Gallagher sa vrátil, Winter Classic ovládol Montreal

Autor Michael Langr / NHL.com

Ôsmy zápas histórie Winter Classic patril hokejistom Montreal Canadiens. Pred 67 246 divákmi na futbalovom Gilette Stadium, kde obvykle hrajú New England Patriots, hokejisti Boston Bruins sklamali domácich fanúšikov prehrou 1:5. Gólom a asistenciou k nej prispel Brendan Gallagher, ktorý sa objavil v zostave hostí po viac než mesiaci. Ich gólman Mike Condon sa zaskvel dvadsiatimi ôsmimi úspešnými zákrokmi.

"Fantastický zážitok a veľké víťazstvo. Všetko sa odvíjalo od nášho výkonu v prvej tretine," tvrdil brankár Canadiens, ktorý vyrastal kúsok od Bostonu a v bránke sa objavil len kvôli dlhodobému zraneniu Careyho Priceho.

Lepšie novoročné hokejové menu bolo možné servírovať len ťažko. Nezmieriteľnejších rivalov v NHL nenájdete. Žiadne iné dva tímy neodohrali toľko vzájomných zápasov ako Bruins s Canadiens. Vo Foxborough to bol ich 733. zápas v základnej časti a spolu s play off sa počet duelov vyšplhal až na 910.

Aktuálna povianočná forma oboch mužstiev však nesľubovala nič úchvatného. Montreal z posledných desiatich zápasov osem prehral, Boston nezvládol tri z uplynulých štyroch zápasov.

Lenže hostia z Kanady dostali pred zápasom pod šírym nebom 'konskú' psychologickú injekciu, keď sa do ich zostavy vrátil Gallagher po sedemnásťzápasovej pauze. Šikovný útočník utrpel 22. novembra zlomeninu dvoch prstov pri blokovaní strely, ale Winter Classic bol pre neho takou silnou výzvou, že svoj návrat na ľad podstatne urýchlil.

"Nevracal by som sa, keby som necítil, že môžem tímu pomôcť," vyhlásil Gallagher, ktorý v úvodných 22 zápasoch sezóny nazbieral 19 bodov. "Určite som to nerobil zo sebeckých dôvodov. Lekári mi povedali, že môžem hrať, tak som to chcel využiť v prospech tímu."

Tréner Michel Therrien sa s Gallagherom mohol vrátiť k osvedčenej zostave, ktorá na začiatku sezóny valcovala celú NHL. Navrátilec išiel na krídlo prvého útoku k Tomášovi Plekancovi a Maxovi Paciorettymu. Opäť sa tak dal dokopy aj tretí útok v zložení Dale Weise, David Desharnais, Tomáš Fleischmann. "Vrátili sme sa k zloženiu útokov, s ktorým sme mali úspech," pochvaľoval si kouč Therrien.

Boston hostil Winter Classic už druhý krát. V roku 2010 sa však hralo na baseballovom svätostánku Fenway Park. Retrodresy s logom medveďa na prsiach, v ktorých Bruins tentoraz nastúpili, pripomínal rok 1924, keď tím vstúpil do NHL.

Bostonská zostava mala k ideálu veľmi ďaleko a tréner Claude Julien musel improvizovať. Po nevinnej zrážke s ottawským Bobby Ryanom absentuje so zranením v hornej časti tela David Krejčí, jeho krajan David Pastrňák pomáha českému národnému tímu na juniorských majstrovstvách sveta vo Fínsku a k tomu prišla ďalšia Jóbovka: Brad Marchand bol suspendovaný na tri zápasy za nebezpečný zákrok na Marka Borowieckého z Ottawa Senators.

"Dostal som mužstvo do zlej situácie vlastnou nedisciplinovanosťou. Je mi to ľúto kvôli fanúšikom, že nebudem súčasťou tak výnimočného zápasu," povedal zúfalý Marchand.

Z farmárskeho tímu v Providence bol ako záskok povolaný útočník Alex Khokhlachev, ale zmeny boli na súhre Bruins dosť cítiť a v prvej tretine sa gólman Tuukka Rask ocitol veľmi rýchlo pod paľbou. Únik Jeffa Petryho bol len predohrou prvej gólovej akcie. Po buly sa dostal k dorážke Desharnais a aj keď netrafil puk plachtiaci vo vzduchu úplne presne, za čiaru ho dostal. Zo zápasu pritom ubehlo len 74 sekúnd.

Brendan Gallagher
Pravé krídlo - MTL
G: 10 | A: 11 | B: 21
Strely: 73 | +/-: 8
Dlhé pasáže bol Condon absolútne bez práce, prvú tretinu vyhral Montreal na strely 14:3 a nebyť Raska, mohol byť rozdiel v skóre ešte väčší. Do šance sa dral Fleischmann a na konci prvej časti musel bostonský kapitán Zdeno Chára zmasírovať Gallaghera, aby trochu otupil montrealský nápor.

Lenže ani prestávka Bruins neprebrala a ich fanúšikovia, ktorí šance hostí sledovali v opakovaných záberoch na dvoch obrích obrazovkách, boli stále rozpačitejší. Dve minúty po začiatku druhej tretiny nedokázala bostonská obrana ustrážiť Paula Byrona, ktorý rýchlou dorážkou zvýšil na 2:0.

Boston sa nedostal do tempa ani vo svojej obľúbenej disciplíne: v presilovkách. Keď už Matt Beleskey doklepol puk do siete, bolo to až po odpískaní. Domáci mali navyše veľký problém, aby pochytali šikovných útočníkov Montrealu.

Po asistenciách Plekanca s Paciorettym doklepol v 38. minúte puk zo vzduchu za Raska práve Gallagher a svoj veľký návrat tak osladil aj gólom. Keď v poslednej sekunde druhej tretiny Condon fantasticky vychytal šancu Ryana Spoonera, bola bostonská frustrácia ešte väčšia. "Montreal obvykle podáva najlepšie výkony práve proti Bruins," tvrdil dánsky útočník Canadiens Lars Eller.

Condon sa mohol dokonca stať prvým gólmanom na Winter Classic, ktorý by vychytal čisté konto, ale Bruins si v poslednej tretine povedali, že túto hanbu nechcú dopustiť a v 44. minúte Beleskey úspešne tečoval strelu Adama McQuaida. Konečne prišiel nápor domácich. Do montrealského bránkoviska skákal Zac Rinaldo, potom za Condona padal vyrazený puk, ale o pár centimetrov minul pravú tyčku.

Druhý bostonský gól visel vo vzduchu, lenže zahrmelo na opačnej strane. Plekanec založil útok a Gallagher predložil Paciorettymu ideálny pas. V 49. minúte tak nastal definitívny koniec pokusov Bruins o obrat vo výsledku. O výhru už Canadiens nepripravil ani kuriózny incident, keď ich kapitán Pacioretty narazil do objektívu fotoaparátu, ktorý trčal z otvoru v plexiskle.

Definitívnu podobu skóre dal druhým gólom v zápase Byron, najväčším príbehom Winter Classic sa však stal Gallagherov návrat. Dvadsaťtriročný Kanaďan meria síce len 175 centimetrov, ale jeho prínos pre víťazstvo Montrealu bol obrovský.