Súhrn: Halák má výhru, New Jersey a Columbus postupujú

Štvrtkové zápasy: Devils a Blue Jackets sú v play off, Nashville si zaistil zisk Presidents' Trophy

Autor NHL.com/sk

Po štvrtkovom programe je zase trochu jasnejšie, kto zabojuje o Stanley Cup. Istotu účasti vo vyraďovacej fáze majú tímy New Jersey Devils a Columbus Blue Jackets. Krok k postupu urobili aj Philadelphia Flyers, v hre však ostávajú aj Florida Panthers. Na Západe si to v priamej bitke rozdajú St. Louis Blues a Colorado Avalanche.

Jaroslav Halák vychytal New York Islanders triumf v derby s New York Rangers 2:1. Richard Pánik si pripísal jeden bod pri prehre Arizona Coyotes na ľade Vancouver Canucks. Bratia Sedinovci sa tak vo svojom poslednom domácom dueli radovali z výhry. Nashville Predators si víťazstvom nad Washington Capitals zaistili zisk Presidents' Trophy.

New York Islanders - New York Rangers 2:1

Bitka o New York vyznela pre Islanders, ktorí na svojom ľade zdolali Rangers 2:1. Slovenský brankár Jaroslav Halák sa blysol skvelým výkonom, keď predviedol 34 úspešných zákrokov a dosiahol 20. výhru v sezóne.

"Chcel som skrátka vyhrať a pridať 20. víťazstvo v ročníku. Teším sa, že sa to podarilo. Všetci vieme, že sme mohli hrať trochu lepšie, ale máme výhru," uviedol tridsaťdvaročný rodák z Bratislavy.

Islanders tak vyhrali aj posledný z tohtoročných duelov proti rivalovi z Rangers a proti tomuto súperovi majú bilanciu 4:0. O góly domácich sa postarali Anthony Beauvillier a Andrew Ladd, ktorý v druhej tretine rozhodol.

Rangers nestačilo 20 chytených pukov Ondřeja Pavelca ani presný zásah Kevina Hayesa. Tím z Manhattanu stratil piaty z posledných šiestich zápasov.

New Jersey Devils - Toronto Maple Leafs 2:1

New Jersey si definitívne zaistilo postup do play off, keď na svojom ľade zdolalo Toronto 2:1. Devils prenikli do bojov o Stanley Cup prvýkrát od roku 2012.

"Je skvelé, že sa nám to podarilo," konštatoval domáci obranca Brian Boyle. "Posledné týždne, keď sa hralo o všetko, boli naozaj zábavné. Môžeme byť spokojní."

O výhre Devils rozhodol v závere druhej tretiny Miles Wood, tím z Newarku nebude chýbať už v 23. vyraďovacej časti v histórii klubu.

Na kľúčovej výhre sa jedným gólom podieľal útočník Pavel Zacha, ktorý tak ukončil sériu štyroch zápas bez streleckého zápisu. Zacha trafil v čase 27:55, keď po prihrávke Patricka Maroona vyrovnal na 1:1.

Columbus Blue Jackets - Pittsburgh Penguins 4:5 po predl.

Ďalším istým účastníkom play off je Columbus, ktorému k istote postupu v domácom zápase proti Pittsburghu stačil jeden bod . Ten nakoniec Blue Jackets získali po prehre 4:5 po predĺžení.

"Až sa na druhý deň zobudíme, určite budeme spokojnejší," uviedol domáci útočník Pierre-Luc Dubois. "Tesne po zápase však cítime trochu sklamanie, pretože sme prehrali."

Penguins sa mohli spoľahnúť na vynikajúci výkon útočníka Phila Kessela, ktorý strelil dva góly a pridal jednu asistenciu.

Jeden z jeho gólov navyše v predĺžení definitívne rozhodol. Kessel sa tak stal ôsmym Američanom, ktorý v NHL dosiahol métu 90 bodov za sezónu.

"Je to príjemné," pochvaľoval si Phil Kessel. "Prichádza tá časť sezóny, keď je dôležité víťaziť, aby mužstvo malo sebavedomie. Nám sa to podarilo."

Columbus postúpil do play off druhýkrát za sebou a celkovo štvrtýkrát v histórii klubu.

Washington Capitals - Nashville Predators 3:4

O najlepšom tíme celej ligy je jasno. Stal sa ním Nashville, ktorý svoju nadvládu potvrdil výhrou 4:3 na ľade Washingtonu. Predators si tak s predstihom zaistili zisk President's Trophy
pre najlepší celok základnej časti.

