Gáborík sa vracal do formy, ale potom sa zranil

Autor Michael Langr / NHL.com

Marián Gáborík sa v nedeľu prehupne cez 34 rokov. Žiadne veľké oslavy ho však behom narodeninového dňa určite nečakajú.

Slovenský kanonier sa v piatkovom zápase s New York Rangers zranil po zrážke s Dominicom Mooreom a ľad v Madison Square Garden opustil už v prvej tretine. Predčasne ukončil aj cestu po východnom pobreží, kde bol s tímom Los Angeles Kings na tripe. Podľa LA Kings Insider sa cez víkend vrátil do Kalifornie na podrobnejšie vyšetrenia.

Kings ho zapísali na listinu zranených, oficiálna verzia znie: problém v dolnej časti tela. Podľa toho, ako to vyzeralo na ľade v New Yorku, sa zdá, že má zranené koleno. Doba jeho návratu na ľad zatiaľ nie je známa.

Nepríjemná epizóda hokejovej kariéry sa pritom prihodila v dobe, kedy sa Gáborík dvíhal po slabej prvej polovici sezóny. Od 24. januára dával gól v každom druhom zápase, v posledných siedmich dueloch mal bilanciu 4+1. Presadil sa aj v piatok proti Rangers, napriek tomu, že na ľade strávil len 3 minúty a 31 sekúnd.

"Keď sa vyhráva a darí sa individuálne, človeka to oveľa viac baví," hovoril pred zápasom s Rangers, ktorý Kings vyhrali 5:4 v predĺžení, ale Gáborík už v závere na ľade nebol.

Zranenie prišlo ako na potvoru v dobe, kedy sa trenčiansky odchovanec konečne začínal zahrievať na obvyklú prevádzkovú teplotu. Začiatok sezóny bol totiž preňho veľmi zlý.

V minulých rokoch patril k elitným útočníkom i strelcom Los Angeles: v sezóne 2013/14 po príchode z Columbus Blue Jackets pomohol k Stanley Cupu, keď v 26 zápasoch play off nastrieľal 14 gólov a nazbieral 22 bodov. V 69 zápasoch nasledujúceho ročníka mal bilanciu 26+20. Na jeseň však mal po 16 zápasoch na konte jediný presný zásah a k tomu jedinú asistenciu. A keď sa jeho produktivita príliš nezlepšovala ani po niekoľkých ojedinelých signáloch na konci novembra, stratil tréner Daryl Sutter trpezlivosť a začal skracovať jeho čas na ľade.

"Myslím, že pred pár týždňami išli jeho výkony nahor. Dostával sa často do streľby a mal dobré pokusy. Potom sme však mali celkom nabitý program a prišlo mi, že trochu strácal energiu," vysvetľoval novinárom Sutter.

"Pokiaľ vyhrávame, nie je to taký problém a tréner môže byť trpezlivý. Ale keď nie, tak ten, komu sa nedarí, skrátka nehrá. Povedal som niektorým chlapcom, že im uberiem minúty. Keď máme kvalitný káder, ubrať niekomu minúty znamená posunúť ho do iných útokov. Povedal som mu: Dostaň sa do toho a budete zase hrať viac. Myslím, že je to rovný a čestný prístup."

Gáborík pripustil, že mu pomohla prestávka na All-Star Game na konci januára. Odvtedy sa začal znovu dostávať do šancí a dávať góly. V piatich februárových dueloch dal tri.

"Samozrejme, že to pomohlo. Trošku som si odpočinul, človek sa uvoľní a príde na iné myšlienky," povedal Gáborík pre NHL.com/sk.

Celkovo má v tejto sezóne na konte 12 gólov, čo je stále dosť ďaleko od jeho rekordných sezón 2007-08 a 2009-10, kedy v Minnesota Wild a New York Rangers nastrieľal v jednom ročníku vždy 42 gólov.

Spolu ich má v 933 štartoch na konte 386, čo ho zaraďuje na 10. miesto všetkých čias medzi aktívnymi hráčmi a na druhé miesto medzi stále hrajúcimi Slovákmi (za kamaráta Mariána Hossu z Chicago Blackhawks). Celkovo je piatym najlepším slovenským strelcom všetkých čias a so 773 bodmi aj piatym najproduktívnejším slovenským hokejistom v histórii NHL.

"Je to hráč, ktorý môže rozhodovať zápasy. Ale musí byť správne naštartovaný," uviedol kouč Sutter. "Musí sa na ľade cítiť dobre. Ja ho už dobre poznám. Keď sa naňho (pred zápasom) pozriem, som vám skoro schopný povedať, ako bude hrať."

Gáborík sa v 34 rokoch cíti dosť skúsený na to, aby sa s poklesom formy popasoval. A zároveň verí že má ešte dosť paliva na to, aby hral v NHL na najvyššej úrovni.

"Samozrejme, musím mať trochu dôkladnejšiu prípravu na zápas než v mladosti, ale inak sa cítim dobre," povedal NHL.com/sk pred tým, než sa v New Yorku zranil. "Chcem hrať, kým budem zdravý, kým ma to bude baviť a kým budem podávať výkony na nejakej úrovni."

Tak dlho ako Jaromír Jágr, ktorý má narodeniny o deň neskôr a bude mať o 10 rokov viac, Gáborík v NHL hrať nehodlá. "Je to obdivuhodné, ako dlho hviezdi a na akej úrovni," povedal slovenský útočník na Jágrovu adresu.

So slabšími výkonmi na ľade by sa možno Gáborík postupne vyrovnal a vrátil by sa k svojim obvyklým číslam. Otázkou však je, ako sa popasuje s ďalším zranením. Zdravotné problémy ho v posledných rokoch trápia čím ďalej, tým častejšie.

V minulej sezóne kvôli nim odohral len 69 zápasov. V ročníku 2013-14 dokonca len 41 a kvôli zlomenej kľúčnej kosti musel vynechať aj olympijský turnaj v Soči. Ako dlho bude chýbať tentokrát, zatiaľ nie je isté.

Zranenie nie je nikdy dobrá správa. Ale teraz, keď sa na zatiahnutom Gáboríkovom nebi konečne objavilo prvé slniečko, prišlo extrémne nevhod.