barkov, monahan, oreilly

Finalistami Lady Byng Trophy sú Aleksander Barkov z Florida Panthers, Sean Monahan z Calgary Flames a Ryan O'Reilly zo St. Louis Blues. Cena je každoročne udeľovaná hráčovi, v ktorom sa najlepšie spája športový duch, gentlemanské správanie a výborné herné schopnosti.

Víťaza oznámia na galavečere 2019 NHL Awards by Bridgestone, ktorý sa koná 19. júna v Mandalay Bay Events Center v Las Vegas.
Dvadsaťtriročný Barkov s 96 bodmi (35+61) stanovil nový klubový rekord Panthers, ktorý doteraz držal Pavel Bure (94 v sezóne 1999-00). Fínsky center mal osem viacbodových zápasov, v počte odobraných pukov (100) bol druhý v celej NHL a súper sa na ňom vyfauloval v 34 prípadoch, čo je piate najvyššie číslo v lige. Barkov je štvrtým Fínom v histórii NHL s minimálne 90 bodmi za Olli Jokinenom, Teemu Selannem a Jari Kurrim.
Viac o téme: [Uchádzači o Selke Trophy: Bergeron, O'Reilly, Stone]
Medzi útočníkmi NHL priemerne odohral štvrtý najvyšší počet bodov na zápas (22:21), pritom dostal len štyri menšie tresty (2. najnižší počet v súťaži z hráčov s 82 štartmi). Finalistom Lady Byng Trophy je tretíkrát za posledné štyri roky a môže sa stať druhým víťazom z Panthers - v sezóne 2011-12 ju získal obranca Brian Campbell.
Dvadsaťštyriročný Monahan nastrieľal 34 gólov a nazbieral 82 bodov, z toho 23 v presilovkách (12+11) a mal 211 striel na bránku. Zároveň je druhým hráčom v histórii Flames (po Kentovi Nilssonovi, 1979-85), ktorý dal aspoň 20 gólov v šiestich sezónach za sebou. V tomto ročníku bol vylúčený len šesťkrát, čiže si odsedel len 12 trestných minút.
O štyri roky starší O'Reilly bol s 49 asistenciami a 77 bodmi lídrom Blues. Zároveň vyhral najviac vhadzovaní zo všetkých hráčov NHL (1086) a v 82 zápasoch dostal len šesť menších trestov (12 minút). O'Reilly už jednu Lady Byng Trophy má, dostal ju ešte ako hráč Colorado Avalanche v sezóne 2013-14. Minulý rok ako center Buffalo Sabres skončil v hlasovaní druhý za Williamom Karlssonom z Vegas Golden Knights.