Nashville má aktuálne na konte 115 bodov a je isté, že už ho nikto z rivalov nedokáže preskočiť. Predators tak pôjdu do play off ako najvyššie nasadený tím Západnej konferencie.

"Toto je mimoriadne kvalitná liga, o to väčšiu radosť máme z toho, čo sa nám podarilo," vyhlásil obranca Predators Roman Josi. "Ale naším cieľom ostáva zisk Stanley Cupu."

Nashville na ľade Capitals prehrával ešte 12 minút pred koncom riadneho hracieho času 2:3, potom však trafili Josi a Ryan Johansen, ktorí strhli duel na stranu hostí.

V dresu Washingtonu znovu udrel kapitán Alex Ovechkin. Pre ruského kanoniera to bol už 229. zásah v presilovej hre. V historickej tabuľke posledných 30 rokov sa vďaka tomu posunul na štvrtú priečku pred Luca Robitaillea.

Florida Panthers - Boston Bruins 3:2

Florida si udržala nádej na účasť v bojoch o Stanley Cup, keď v existenčnom dueli pred vlastnými fanúšikmi pretlačila Boston 3:2.

Panthers aktuálne figurujú na deviatom mieste tabuľky Východnej konferencie, na ôsmu Philadelphiu strácajú štyri body. Majú však jeden duel k dobru.

Aby postúpili do play off, potrebujú zvládnuť obidva duely proti Buffalu a Bostonu a Flyers musia zároveň v riadnom hracom čase podľahnúť Rangers.

"Samozrejme, že vieme, v akej sme situácii," uviedol tréner Floridy Bob Boughner. "Ale som veľmi spokojný s tým, v akom nasadení sme vstúpili do zápasu."

Panthers dvakrát udreli v úvodných desiatich minútach a náskok si už udržali. Hosťom nepomohla ani jedna asistencia útočníka Davida Krejčího, Zdeno Chára zaznamenal dva mínusové body v hodnotení účasti na ľade.

Domáci gólman Roberto Luongo si tak vo svojom jubilejnom 1000. štarte v NHL pripísal triumf, keď predviedol 26 úspešných zákrokov.

Ďalšie štvrtkové zápasy:

Detroit Red Wings - Montreal Canadiens 3:4
Winnipeg Jets - Calgary Flames 2:1
Edmonton Oilers - Vegas Golden Knights 4:3
Vancouver Canucks - Arizona Coyotes 4:3 po predl.
Los Angeles Kings - Minnesota Wild 5:4 po predl.
San Jose Sharks - Colorado Avalanche 4:2
Philadelphia Flyers - Carolina Hurricanes 4:3

Richard Pánik bodoval v treťom dueli v rade, ale Arizona Coyotes podľahli pred fanúšikmi Vancouver Canucks 3:4 po predĺžení. Henrik a Daniel Sedinovci odohrali posledný zápas na domácom ľade v Rogers Arene. Daniel strelil dva góly vrátane rozhodujúceho v predĺžení a na obidva zásahy mu prihral jeho brat Henrik.

Hráči Philadelphie urobili dôležitý krok smerom k postupu do play off, keď doma zdolali Carolinu 4:3. Víťazný gól strelil Jakub Voráček. Flyers zatiaľ nemajú istotu, ale v poslednom dueli základnej časti proti Rangers im stačí získať jeden bod.

Winnipeg si definitívne zaistil druhú priečku v Centrálnej divízii, keď pred zrakmi svojich priaznivcov porazil Calgary 2:1. O góly Jets sa postarali veteráni Blake Wheeler a Paul Stastny.

Kapitán Edmontonu Connor McDavid si upevnil pozíciu najproduktívnejšieho muža celej ligy, keď v zápase proti Vegas zažiaril troma asistenciami. Oilers nakoniec svojho súpera zdolali 4:3. McDavid sa dostal na métu 106 bodov, Tomáš Tatar za Golden Knights zaznamenal dva mínusové body.

Colorado si výrazne skomplikovalo cestu za postupom do play off, keď prehralo v San Jose 2:4. Avalanche majú na ôsmom mieste Západu náskok jediného bodu pred St. Louis. Oba tímy sa stretnú v poslednom dueli základnej časti, bude to tak zároveň priama bitka o posledné postupové miesto.

Útočník Dustin Brown predviedol parádne predstavenie. Skúsený strelec zažiaril štyrmi gólmi a priviedol Los Angeles k triumfu nad Minnesotou 5:4 po predĺžení. Brown, ktorý už v riadnom hracom čase nastrieľal hetrik, potom v predĺžení ďalším gólom rozhodol.