HalakChara

V NHL sa v noci na piatok odohrala poriadna nálož dvanástich zápasov. Gólman Jaroslav Halák bol opäť oporou Boston Bruins, ktorí doma porazili Edmonton Oilers 4:1. Hviezdne duo Toronto Maple Leafs znova žiarilo a šampióni z Washington Capitals utrpeli debakel 0:6 od New Jersey Devils.

Halákov ďalší úspech
Halák štartoval v bránke Bruins druhýkrát v sezóne a opäť sa mu výborne darilo. Z 36 streleckých pokusov Oilers inkasoval len raz, keď ho v úvode zápasu prekonal Connor McDavid, ktorý sa dostal cez Zdena Cháru. Ku kapitánovi hostí sa už nikto nepridal a Halák už ostal do konca bezchybný.
Tridsaťtriročný rodák z Bratislavy pridal druhý štart v bránke Bruins, v prvom 4. októbra proti Buffalo Sabres vychytal čisté konto. Celkovo v týchto dvoch zápasoch zastavil 57 striel a inkasoval len jeden gól.
Bruins následne nastrieľali tri góly už počas prvej tretiny a od úvodnej nálože 0:7 od Washingtonu už tretíkrát vyhrali. David Pastrňák sa pri úspechu Bruins aj do tretice presadil a dal svoj štvrtý gól v sezóne.
Pastrňák si v presilovke pri dlhom mantineli rukavicou stiahol na ľad vysoko letiaci puk po prihrávke Matta Grzelcyka a dostal sa do stredu, kde skvelou sťahovačkou vyradil z hry hosťujúceho beka Matta Benninga a úspešne oblafol aj brankára Cama Talbota.
Bruins zužitkovali dve presilovky zo štyroch a ubránili naopak dve početné výhody v podaní Edmontonu.
"Špeciálne tímy to dnes odohrali dobre, ako zvyčajne to bol ten hlavný rozdiel," pochvaľoval si kouč Bruins Bruce Cassidy. "Dali sme dva góly z presiloviek, ale k tomu sme navyše ukázali veľmi dobrú disciplínu. A tím dobre bránil, každý jeho člen dnes prispel k úspechu."
Oilers hrali prvýkrát od premiéry v Göteborgu, kde prehrali s New Jersey Devils rovnako trojgólovým rozdielom 2:5. Na prvý bodový zisk tak naďalej čakajú.

McDavid sa presadil prvýkrát v sezóne

Vegas opäť s prehrou
Prvý z dvoch gólov Golden Knights zaobstaral Tomáš Nosek, ktorý v polovici siedmej minúty poslal svoj tím do vedenia, ale za domácich kontrovali Phil Kessel, ktorý nastrieľal čistý hetrik, a Jake Guentzel. Penguins tak mali v druhej tretine už trojgólový náskok.
Kessel pridal už šiesty hetrik v NHL, prvý za 249 odohraných zápasov za Penguins. Naposledy sa trikrát zapísal medzi strelcov ešte v drese Toronta 1. februára 2014 vo víťaznom zápase (6:3) proti tímu Ottawa Senators.
"Už je to nejaký čas," pripustil Kessel. "Samozrejme, že je to fajn pocit. Našlo si ma pár dobrých prihrávok a ja som ich dokázal premeniť. Niekedy sa vám darí, inokedy zase nie. Dnes si ku mne puky nachádzali cestu."
Medzi tyčami skvele zastúpil zranenú brankársku jednotku Matta Murrayho 35 zákrokmi Casey DeSmith. Evgeni Malkin si pripísal tri asistencie.
Golden Knights prehrali už štvrtý duel z piatich. "Musíme len ostať pozitívne naladení. Myslím si, že máme dosť striel na bránku, len potrebujeme začať zbierať pár odrazov navyše," namietol brankár Malcolm Subban.
"Treba naďalej tvrdo pracovať, potom sa puk zase začne odrážať k nám."

