2568x1444_Chara1

Úchvatný zápas medzi rivalmi Pittsburgh Penguins a Washington Capitals aj výrazná slovenská stopa. To bola štvrtková noc v NHL. Penguins na svojom ľade zdolali Capitals 7:6 po predĺžení, ktoré ukončil Kris Letang. Jaroslav Halák sa stal hlavnou hviezdou duelu Boston Bruins proti Buffalo Sabres, ktorý hostia aj vďaka jeho bezchybnému výkonu zvládli 4:0. Úvodný gól zápasu strelil kapitán Zdeno Chára.

Boston sa otriasol z debaklu
Hráči Bostonu hodili vysokú porážku 7:0 s Washingtonom za hlavu, lebo o 24 hodín neskôr si dokázali napraviť chuť. Bruins triumfovali na ľade Buffala Sabres 4:0 a hlavnú zásluhu na tom mal Halák.
Slovenský veterán v maske zlikvidoval všetkých 32 streleckých pokusov domácich Sabres a pripísal si prvé čisté konto v novom ročníku. Prvý kompletný zápas v drese Bostonu sa mu tak náramne vydaril a pridal už 43. nulu v NHL.
"Cítim sa skvelo," rozplýval sa Halák po zápase. "Mám radosť z každej výhry, ale keď je po čistom konte, pocity sú ešte lepšie. Vedeli sme, že to proti Washingtonu nebolo dobré a chceli sme to napraviť."
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
Prvý gól zápasu strelil Chára, ktorý sa presadil v siedmej minúte prvej tretiny a odškrtol si tak svoj premiérový zásah v novom ročníku. Asistenciu mu pomohol Brad Marchand, ktorý sa stal druhou hviezdou zápasu. Na suverénnom triumfe sa totiž podieľal štyrmi asistenciami. Vyrovnal tak svoje maximum z januára tohto roka, keď si v dueli proti Caroline rovnako pripísal štyri prihrávky.
Prvý gól v sezóne strelil aj český útočník David Pastrňák, jeho krajan David Krejčí zaznamenal asistenciu.
V drese Sabres do duelu naskočila jednotka posledného draftu, obranca Rasmus Dahlin. Na ľade strávil 22:37 minút a odškrtol si jeden mínusový bod v hodnotení účasti na ľade.

Chára strelil prvý gól Bruins

Hviezdne vojny pre Penguins
Predpokladalo sa, že to bude skvelý zápas, ale realita ešte prevýšila očakávania. Prvý stret rivalov Pittsburghu a Washingtonu v sezóne totiž priniesol úchvatnú šou. A triumf Penguins, ktorí na svojom ľade zvíťazili 7:6 po predĺžení.
Nesmierne dramatickú bitku rozsekol v čase 61:20 obranca Kris Letang. Ten sa vďaka strelenému gólu dostal na métu 440 bodov a spoločne s Paulom Coffeym je najproduktívnejším bekom v histórii Pittsburghu.
"Streliť gól je vždy fajn pocit, v predĺžení to platí dvojnásobne," usmieval sa Letang, ktorý duel zakončil s bilanciou dva góly a jedna asistencia. "Som nadšený, že sa mi podarilo Paula dorovnať. Bol to hráč, ktorého som vždy obdivoval."
Penguins si v priebehu duelu vypracovali náskok dvoch gólov. Capitals však nezložili zbrane a v dvoma gólmi v záverečných siedmich minútach poslali duel do predĺženia. O oba zásahy sa postaral útočník T.J. Oshie.
"Spomenul som si na januárový zápas, keď sme s Pittsburghom prehrali 7:8 po predĺžení," usmial sa T.J. Oshie. "Oba tímy majú v každej formácii obrovskú útočnú silu, navyše dokážu potrestať aj tú najmenšiu chybu."
Za Penguins zažiaril aj Evgeni Malkin, ktorý ku gólu pridal aj dve prihrávky.
V drese hostí skóroval útočník Jakub Vrána, ktorý v čase 3:30 využil prihrávku Nicklasa Backstroma a prekonal Matta Murrayho.

Letangov víťazný gól v predĺžení

Trotzov úspešný debut s Islanders
New York Islanders zvládli prvý duel ročníka, keď porazili Carolina Hurricanes 1:2 po predĺžení. Na lavičkách oboch tímov sa prvýkrát predstavili noví tréneri, ale úspešnejší bol bývalý kouč posledných šampiónov z Capitals Barry Trotz. Kouč Hurricanes Rod Brind'Amour si na svoj prvý úspech bude musieť počkať.
Gólman domácich Petr Mrázek si pripísal 18 úspešných zákrokov, nestačil len na zakončenie Valtteriho Filppulu a rozhodujúci zásah Josha Baileyho v predĺžení, ktorý využil presilovku.
"Snažili sme sa tú kombináciu odohrať čo najrýchlejšie, čo sa nám podarilo," pochvaľoval si autor víťazného gólu Bailey. "Výhra nám do ďalších duelov určite pomôže."
Hurricanes síce svojho soka prestrieľali v pomere 46:20, ale nakoniec sa museli uspokojiť s jedným bodom.
Voráček podpísal triumf Flyers
Cennú výhru si na úvod ročníka pripísala Philadelphia, ktorá vyhrala na ľade Vegas presvedčivo 5:2. Pod triumf sa výrazne podpísal Wayne Simmonds, ktorý strelil dva góly.
Jeden z nich pripravil aj Jakub Voráček, ktorý mal dokopy dve asistencie. Obranca Robert Hagg zaznamenal gól a prihrávku.
Istotou bol aj gólman Brian Elliott, ktorý nazbieral 23 úspešných zákrokov. Ruku k dielu priložil aj obranca Radko Gudas, po ktorého ponuke sa v čase 27:17 presadil Scott Laughton.
Quinn zatiaľ bez výhry
Nový tréner New York Rangers David Quinn utrpel vo svojom prvom dueli na lavičke porážku, jeho tím v Madison Square Garden prehral s Nashvillom 2:3.
Hostia sa mohli oprieť najmä o výkon obrancu Mattiasa Ekholma, ktorý pomohol dvoma asistenciami. Jednou asistenciou sa do štatistík zapísal český center Rangers Filip Chytil, ktorý prihral na gól Jespera Fasta.
"Bol to veľmi bojovný a náročný zápas," uznal útočník Nashvillu Filip Forsberg. "Klasický prvý duel sezóny, oba tímy vsadili hlavne na jednoduchosť. Odviedli sme dobrú prácu."
Ostatné zápasy: Pánik s prehrou a Daňo na tribúne
Arizona Coyotes vstúpili do sezóny porážkou, keď prehrali na ľade Dallas Stars 0:3. Richard Pánik za takmer 16 minút ani raz nevystrelil na bránku domácich, ale pripísal si tri hity. Za víťazov zaznamenal jednu asistenciu Radek Faksa.
Chicago po predĺžení zdolalo Ottawu 4:3. V čase 60:38 rozhodol hviezdny útočník Patrick Kane, ktorý zo samostatného úniku prestrelil Craiga Andersona.
Obrovskú silu hneď v úvode sezóny demonštroval Winnipeg, ktorý jasne porazil St. Louis na jeho ľade 5:1. Jets štyrikrát udreli v záverečnej časti, čestný úspech domácich zaobstaral Vince Dunn. Útočník Marko Daňo sledoval úspech Jets medzi náhradníkmi.