Súhrn: Gáborík sa vrátil a hneď asistoval, Tatar znovu trafil

Piatkové zápasy: Gáboríkov veľký comeback sa skončil porážkou po predĺžení, Tatar bodoval vo štvrtom zápase v rade a Cehlárik pomohol Bruins k výhre nad Penguins

Autor NHL.com/sk

Tesne po Dni vďakyvzdania bol v NHL poriadne bohatý program. Do hry zasiahlo v 14 zápasoch 28 z celkových 31 mužstiev a nebola núdza o prekvapenia. Obaja lídri ligového poradia Tampa Bay Lightning a St. Louis Blues napríklad odišli porazení.

Bolo vidieť aj Slovákov. Los Angeles Kings aktivovali z listiny zranených útočníka Mariána Gáboríka, ktorý sa hneď uviedol asistenciou. Jeho prvý duel v sezóne sa však skončil porážkou s Arizona Coyotes po predĺžení.

Tomáš Tatar prispel k bodu pre Detroit Red Wings v zápase na ľade New York Rangers, ktorý domáci nakoniec vyhrali 2:1 po predĺžení. Peter Cehlárik pomohol jednou asistenciou k víťazstvu Boston Bruins nad Pittsburgh Penguins. Výhru domácich režírovali Česi David Krejčí a David Pastrňák.

New York Rangers - Detroit Red Wings 2:1 po predĺžení

Tatar otvoril skóre v druhom zápase v rade, keď v čase 4:05 tretieho dejstva využil presilovú hru a gólom z prvého dotyku prestrelil Henrika Lundqvista. Kapitán Rangers Henrik Zetterberg sa na jeho zásahu podieľal asistenciou a svojím 918. bodom v drese Red Wings sa vyrovnal Pavlovi Datsyukovi na šiestom mieste v histórii klubu.

Forvard Rangers Chris Kreider o šesť minút neskôr odpovedal bekhendovou strelou do siete Jimmyho Howarda. Duel sa dostal až do predĺženia, ktoré po 37 sekundách rozhodol Mats Zuccarello. Rangers tak vyhrali tretí zápas v rade a celkovo siedmy po sebe v domácej Madison Square Garden. Red Wings naopak prehrali tretíkrát za sebou.

"Skvelá večera na Deň vďakyvzdania a ešte lepšia výhra (v piatok). Bola to naozaj zábava, " uviedol po víťazstve Henrik Lundqvist, ktorý prispel k výhre 27 úspešnými zákrokmi.

Dvadsaťšesťročný Tatar strelil svoj siedmy gól v sezóne a celkovo má na konte jedenásť bodov. V piatok tak bodoval v štvrtom zápase v rade a potvrdil tak skvelé zlepšenie formy. Na prelome októbra na novembra pritom bodoval z len v jednom z jedenástich zápasov v rade.

Los Angeles Kings - Arizona Coyotes 2:3 po predĺžení

Gáborík si pripísal svoj prvý bod v sezóne, keď v druhej tretine prihral na gól Anzeho Kopitara. Ten znamenal aj vyrovnanie duelu na 1:1 po tom, ako Oliver Ekman-Larsson v 11. minúte poslal Coyotes do vedenia a bodoval vo štvrtom dueli v rade.

"Myslím, že korčuľoval dobre a chcel sa dostať k puku. Je veľmi ťažké byť tak dlho mimo hry a on nehral od minulého roka. Je však profesionál a naozaj sa dobre pripravil, " povedal o slovenskom útočníkovi kouč Kings John Stevens.

Duel po góloch Brendana Perliniho a Trevora Lewisa dospel až do nadstavenia, ktoré v tretej minúte rozuzlil Christian Fischer. Coyotes sa tak tešili len z druhého domáceho víťazstva v sezóne a úplne prvýkrát v ročníku porazili súpera zo Západnej konferencie.

Boston Bruins - Pittsburgh Penguins 4:3

Ten, kto si našiel čas a sledoval popoludňajší duel Bruins s úradujúcimi šampiónmi, sa musel veľmi čudovať. Penguins v prvej tretine určite nepripomínali tím, ktorý by mal v lige budiť bohvieaký rešpekt.

