Súhrn: Gáborík prispel k debaklu Oilers dvoma bodmi

Utorkové zápasy: Gáborík opäť žiaril, Kings vynulovali Oilers aj vďaka jeho dvom asistenciám. Halák štyrikrát kapituloval proti Chárovmu Bostonu

Autor NHL.com/sk

V utorok sa v NHL odohrala porcia dvanástich zápasov. Zo Slovákov sa bodovo presadil len Marián Gáborík, ktorý dvakrát asistoval pri hladkej výhre 5:0 nad Edmonton Oilers a stal sa druhou hviezdou zápasu.

Boston Bruins so Zdenom Chárom bodovali v deviatom dueli v rade, keď s prehľadom porazili New York Islanders 5:1. Štyri zo strelených gólov inkasoval slovenský brankár Jaroslav Halák. Marko Daňo sa udržal v zostave Winnipeg Jets, ktorí po predĺžení prehrali na ľade Colorado Avalanche. Nováčik ligy Vegas Golden Knights pridal ôsmu výhru v rade.

Edmonton Oilers - Los Angeles Kings 0:5

Kings si úplne hladko podarili s Edmontonom, ktorý pred vlastnými fanúšikmi predĺžil sériu prehier na štyri zápasy. Hlavnou hviezdou bol brankár Jonathan Quick, ktorý si poradil s 32 pokusmi domácich a vychytal tretie čisté konto v sezóne.

Rozhodujúca bola päťminútová presilovka v úvode tretej tretiny. Patrick Maroon bol vylúčený za hit do hlavy na obrancu Drewa Doughtyho a Kings svoju veľkú šancu maximálne využili.

V početnej výhode ako prvý vystrelil Gáborík, ktorého strelu jemne tečoval do bránky Trevor Lewis a hostia sa dostali do vedenia 2:0. Neskôr sa presadil Dustin Brown a po 35 sekundách tridsaťpäťročný Slovák pridal svoj druhý bod v zápase, keď asistoval na gól Adriana Kempeho.

Druhá hviezda utorkového duelu naskočila do zápasového kolotoča len 24. novembra. Gáborík zatiaľ stihol odohrať 18 duelov, v ktorých nazbieral skvelých 13 bodov a má 8 bodov v hodnotení plus/mínus.

Edmonton stratil štvrtý zápas za sebou a nedal ani gól v druhom dueli v rade. V nedeľu Oilers prehrali s rovnakým výsledkom aj s Winnipeg Jets. Obranca Andrej Sekera odohral cez 20 minút, raz vystrelil na bránku a zblokoval dve strely.

New York Islanders - Boston Bruins 1:5

Boston potvrdil skvelú bodovú formu z posledných zápasov. Na ľade New York Islanders dosiahol už deviaty bodový zisk v rade a Bruins počas tejto bodovej série siedmykrát končili zápas s rukami nad hlavou. Zdeno Chára si pri tom pripísal jeden bod v hodnotení plus/mínus a štyrikrát vystrelil na bránku.

Trojzápasový trip síce začali porážkou 3:4 po nájazdoch vo Washingtone, ale ešte pred koncom roka 2017 prišla rýchla náprava, keď suverénne uspeli aj v Ottawe, kde rovnako nastrieľali päť gólov a vyhrali 5:0.

Pre víťazný tím ide o prvú sériu aspoň deviatich duelov s bodovým ziskom od sezóny 2014-15, keď sa Bruins podobne darilo už na prelome roka, ale vtedy vyhrali len šesťkrát.

"Práve teraz si celkom veríme," povedal Marchand. "Dôverujeme vlastným schopnostiam. Vedeli sme, že to prichádza. Na začiatku sezóny sme mali pár zranených, takže sme potrebovali nejaký čas, ale zdá sa, že sme našli tú správnu chémiu a všetko do seba dobre zapadá."

Za Bruins sa presadilo päť rôznych strelcov a štyria z nich prekonali Haláka. Slovenský gólman tak zažil druhý neúspešný zápas v rade, naposledy päťkrát inkasoval od strelcov Colorada. Tentoraz mu nestačilo 33 úspešných zákrokov.

Philadelphia Flyers - Pittsburgh Penguins 1:5

Penguins si odvážajú nečakane jednoznačnú výhru z haly Wells Fargo Center vo Philadelphii. Phil Kessel síce poslal hostí pred polovicou zápasu do vedenia, ale o 54 minút bolo vyrovnané aj vďaka prihrávke českého obrancu Radka Gudasa.

Ubehlo však len ďalších 40 sekúnd a začala sa smršť Pittsburghu, proti ktorej už Flyers nenašli odpoveď. Penguins trikrát v rozmedzí dvoch minút a 17 sekúnd a bolo prakticky rozhodnuté.

Hostia tak ukončili dvojzápasové čakanie na bod, domáci naopak po skvelej sérii šiestich výhier prehrali už piaty z posledných siedmich duelov.

Pittsburgh dal v predchádzajúcich prehraných zápasoch vždy len po góle, ale tentoraz ho nečakane ťahala lajna Tom Kuhnhackl, Riley Sheahan a Ryan Reaves, ktorá spolu zaznamenala šesť bodov (2+4).

Vegas Golden Knights - Nashville Predators 3:0

Golden Knights už začínajú byť postrachom ligy. Ich súčasnú parádnu sériu nedokázal zastaviť ani finalista posledného ročníka Nashville Predators. A hostia sa v metropole zábavy nezabavili ani jedným gólom.

Vedúci tím Západnej konferencie si trpezlivo išiel už pre ôsmu výhru v rade, keď si všetky góly schoval na druhú polovicu zápasu. Postupne sa presadili Reilly Smith, Shea Theodore a pätnástym gólom v sezóne Jonathan Marchessault, ktorý v závere trafil do prázdnej bránky. Marc-Andre Fleury pridal 29 úspešných zákrokov a pripísal si druhé čisté konto z posledných troch zápasov.

Víťazi predĺžili svoju fantastickú bodovú sériu na trinásť zápasov. Z toho sa dvanásťkrát radovali z výhry.

St. Louis Blues - New Jersey Devils 3:2 po nájazdoch

Okrem Fleuryho a Quicka dokázali vychytať čisté konto aj dvaja ďalší gólmani. Andrei Vasilevskiy zažiaril na ľade Toronto Maple Leafs. Rovnako bezchybný bol aj Ryan Miller pri vysokej výhre Anaheimu vo Vancouveri.

Ruský ostrostrelec Alex Ovechkin, ktorému sa v posledných zápasoch veľmi slušne darilo, zaistil obrat a tretiu výhru v rade z prihrávok Niklasa Backstroma. Ovechkin najprv vyrovnal v 53. minúte na 4:4 a potom v čase 61:57 aj 26. gólom sezóny rozhodol, čím ukončil šesťzápasovú domácu sériu výhier Hurricanes.

Martin Marinčin sa nedostal do zostavy Toronta v dueli proti Tampe. Český útočník Lukáš Sedlák pomohol k obratu Columbusu na ľade Dallasu, Vladimír Sobotka skóroval pri výhre Blues nad Devils po samostatných nájazdoch.

Hviezdy večera:

1. Alex Ovechkin (WSH): 2 góly, 2 strely, plus/mínus 3, čas na ľade 20:01, víťazný gól v predĺžení
2. Marc-Andre Fleury (VGK): 0 inkasovaných gólov, 29 zákrokov, druhá vychytaná nula sezóny
3. Oliver Bjorkstrand (CBJ): 2 góly, 4 strely, plus/mínus 2, čas na ľade 13:38, víťazný gól