Finland russia split 0526

Fínsko sa stalo prekvapujúcim víťazom majstrovstiev sveta IIHF na Slovensku. V kádri pritom nemali ani jediného hráča, ktorý by odohral celú sezónu v NHL. Hokejisti Fínska napriek tomu dokázali po Švédsku vo štvrťfinále a Rusku v semifinále šokovať aj tretí tím, ktorý bol nabitý esami zo zámoria. Vo finále si poradili s Kanadou 3:1 a získali tretí titul majstrov sveta v histórii a druhý od Bratislavy 2011. "Bratislava je naozaj šťastné mesto pre Fínsko a pre môj tím," priznal tréner Jukka Jalonen.

Dva góly víťazov strelil kapitán Marko Anttila, ale asi ešte väčším hrdinom finále bol brankár Kevin Lankinen, ktorý si pripísal 43 zákrokov a napriek veľkému záverečnému náporu zámorského celku pustil len jediný gól z hokejky obrancu Shea Theodorea.
Kanada vďaka nemu od času 10:02 viedla, lenže v druhej tretine vyrovnal Anttila a na začiatku tretej ten istý hráč poslal Fínov do vedenia. V čase, keď kanadský nápor vrcholil, poistil víťazstvo štyri minúty pred koncom Harri Pesonen.
Kanada súpera prestrieľala dvojnásobne (44-22), v tretej tretine bol pomer striel na bránku drvivý: 21 ku trom. Napriek tomu v nej nedokázala skórovať. Najbližšie k tomu mal Sean Couturier, ktorý trafil tyčku.
Slabou, aj keď cennou útechou môže byť pre Kanadu fakt, že útočník Mark Stone bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča celého turnaja. V jeho priebehu dal osem gólov a nazbieral 14 bodov.
Watch: Youtube Video
Česi bez medaily
Českí hokejisti prehrali v zápase o bronz s Ruskom 2:3 po nájazdoch a skončili bez medaily. Väčšinu času hviezdneho súpera prekonávali, na bránku vypálili 50 striel. Ale ani takáto sila nestačila na to, aby zlomili brankára Andreia Vasilevskiyho.
Rovnako ako v semifinále proti Kanade, ktorej podľahli 1:5, keď jediný gól dali Mattovi Murraymu až za rozhodnutého stavu, aj v bitke o bronz stroskotali na vynikajúcom gólmanovi. Herne boli oveľa lepší ako v sobotnom dueli, vytvorili si množstvo obrovských šancí, ale Vasilevskyi (Tampa Bay Lightning) aj na šampionáte dokázal svoju kvalitu, vďaka ktorej je už druhý rok po sebe finalistom Vezina Trophy.
Prekonali ho len Michal Řepík a Dominik Kubalík, ale v nájazdoch proti nemu neuspeli hneď štyria strelci: Jakub Vrána, Kubalík, Jan Kovář ani Filip Hronek. Na ruskej strane v riadnom hracom čase skórovali Mikhail Grigorenko a Artem Anisimov, v penaltovom rozstrele sa presadili Ilya Kovalchuk a Nikita Gusev. Nikita Kucherov nájazd nepremenil.
Šimon Hrubec si v českej bránke pripísal 28 zákrokov, ale Vasilevskiy ich mal o 20 viac.
"Chlapci tam nechali všetko," povedal v Českej televízii kouč národného mužstva Miloš Říha, sklamaný po krutej porážke. "Išli sme si za tým, ako keby sme bojovali o zlato. Nie je tu ani jediný hráč, ktorý by si zaslúžil výčitku. Mali sme obrovské šance, ešte desať sekúnd pred koncom predĺženia sa puk kotúľal okolo bránky. Myslím si, že sme boli oveľa lepší a zaslúžili sme si vyhrať. Bohužiaľ..."
Na rozdiel od semifinále, v ktorom bol český tlak proti dobre organizovanej obrane väčšinou skôr platonický, v poslednom zápase si Česi dokázali z náporu vytvoriť množstvo šancí. Zo strany hviezdneho ruského výberu boli postupom času nebezpečné skôr ojedinelé akcie, v tretej tretine bol pomer striel na bránku 18-5, v predĺžení troch proti trom 6-2 v prospech Čechov.
Tí v prvej tretine rýchlo vyrovnali náskok po góle Grigorenka v čase 13:00 - len o 41 sekúnd neskôr sa z brejku presadil Řepík. Minútu a pol pred koncom Kubalík dostal české mužstvo do vedenia.
Anisimov však už 39 sekúnd po prestávke vyrovnal a odvtedy už gól nepadol. Napriek českej prevahe v poslednej tretine aj v predĺžení, však mohol do poloprázdnej bránky skórovať aj Gusev, ale svoju tutovku nepremenil. V nájazdoch už nezaváhal, rovnako ako bleskovými rukami sa prezentujúci Kovalchuk.
Česko tak na majstrovstvách sveta opäť končí bez medaily, ktorú získalo naposledy v roku 2012 (bronz z Helsínk). Za celých sedem chudobných rokov k nej mali tento rok najbližšie.
V All-Star výbere dvaja Česi
Napriek tomu, že nevybojovali medailu, do najlepšej šestky šampionátu sa dostali dvaja českí hokejisti. Medzi obrancami uspel v All-Stars tíme celého turnaja Filip Hronek, ktorý bol s 11 bodmi (3+8) najproduktívnejším bekom MS. Medzi tromi útočníkmi figuroval aj kapitán Jakub Voráček, ktorý si pripísal 16 bodov (4+12).
V útoku ho doplnili Stone a tiež Švéd William Nylander, ktorý nazbieral 18 bodov (5+13) v ôsmich zápasoch a stal sa najproduktívnejším hráčom majstrovstiev sveta. Popri Hronkovi bol do All-Stars zvolený aj fínsky obranca Mikko Lehtonen a do bránky Rus Vasilevskiy.
Jednotka Tampa Bay Lightning figuruje aj medzi tromi najlepšími hráčmi MS podľa direktoriátu turnaja spolu s obrancom Hronkom a ruským forvardom Nikitom Kucherovom tiež z Tampy.