Potom však zabral kapitán Sidney Crosby, ktorý dal gól, na ďalší prihral, a pomohol k vyrovnaniu. Lenže to by za Boston nesmeli hrať Česi. Uzdravený David Krejčí najprv trafil aj s pomocou Petra Cehlárika, neskôr pridal aj asistenciu a mal v dueli rovnako bodov ako kanadská hviezda. David Pastrňák potom celý zápas rozhodol.

V 46. minúte v samostatnom úniku nedal šancu Mattovi Murraymu a Bruins majú aj vďaka nemu štvrtú výhru v rade.

"Je skvelé poraziť ich," usmieval sa český útočník. "Každý rok sú s nimi ťažké zápas a pre nás je to vážne veľká výhra. Urobili sme plno dobrých vecí rovnako ako v minulých zápasoch. Teraz len pokračovať…"

Philadelphia Flyers - New York Islanders 4:5 po predĺžení

Jakub Voráček režíroval hru Philadelphie, ako sa dalo, ale jeho dve asistencie na viac ako bod nestačili. A vlastne ani celkové štyri góly, ktoré Flyers zhodne nastrieľali počas druhej tretiny, takže je z toho nakoniec siedmy zápas bez výhry.

"Musíme rýchlejšie nájsť cestu, ako získať sebavedomie a to hlavne v tretích tretinách," všimol si kapitán Claude Giroux. "Musíme skrátka veriť tomu, čo robíme, a ísť ďalej. Chce to si len začať znovu veriť, že sme dobrý tím a dotiahnuť sľubne rozbehnuté zápasy," dodal.

V tábore Islanders je po úspešnom obrate logicky veselšie: "Skvelá výhra," radoval sa strelec vyrovnávacieho gólu Andrew Ladd.

Kouč Doug Weight bol vraj v kabíne po druhej tretine taký nahnevaný, že svojmu tímu za stavu 2:4 nepovedal vôbec nič. A napriek tomu to fungovalo. Thomas Greiss dostal v bránke opäť prednosť pred Jaroslavom Halákom a prispel k triumfu 26 úspešnými zákrokmi.

Washington Capitals - Tampa Bay Lightning 3:1

Keď kapitán Capitals Alex Ovechkin na konci prvej tretiny vyrovnal na 1:1, bol to už jeho 573. gól v NHL a tým sa na 21. mieste historických tabuliek vyrovnal legendárnemu Mikeovi Bossymu.

"Išlo o situáciu, v ktorej si to vždy rozmyslíte," opisoval prečíslenie troch na dvoch. "Skúšal som prihrať, ale ukázalo sa, že v tom nie som dobrý a že musím radšej strieľať," dodal s úsmevom o svojej parádnej strele.

Asistenciu na Ovechkinov gól si nepripísal nikto iný ako Nicklas Backstrom. Ten prihral už na 219. Rusov gól a to je 38,2 percenta zo všetkých jeho úspechov. Zaujímavá štatistika…

Na druhej strane vyšiel naprázdno líder bodovania Steven Stamkos. V prebiehajúcej sezóne ešte len štvrtýkrát.

Dallas Stars - Calgary Flames 6:4

V Dallase sa odohrala nefalšovaná gólová prestrelka. Postarali sa o ňu najväčšie hviezdy Stars a Flames. Domáci Tyler Seguin nastrieľal hetrik a hosťujúci Johnny Gaudreau po stredajšom prerušení desaťzápasovej bodovej série opäť zabral a trikrát sa zapísal do štatistík, čím sa dotiahol k lídrom produktivity Stamkosovi a Nikitovi Kucherovovi z Lightning.

Daniel Sedin dal za Canucks gól, na ďalší prihral a priblížil sa tak na dva body k magickej hranici 1000, ktorú v minulej sezóne prekonal jeho brat Henrik.

Lídri Západnej konferencie Blues prekvapujúco nestačili na Predators najmä preto, aký famózny výkon podal hrdina posledného Stanley Cupu Pekka Rinne. Ten za svoj chrbát nepustil žiadnu z 34 striel domácich.

Sharks si z ľadu Golden Knights odviezli aspoň bod za porážku po predĺžení aj vďaka Tomášovi Hertlovi, ktorý sa na konci prvej tretiny zapísal medzi strelcov. Prvýkrát v sezóne navyše trafil aj jeho spoluhráč Brent Burns. Jeden z najlepších bekov minulej sezóny predtým vyšiel v 20 zápasoch naprázdno.