Finalisti Norris Trophy: Burns, Hedman, Karlsson

Bekovia San Jose, Tampy Bay a Ottawy sú vo finále o cenu pre najlepšieho obrancu NHL

Autor NHL.com @NHL / NHL.com

Norris Trophy pre najlepšieho obrancu NHL získa Brent Burns zo San Jose Sharks, Victor Hedman z Tampa Bay Lightning alebo Erik Karlsson z Ottawa Senators.

Trofej je každoročne udeľovaná obrancovi, ktorý v sezóne preukazuje najväčšiu všestrannú schopnosť na tejto pozícii. Víťaz bude oznámený 21. júna na galavečere v T-Mobile Arene v Las Vegas.

Burns je v 32 rokoch finalistom druhýkrát za sebou. S 29 gólmi bol zo všetkých bekov v lige najlepším strelcom a so 76 bodmi najproduktívnejším obrancom. Jeho 320 striel na bránku bolo najviac z celej NHL a čas na ľade 2038 minút a 44 sekúnd bol siedmy najvyšší zo všetkých hráčov. Burns odohral tretíkrát za sebou všetkých 82 duelov a Sharks s ním mali na ľade pri hre piatich na piatich o 223 striel viac ako súper. Jeho hodnota SAT činila 53,55 percenta.

Hedman je v 26 rokoch vo finále Norris Trophy prvýkrát. Jeho 56 asistencií bolo najviac zo všetkých obrancov. V 79 dueloch nazbieral švédsky bek najviac gólov (16) i bodov (72) v kariére a najviac zo všetkých obrancov Tampy od 65 bodov Romana Hamrlíka v sezóne 1995-96. S 33 bodmi v presilovke bol druhý v lige a jeho SAT činila 53,39 percenta.

Rovnako starý krajan Karlsson už Norris Trophy dvakrát získal v rokoch 2012 a 2015. V 77 dueloch základnej časti nazbieral 71 bodov (17+54). Kapitán Senators bol zároveň s 27 bodmi v presilovke druhý najproduktívnejší bek po Hedmanovi a s 218 strelami na bránku bol medzi obrancami šiesty. S priemerným časom na ľade 26:50 bol v lige štvrtý, rovnako ako s časom v piatich proti piatim (priemer 21 minút za zápas).