Kessel zavŕšil čistý hetrik proti Vegas

Debakel šampiónov
Doterajšie výsledky obhajcov Stanley Cupu sú trošku divočina. Washington si za štyri zápasy pripísal zatiaľ len jeden bežný výsledok, keď v stredu večer porazil v repríze finále play off Golden Knights 5:2.
Ale výdaj psychických aj fyzických síl akoby sa na tíme šampiónov až príliš podpísal. Capitals o 24 neskôr opúšťali ľad New Jersey Devils zúfalí po desivom výsledku 0:6.
Keithovi Kinkaidovi v domácom bránkovisku stačilo na vychytanú nulu 21 zákrokov. Čisté konto udržal už piatykrát v kariére. Kyle Palmieri dal dva góly.
Capitals vyšli paradoxne úplne naprázdno aj napriek tomu, že išli do zápasu s klubovým rekordom, ktorý znamenal 18 nastrieľaných gólov za prvé tri zápasy sezóny. Washington prehral s New Jersey v riadnom hracom čas prvýkrát po predchádzajúcich 11 vzájomných dueloch, z ktorých sa deväť skončilo triumfom Capitals.
"Domáci boli skvelo pripravení, zaslúžili si ocenenie," uviedol kouč hostí Todd Reirden. "Kým oni hrali vo svojej najlepšej forme, my sme neboli schopní premeniť naše šance na gól. Párkrát sme sa mohli vrátiť do zápasu, lenže skrátka sme nedokázali úspešne zakončiť."
Marinčin pri výhre Toronta
Ďalšie víťazstvo Maple Leafs zavŕšil v čase 59:39 Ron Hainsey. Toronto zatiaľ potvrdzuje úlohu hlavného favorita na zisk Stanley Cupu. S ôsmimi bodmi sú najlepší v lige a prehrali len jeden z piatich zápasov.
V kádri víťazov sa druhýkrát v sezóne objavil aj slovenský obranca Martin Marinčin, ktorý odohral 14 minút. Stihol počas nich jednu strelu a jeden blok. Odsedel si aj dve minúty na trestnej lavici.
V drese víťazov zažiarili tradičné hviezdy. Auston Matthews ďalšími dvoma gólmi posunul svoju skvostnú bilanciu od začiatku ročníka už na deväť zásahov, John Tavares si pripísal štyri asistencie.
"Máme v tíme veľa hráčov, ktorí vedia zakončiť. Najmä keď hráme presilovku," pochvaľoval si Tavares. "Keď mám puk, len sa snažím nájsť voľného hráča. A keď je to Auston, je z toho v tomto období úplne automaticky gól."
Matthews je zatiaľ najlepším strelcom NHL a stal sa ešte len tretím hráčom v histórii Toronta, ktorý dokázal skórovať vo všetkých piatich úvodných zápasoch sezóny. Sweeney Schriner stihol v sezóne 1944-45 ako hráč Maple Leafs deväť gólov v prvých šiestich dueloch, Corb Denneny (1921-22 za St. Patricks) dal sedem gólov v piatich zápasoch.
Ostatné zápasy: Rangers konečne zabrali, Nashville porazil Winnipeg
Blackhawks síce vyhrali prvú tretinu na ľade Minnesoty 2:0, ale nakoniec prehrali 3:4 po góle Jasona Zuckera zo štvrtej minúty predĺženia. Ani jeden z doterajších štyroch duelov Chicaga sa tak nerozhodol v riadnom hracom čase.
Hráči New York Rangers sa po úvodných troch porážkach bez bodového zisku mohli v novej sezóne konečne radovať. Po predĺžení premohli San Jose Sharks, víťazný gól dal v čase 60:37 Brady Skjei.
Meranie dvoch najlepších tímov základnej časti minulej sezóny sa lepšie vydarilo Nashvillu. Predators aj vďaka 29 zákrokom Pekku Rinneho porazili Winnipeg 3:0. Marko Daňo bol opäť mimo zostavy.
Predstavil sa však Tomáš Tatar, ale jeho Montreal Canadiens nedali ani jeden gól Los Angeles Kings a prehrali 0:3. Slovenský forvard strávil na ľade takmer 20 minút a nepremenil jeden strelecký pokus.