa z výhry 3:1.

Andrej Sekera zažil radosť z víťazstva aj v druhom zápase po návrate do zápasového kolotoča, jeho Edmonton Oilers zdolali Montreal Canadiens 4:1. Richard Pánik stále nebodoval za Chicago Blackhawks, ktorí prehrali s New Jersey Devils 1:4 a Los Angeles Kings s Mariánom Gáboríkom nedokázali dať ani jeden gól na ľade San Jose Sharks.

New York Islanders - Winnipeg Jets 5:2

Islanders si doma v Barclays Center poradili s Winnipegom aj vďaka výbornému výkonu slovenského gólmana Jaroslava Haláka. Rodák z Bratislavy chytal v druhom zápase v rade. Zastavil 38 pokusov súpera, pridal svoju desiatu výhru v sezóne a zaznamenal úspešnosť zákrokov 95 percent.

"Samozrejme, že naša úspešnosť zákrokov teraz nie je ideálna, "uviedol Halák, ktorý sa v tejto sezóne delí o porciu zápasov s nemeckým kolegom Thomasom Greissom. "Ale musíme k tomu pristupovať ako tím a pozrieť sa na to, ako tie góly padajú. Niekedy s tými gólmi skrátka nemôžeme nič urobiť", dodal slovenský gólman.

Hlavnou hviezdou duelu sa stal mladý útočník Islanders Mathew Barzal, ktorý si pripísal svoj prvý hetrik v NHL. Prvé dva góly strelil už v úvodnom dejstve a tretí pridal v záverečnej tretine. Aktuálne má v sezóne na konte 12 gólov.

Za víťazov skórovali okrem Barzala aj Anders Lee a Anthony Beauvillier. Jordan Eberle si pripísal tri asistencie. Islanders tak inkasovali menej ako tri góly v druhom zápase z celkových 12 decembrových duelov.
V drese porazených sa presadili Adam Lowry a Tucker Poolman, ktorý strelil svoj premiérový gól v NHL. Steve Mason zastavil v bránke 24 streleckých pokusov víťazov.

Boston Bruins - Detroit Red Wings 3:1

Boston kapitána Zdena Cháru splnil úlohu veľkého favorita, keď pred vlastnými fanúšikmi porazil Detroit s Tomášom Tatarom 3:1 a zaznamenal už štvrté víťazstvo v rade. Slovenský obranca víťazov dostal na konci duelu ocenenie pre prvú hviezdu zápasu.

Ani jeden zo Slovákov sa bodovo nepresadil, Chára odohral takmer 23 minút, zblokoval tri pokusy súpera a pripísal si jeden bod v hodnotení plus/mínus. Tatar na strane porazených nepremenil štyri strelecké pokusy a bol na ľade pri dvoch inkasovaných góloch Red Wings.

Po dvoch dueloch, keď vyšiel bodovo naprázdno, sa znovu výraznejšie pripomenul David Pastrňák. Český útočník zažiaril dvoma asistenciami a v sezóne sa posunul už na métu 33 bodov.

Pastrňák sa najprv v čase 13:37 podieľal na presilovkovom góle Brada Marchanda, v treťom dejstve mal zase prsty v gólovej akcii Patricea Bergerona. Skúsený útočník v úplnom závere pridal aj druhý gól, za hostí sa presadil len Frans Nielsen.

"Teraz sa nám darí úplne všetko," pochvaľoval si po zápase Patrice Bergeron. "Užívame si toto obdobie a verím, že bude pokračovať čo najdlhšie."

New Jersey Devils - Chicago Blackhawks 4:1

Devils sa udržali na vynikajúcej vlne a pripísali si štvrtý triumf v rade, keď v domácom prostredí presvedčivo zdolali Blackhawks 4:1.

New Jersey rozhodlo výhre už v úvodnej tretine, keď súperovi nastrieľalo tri góly. K Brianovi Boyleovi a Kyleovi Palmierimu sa v čase 13:22 pridal aj útočník Pavel Zacha, ktorý dal tretí gól v sezóne.

"Ísť na vianočnú pauzu s vedomím, že sme vyhrali štyri zápasy za sebou, to je skvelé," radoval sa útočník Devils Taylor Hall. "Navyše môžeme byť spokojní s tým, akým spôsobom sme k tým víťazstvám dospeli."

