Súhrn: Gáborík oslávil tisíc zápasov gólom a asistenciou

Piatkové zápasy: Slovenský útočník si pripísal dva body vo svojom 1000. zápase NHL, Kings prehrali s Rangers. Tatar trafil pri výhre Red Wings nad Torontom

Autor NHL.com/sk

Všetky domáce tímy v piatok bodovali a len Buffalo Sabres nedokázali vyhrať. Taký je stručný súhrn päťzápasového programu, v ktorom boli opäť vidieť aj slovenskí hokejisti.

Marián Gáborík zažil veľký večer, keď nastúpil na svoj jubilejný 1000. zápas v NHL a nazbieral v ňom dva body. Duel na ľade jeho bývalého tímu New York Rangers sa však Los Angeles nevydaril a odchádzali s prehrou 2:4. Tomáš Tatar skóroval v druhom zápase po sebe, keď využil presilovú hru v súboji Detroit Red Wings s Toronto Maple Leafs a spečatil triumf svojho tímu 3:1.

New York Rangers - Los Angeles Kings 4:2

Gáborík odohral svoj 1000. zápas na dobre známom ľade v Madison Square Garden, kde pôsobil medzi rokmi 2009 až 2013. Presadil sa v úvode druhej tretiny, keď vyrovnal stav na 1:1 strelou medzi betóny Henrika Lundqvista. Švédskeho gólmana dokázal prekonať po asistencii slovenského forvarda aj Torrey Mitchell, to však bolo všetko.

Lundqvist pochytal 33 striel a Rangers vďačia najmä jemu za jedenástu domácu výhru z posledných 13 zápasov.

"Nie je to súper, s ktorým by sme sa v lige stretávali práve často, aj tak sme v jeho kádri ale mohli vidieť mnoho známych tvárí. Kings sú určite mužstvom, ktoré hrá veľmi dobre a pre nás bol takýto zápas výzvou. Chcelo to dobre sa pripraviť a využiť príspevok celého tímu, čo sa podarilo," zhodnotil duel autor víťazného gólu Rick Nash.

Detroit Red Wings - Toronto Maple Leafs 3:1

Séria troch porážok bez výhry je na jednej strane zastavená a na druhej predĺžená na rovnaký počet. Taký je dopad tohto zápasu dvoch tradičných mužstiev.

Tatar potvrdil výhru domácich v presilovej hre v polovici záverečnej tretiny, keď využil výbornú prihrávku Henrika Zetterberga a zvýšil náskok Detroitu na dva góly.

Dvadsaťsedemročný slovenský útočník skóroval v druhom zápase po sebe. Jeho bodové konto v tejto sezóne predstavuje pätnásť bodov za desať gólov a päť asistencií.

Vyrovnávací gól Red Wings padol ešte pred polovicou zápasu, keď bol Martin Frk na začiatku nenápadnej akcie vedúcej z obranného pásma a bol na ľade spolu s Zetterbergom.

"Bol to pre nás pekný večer," usmieval sa bek Trevor Daley, ktorý v oslabení netradične z brejku strelil víťazný gól Detroitu. "Oni čoskoro viedli, ale my sme výhru vybojovali. Viem, že máme dobrý tím, len tie výsledky v poslednom čase neboli ideálne. Dnes sme však za snahu boli konečne odmenení," dodal.

Líder ofenzívy Maple Leafs Auston Matthews nenastúpil vinou zranenia v hornej polovici tela už na štvrtý zápas za sebou.

Buffalo Sabres - Carolina Hurricanes 4:5 po predl.

One man show. Zápas jedného muža. Na takéto predstavenie sa zmenil zápas medzi Sabres a Hurricanes.

Reč je o Jackovi Eichelovi, ktorý za domácich nastrieľal hetrik a k tomu pridal asistenciu na zvyšný gól svojho tímu. Ale k víťazstvu to bohužiaľ nakoniec neviedlo, hráči Hurricanes sa z neho radovali po góle Jaccoba Slavina v predĺžení.

"Cítil som sa výborne, akoby som urobil veľký skok," povedal Eichel, ktorý dva zo svojich gólov vtesnal do desiatich sekúnd v tretej tretine. "Snažím sa využívať svoju rýchlosť, strieľať a niečo tým vytvoriť pre svoj tím."

Zaujímavosťou zápasu je fakt, že až šestica hráčov Caroliny zaznamenala po dvoch bodoch.

New Jersey Devils - Dallas Stars 5:2

Hrdinom duelu bol domáci Brian Boyle, autor dvoch gólov a jednej asistencie.

"Výborný zápas. Potrebovali sme opäť nájsť svoj smer a Cory Schneider v bránke bol skvelý a tým nám na to dal priestor," povedal muž, ktorý v zápase dosiahol 100. gól v kariére.

"Mali sme dosť šancí, ale nevyužili sme ich. A to je presne to, čo potrebujete, aby ste vonku mohli vyhrať," zhodnotil zápas hosťujúci obranca John Klingberg.

Stars nebol veľa platný ani strelecký úspech Martina Hanzala, ktorý sa presadil druhýkrát v sezóne v presilovej hre. Snažil sa vyrazený puk posunúť na kapitána Jamieho Benna, ale jeho náprotivok na strane New Jersey Andy Greene si ho kopol do vlastnej bránky.

Vancouver Canucks - San Jose Sharks 4:3 po predl.

Obranca Sharks Brent Burns je po tápaní v úvode sezóny späť v plnej forme. Na ľade Canucks strelil dva góly, ten druhý necelých šesť minút pred koncom priniesol aspoň bod.

Sam Gagner rozhodol zápas z úniku svojím štvrtým gólom v sezóne. O tom, aký rýchly brejk to bol, svedčí aj asistencia brankára Jacoba Markstroma.