Fehervary

Slovenský obranca Martin Fehérváry bol v sobotu povolaný späť do prvého tímu Washingtonu a rovno si pripísal prvý bod v NHL. Radosť z neho mu však pokazili hráči Philadelphie, ktorí prestrieľali domácich Capitals 7:2. Lightning si poradili s Islanders a vyhrali už šiestykrát v rade, šiesty triumf po sebe vybojoval aj Boston, ktorý zdolal Arizonu. Pred víťazným duelom Bruins ocenili kapitána Zdena Cháru za 1500. duel v NHL a 1000. zápas v drese Bostonu, ktoré dosiahol už skôr. Po šiestich dueloch v rade naopak vyšiel naprázdno Tomas Tatar, ale jeho Montreal zdolal Toronto po predĺžení.

Fehérváryho prvý bod a debakel Capitals
Tvrdý direkt inkasovali hráči tímu Washington Capitals, ktorí pred zrakmi svojich fanúšikov podľahli Philadelphia Flyers 2:7.
Slovenský obranca Martin Fehérváry, ktorého Capitals v sobotu povolali späť zo záložného tímu Hershey, sa tak zo svojho prvého bodu v NHL tešiť veľmi nemohol.
Po polovici tretej časti si pripísal druhú asistenciu pri góle Jevgenija Kuznecova, ale Washington v tom čase prehrával už o šesť gólov, takže dvadsaťročný bek pomohol len k zmiereniu porážky. Na svoj prvý bodový zápis čakal do piateho zápasu v NHL.
Rodák z Bratislavy strávil podobne ako v utorok v súboji s Kings (4:2 pre Capitals) veľa času na ľade, tentoraz strávil medzi mantinelmi 18 minút a 14 sekúnd. Na rozdiel od súboja s Kings hral v druhej obrannej dvojici s Dmitrijom Orlovom. Ďalší Slovák v zostave Washingtonu Richard Panik nebodoval druhýkrát v rade.
"Nebol to pre nás dobrý večer," lakonicky povedal tréner Todd Reirden. "Neostáva nám nič iné, ako hodiť to za hlavu a pripraviť sa na ďalší duel."
"Na hráčoch som videl extrémnu motiváciu," ocenil kouč hostí Alain Vigneault. "Dokázali sme si vypracovať množstvo šancí a boli sme veľmi efektívni."
Flyers svojom triumfe rozhodli v strednom dejstve, keď svojmu súperovi nastrieľali tri góly. Líder Claude Giroux sa blysol gólom a dvoma asistenciami, český útočník Jakub Voracek si pripísal dve prihrávky.
"Skvelý pocit. Prišli sme do arény tímu, proti ktorému vôbec nie je jednoduché uspieť. Podali sme výborný výkon, je to pre nás skvelé tímové víťazstvo," radoval sa kapitán Philadelphie, ktorý sa dostal na métu 800 bodov v kariére.
Na strane domácich vyšiel strelecky naprázdno kapitán Alex Ovechkin, takže na dosiahnutie hranice 700 gólov mu stále chýbajú dva presné zásahy.