Jediný gól hostí strelil Patrick Kane a bol to jeho jubilejný 300. zásah v NHL. Americký reprezentant potreboval na tento míľnik 775 štartov.

Richard Pánik, ktorý odohral druhý zápas potom, ako ho tréner Joel Quenneville posadil na tri duely medzi náhradníkov, sa bodovo nepresadil v deviatom stretnutí v rade. Zatiaľ posledný gól strelil 21. októbra a v sezóne má na konte 14 bodov za päť gólov a deväť asistencií.

Pittsburgh Penguins - Anaheim Ducks 0:4

Hráči Anaheimu vydreli cenný skalp, keď suverénne vyhrali na ľade obhajcov Stanley Cupu z Pittsburghu 4:0. Ducks vďaka dvojbodovému zisku poskočili už na ôsmu priečku tabuľky Západnej konferencie.

Mladý útočník Ondřej Kaše dokázal vynikajúcu formu, ktorý udrel už v štvrtej minúte a presadil sa v treťom dueli v rade. Ďalšie góly hostí pridali Rickard Rakell, Andrew Cogliano a Cam Fowler. Brankár John Gibson pochytal všetkých 29 striel súpera a oslávil prvú nulu v sezóne.

"Som rád, že sa mi zápas vydaril," pochvaľoval si John Gibson. "Mal som v hale rodinu a známych, bola to pre mňa motivácia navyše."

Penguins prehrali piaty z posledných siedmich duelov a prepadli sa až na desiate miesto tabuľky Východnej konferencie.

Vegas Golden Knights - Washington Capitals 3:0

Hráči Golden Knights demonštrovali veľkú silu v domácom prostredí, keď porazili Washington 3:0 a vyhupli sa na čelo tabuľky Západnej konferencie.

Vegas sa parádne vydaril vstup do zápasu, po pätnástich minútach už viedli o tri góly. Skóre otvoril Alex Tuch, po ňom trafili Oscar Lindberg a William Karlsson.

K víťazstvu prispel aj Tomáš Nosek, ktorý asistoval pri druhom góle domácich. Gólman Marc-Andre Fleury zažiaril 26 úspešnými zákrokmi.

Capitals sa kvôli prehre prepadli na tretie miesto tabuľky Západnej konferencie.

Ďalšie sobotné zápasy:

Carolina Hurricanes - Buffalo Sabres 4:2
Columbus Blue Jackets - Philadelphia Flyers 2:1 po náj.
Vancouver Canucks - St. Louis Blues 1:3
Dallas Stars - Nashville Predators 4:3 po náj.

Uzdravený Auston Matthews sa po šiestich zápasoch vrátil do zostavy Toronta hneď svojím gólom rozhodol o výhre Maple Leafs 3:2 na ľade New York Rangers. Matthews pridal svoj štrnásty zásah v ročníku. Martin Marinčin zatiaľ stále nenastúpil.

St. Louis Blues sa tešili z výhry 3:1 na pôde Vancouver Canucks. Skúsený útočník Kyle Brodziak pomohol k triumfu gólom a prihrávkou.

San Jose Sharks porazili v kalifornskom súboji Los Angeles Kings 2:0, Marián Gáborík v drese porazených dvakrát neúspešne vystrelil na bránku a odsedel si aj dve minúty na trestnej lavici.

Philadelphia podľahla na ľade Columbusu 1:2 po nájazdoch, Jakub Voráček vyšiel tentoraz naprázdno. Rozhodujúci nájazd premenil útočník Pierre-Luc Dubois.

Edmonton s navrátilcom Andrejom Sekerom potvrdil zlepšenú formu, keď porazil Montreal 4:1 a pridal štvrté víťazstvo v rade. Po dvoch bodoch si pripísali Jujhar Kaira, Connor McDavid a Leon Draisaitl.

Tampa Bay potvrdila úlohu najlepšieho tímu ligy ďalšou výhrou, keď pred svojimi fanúšikmi zdolala Minnesotu 3:0 Lightning strelil všetky góly v záverečnej tretine, gólman Andrei Vasilevskiy si zaznamenal čisté konto.

Bitka medzi Dallasom a Nashvillom sa zmenila na obrovskú drámu, z triumfu 4:3 po nájazdoch sa nakoniec radovali domáci Stars. Predators stratili tretí duel v rade.