Flyers naháňajú Detroit. Posunie ich Voráčkov návrat?

Autor Michael Langr / NHL.com

Oba spojili svoje meno s lietaním, podľa aktuálnej situácie sa však zdá, že do tohtoročného play off preletí vzduchovým tunelom len jeden tím. Detroit Red Wings zvádzajú súboj o druhú divokú kartu s Philadelphia Flyers a aj keď sa na prvý pohľad zdá, že v ňom majú navrch, pri bližšom prieskume to už tak rozhodne nevyzerá.

Detroit má s bilanciou 33-24-11 v tabuľke 79 bodov, Philadelphia (32-23-12) o tri body menej. Lenže na svojho súpera má dva zápasy k dobru a podľa formy, ktorú chytila v posledných týždňoch, to je pomerne výrazná výhoda.

"Vedeli sme, že musíme zabrať ako tím. Všetci chlapci teraz hrajú skvelý hokej," citovala agentúra AP brankára Stevea Masona, ktorý sa stal pri chorobe Michala Neuvirtha znovu jednotkou Flyers.

Tí vyhrali šesť z posledných ôsmich zápasov a jeden navyše doviedli do predĺženia. Red Wings za rovnaký čas zvíťazili z ôsmich duelov štyrikrát. Lenže teraz ich čaká štvorzápasový trip a zo zvyšných 13 zápasov hrajú len päťkrát doma. Naopak Philadelphia, ktorá má na vlastnom ľade veľmi dobrú bilanciu 18-9-7, nastúpi doma ešte sedemkrát (celkovo ju do konca základnej časti čaká 15 zápasov).

To najlepšie na závodoch oboch celkov je, že ich čakajú ešte dva vzájomné zápasy - jeden vo Philadelphii, jeden v Detroite. A ten prvý hneď v utorok vo Wells Fargo Center.

"Majú množstvo dobrých hokejistov. Ale v ich situácii by sa mali strachovať o postup do play off viac než my. Všetci vedia, ako teraz hráme. Myslím, že sme skúsenejší než vlani. Sme sebavedomejší a je to vidieť na tom, ako hráme," uviedol na klubových stránkach Jakub Voráček.

Práve hviezdne české krídlo by sa mohlo stať jazýčkom, ktorý preváži misky váh v prospech Flyers. Voráček im chýbal od 25. februára kvôli zraneniu, ale po rekonvalescencii už korčuľoval. V utorok nenastúpi, ale jeho návrat je blízko. Bol to pritom práve on, kto krásnym gólom v predĺžení rozhodol posledný vzájomný zápas s Detroitom.

Pokiaľ Philadelphia nakoniec Red Wings preskočí a nechá ich pod čiarou, preruší tým unikátnu sériu 24 sezón za sebou, v ktorých sa Detroit dostal do bojov o Stanley Cup. Takýto scenár si však v mužstve brankára Petra Mrázka nikto nepripúšťa.

"Každý zápas je teraz extrémne dôležitý, takže teraz sa musíme sústrediť na utorok a povedať si: Ako to urobiť, aby sme vyhrali utorkový duel? To je to jediné, o čom premýšľam," povedal tréner Jeff Blashill.

Problémom, ktorý trápi jeho mužstvo, sú rozkývané výkony nielen v jednotlivých zápasoch, ale aj v rámci jedného zápasu. Často sa stáva, že Detroit v jednej tretine dominuje, aby sa v ďalšej nechal výrazne prekonať. Problém bol aj v obrane, kde obrancovia nechávali pred bránkou príliš veľa priestoru. To sa však v poslednom zápase (0:1 s Toronto Maple Leafs) zlepšilo.

Podobný problém s vyrovnanosťou výkonov však mala aj Philadelphia.

"Počas celej sezóny sa nám stávalo, že sme skvele odohrali dve tretiny a potom sme na to v tretej časti nedokázali nadviazať," mienil center Claude Giroux. "V poslednej dobe sme to ale zlepšili a hráme konzistentne celý zápas. Na tom musíme stavať."

V porovnaní celkov na hranici postupu ale nesmieme zabudnúť ani na držiteľa prvej divokej karty. Aj Pittsburgh Penguins (36-24-8) totiž stále zostávajú ohrozeným druhom.

V poslednom čase síce nabrali slušnú formu, prišli však o hviezdneho centra Evgeni Malkina, ktorý bude so zranením v hornej časti tela mimo hry minimálne do konca apríla.

Penguins sú však v najlepšej situácii zo všetkých troch kandidátov. Majú o bod viac a o jeden odohraný zápas menej než Red Wings a štvorbodový náskok na Philadelphiu. Aj ich čakajú dva zápasy s Flyers. Zo 14 duelov hrajú sedemkrát doma a raz sa stretnú aj s Detroitom.

Práve vzájomné zápasy by nakoniec mohli veľkú drámu rozhodnúť. Kto prejde bermudským trojuholníkom bez úhony až do play off a ktorý tím sa v ňom stratí?