zacha-halak

V utorkovom šesťzápasovom programe sa predstavili traja Slováci a všetci museli prehryznúť porážku.
Jaroslavovi Halákovi nestačilo 38 úspešných zákrokov v bránke New York Islanders proti New Jersey Devils. Inkasoval štyri góly a súper tak ukončil sériu šiestich prehier v rade. Dallas Stars porazili Detroit Red Wings s Tomášom Tatarom aj vďaka dvojici Čechov, Radek Faksa a Martin Hanzal pomohli k triumfu gólmi. Richard Pánik stále nezažil víťazné pocity po výmene do Arizona Coyotes, ktorí tentoraz podľahli San Jose Sharks po nájazdoch.

Hviezdou noci sa stal gólman Nashville Predators Juuse Saros, na ktorého Vegas Golden Knights nevyzreli ani raz zo 43 streleckých pokusov.
New York Islanders - New Jersey Devils 1:4
Devils na čele s obrancom Damonom Seversonom ukázali, ako elegantne ukončiť sériu šiestich porážok v rade. Bek New Jersey totiž skóroval do siete slovenského brankára Jaroslava Haláka hneď dvakrát. Rodák z Bratislavy spolu inkasoval štyri góly a jeho úspešnosť v sezóne aktuálne predstavuje 90,6%.
"Už sme to potrebovali. Nebudem hovoriť, že by sme boli úplne zúfalí, ale je dôležité, že sme sa dokázali vrátiť späť na víťaznú cestu. Výhra za dva body je výhra za dva body a my ju berieme," zhodnotil vydarený zápas.
Paradoxom je, že k úspechu prispel práve brankár Keith Kinkaid, ktorý sa naposledy tešil z víťazstva 27. decembra.

New York Rangers - Philadelphia Flyers 5:1
A zase ten Henrik Lundqvist.
Švédsky gólman bol s jedinou výnimkou nad sily strelcov Flyers a nebola to preňho hocijaká výhra.
Stal sa totiž ešte len šiestym brankárom v histórii NHL, ktorý zaznamenal aspoň 13 sezón s 20 a viacerými víťazstvami. A to nie je všetko - je prvým, komu sa to podarilo v prvých 13 ročníkoch, a prvým, kto tento počet dosiahol v 13 sezónach po sebe.
"Vždy, keď sa povie 'prvýkrát v histórii NHL', tak je to veľmi zvláštny pocit. V tom nebudem klamať," uviedol Lundqvist. "Ale naozaj som makal a mal som šťastie, že som mohol hrať s takými skvelými hráčmi. Veľa som sa naučil a som na to hrdý," dodal.
K dosiahnutiu spomínaných míľnikov výrazne prispel Rick Nash, ktorý dvoma gólmi rázne prelomil strelecké trápenie trvajúce 12 zápasov.

Detroit Red Wings - Dallas Stars 2:4
Stars vyhrali šiestykrát v rade z ôsmich posledných zápasov a tentoraz to bolo aj vďaka dvom Čechom v zostave.
Faksa v úvode zápasu 11. gólom v sezóne vyrovnal na 1:1, keď tečoval strelu Esu Lindella od modrej. Hanzal sa presadil ako posledný - v polovici poslednej tretiny si našiel vyrazený puk a doklepol ho do bránky Jimmyho Howarda.

Večer v Little Caesars Arene však patril ich spoluhráčovi Jasonovi Spezzovi. Ten bol počas predchádzajúceho zápasu na tribúne ako zdravý náhradník a zjavne mu to prospelo. Dal dva góly, ešte len šiesty a siedmy v sezóne.
"Veľmi sa mi to rozhodnutie nepáčilo," priznal skúsený Kanaďan. "Ale asi to bolo nevyhnutné, aby som sa pohol dopredu. Teraz som každopádne rád, že som sa vrátil do zostavy a pomohol k víťazstvu. Vydarený zápas som naozaj potreboval viac ako čokoľvek iné."
Kouč Dallasu Ken Hitchcock, ktorý stál na lavičke v 1500. zápase v NHL, musel mať zo svojho rozhodnutia radosť…
Tomáš Tatar odohral za Red Wings necelých 16 minút, ani raz nevystrelil na bránku a nebodoval v druhom zápase v rade. V aktuálnej sezóne zatiaľ nazbieral 19 bodov za jedenásť gólov a osem asistencií.

Nashville Predators - Vegas Golden Knights 1:0
Predators proti Golden Knights postavili nepriestrelný múr. Výkon brankárskej dvojky Sarosa sa ani nedá hodnotiť inak.
Fín chytil všetkých 43 striel súpera a niektorých z nich dovádzal doslova do šialenstva. Navyše to bola jeho tretia vychytaná nula v posledných piatich zápasoch, do ktorých naskočil. Celkovo stál pritom v bránke Nashvillu len v jedenástich dueloch v sezóne a všetci ostatní brankári v lige potrebovali na rovnaký a vyšší počet čistých kont aspoň 30 štartov.
Saros sa navyše stal prvým v histórii klubu, kto opakovane vychytal shutout s viac ako 40 zákrokmi v zápase.
"Bolo dobré poslať ma dolu, aby som získal nejaký čas na ľade," pripomenula hviezda večera, že namiesto povinného voľna bola poslaná na rozchytanie na farmu. Aj to môže byť recept na kvalitný výkon…

Ostatné zápasy:Toronto Maple Leafs - St. Louis Blues 1:2 po predl.Arizona Coyotes - San Jose Sharks 2:3 po nájazdoch
Maple Leafs nie a nie nájsť recept na výhru v riadnom hracom čase. Proti Blues sa im to nepodarilo už ôsmykrát po sebe. O víťazstvo ich tentoraz pripravil Alexander Steen, ktorý vyrovnal necelú minútu pred koncom. Zápas potom v predĺžení vyrovnal narýchlo povolaný obranca Vince Dunn.
Sharks zažili dva vydarené zápasy za dva dni. Najprv si odviezli výhru z ľadu Los Angeles Kings a v utorok aj z haly Arizona Coyotes. V nájazdoch bol úspešný len kapitán San Jose Joe Pavelski. Richard Pánik odohral vo svojom treťom zápase v drese Coyotes necelých 16 minút, nepremenil dve strely na bránku a pripísal si jeden hit.
1. Juuse Saros (NSH): 0 inkasovaných gólov, 43 zákrokov
2. Rick Nash (NYR): 2 góly, plus/mínus 2, 7 striel
3. Jason Spezza (DAL): 2 góly, plus/mínus 0, 4 strely