Vasilevskiy tvorit

Vasilevskij predĺžil sériu
Hráči Tampa Bay Lightning pokračujú vo víťaznom ťažení, v sobotu v domácej Amalie Arene porazili New York Islanders 3:1 a pridali už šieste víťazstvo v rade.
Opäť pri tom bol brankár Andrei Vasilevskiy, ktorý pochytal 17 striel súpera a predĺžil svoju bodovú sériu na 18 duelov. To sa zatiaľ žiadnemu inému brankárovi Lightning v histórii klubu nepodarilo.
"Niekedy treba hľadať rôzne cesty k víťazstvu," podotkol tréner Tampy Bay Jon Cooper. "Hrali sme veľmi jednoducho, darilo sa nám zbytočne nestrácať puky. Súpera sme udržali pod hranicou 20 striel, to je skvelé."
Po bezgólovej prvej časti otvoril skóre duelu Brayden Point, ktorý v čase 20:14 zužitkoval prihrávku Nikitu Kučerova a strelil jubilejný 20. gól v sezóne. V treťom dejstve zvýšil náskok domácich Carter Verhaeghe.
Neujal sa naopak ani jeden zo šiestich pokusov slovenského obrancu Erika Černáka, ktorý predviedol najviac striel z celého tímu. S viac ako 22 minútami bol aj druhým najvyťaženejším hráčom Tampy.
Islanders sa dokázali vrátiť do duelu v čase 52:12, keď v presilovej hre šikovne tečoval strelu Josha Baileyho a aspoň čiastočne narušil Vasilevského čaro.
"Bol to veľmi vyrovnaný zápas," zhrnul útočník hostí Derick Brassard. "Lightning sú asi najlepší tím za posledný mesiac. Mali sme problémy s tým, aby sme si vytvorili viac gólových príležitostí."
Aj preto sa hosťom nepodarilo vyrovnať a 62 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času kapitán Steven Stamkos spečatil triumf do prázdnej bránky.
Tím z Floridy si udržal postavenie na treťom mieste tabuľky Východnej konferencie, strata na druhý Washington sa zmenšila len na dva body.
Šieste víťazstvo Bostonu
Boston Bruins v domácej TD Garden porazili Arizona Coyotes 4:2 a predĺžili tak svoju víťaznú sériu na šesť úspechov v rade.
V bránke sa tentoraz namiesto Jaroslava Haláka, ktorý ťahá sériu troch výhier v rade, predstavil prvý brankár Tuukka Rask. Predviedol 29 úspešných zákrokov a prekonať ho dokázali len Phil Kessel a Jakob Chychrun.
Hrdinom duelu sa stal útočník Patrice Bergeron, ktorý ku gólu pripojil aj dve asistencie. Dvakrát sa presadil Charlie Coyle, David Pastrnak asistoval dvakrát a David Krejci raz.
"Bol to z našej strany dobrý domáci zápas. Ja som sa predovšetkým snažil chytať tak, aby som dal chlapcom šancu zvíťaziť," vyhlásil gólman Rask.
Fínsky brankár navyše dokázal tímu pomôcť k bodovému zisku už v 18. dueli za sebou, čím prekonal zápis Gillesa Gilberta z ročníka 1973-1974.
Coyotes síce udreli ako prví, ale Bruins tromi gólmi v úvodnej časti úplne otočili skóre. Postupne sa presadili Coyle, Bergeron a Jake DeBrusk.
Po bezgólovej druhej tretiny pridali obidva tímu v záverečnom dejstve jeden gól, na zníženie Chychruna odpovedal strelou do prázdnej bránky DeBrusk.
"Tvrdo sme bojovali ale bohužiaľ sa nám veľmi nedarila hra v oslabení. Síce sme prehrali, ale bol to z našej strany dobrý výkon," upozornil tréner Coyotes Rick Tocchet.
Boston tak potvrdil, že sa mu proti púštnemu súperovi darí. Arizonu porazil už v 16. dueli za sebou, Coyotes sa naposledy vo vzájomnom strete radovali 9. októbra 2010, keď sa hralo v Prahe.
Slovenský obranca Zdeno Chara bol ako obyčajne druhým najvyťaženejším hráčom Bruins, na ľade strávil takmer 24 minút.

Monahan zakončil kombináciu Flames

Kovaľčuk rozhodol, Tatar nebodoval
Bitka dvoch kanadských mužstiev vyznela lepšie pre Montreal, ktorý zdolal Toronto 2:1 po predĺžení. Druhý bod domácich Canadiens zariadil ruský útočník Iľja Kovaľčuk, ktorý sa presadil v druhej minúte predĺženia.
Séria slovenského útočníka domácich Tomáša Tatara sa skončila, proti Maple Leafs si nepripísal ani jeden bod. Predtým sa zapísal do štatistík v šiestich dueloch v rade a nazbieral v nich osem bodov. Proti Torontu nepremenil tri strelecké pokusy.
Jediný gól hosťujúcich Maple Leafs strelil kapitán John Tavares, ktorý skóroval štvrtýkrát v rade. Nikto sa však k nemu nepridal a Toronto utrpelo tretiu porážku z posledných štyroch duelov.
Kovaľčuk si pripísal 17. gól v predĺžení a posunul sa tak na tretiu priečku v dejinách ligy. Viac gólov v predĺžení nastrieľali len Alex Ovečkin (23) a Jaromír Jágr (19).
Calgary zlomilo sériu prehier
Po troch porážkach v rade zabrali hokejisti tímu Calgary Flames, ktorí zvíťazili na ľade Vancouver Canucks 6:2.
Veľký podiel na tom mal aj brankár David Rittich, ktorý pochytal 25 striel súpera a prekonať ho dokázali len Tanner Pearson a Adam Gaudette v úvodnej tretine.
Úvodná časť bola úplne vyrovnaná, Flames kontrovali gólmi Dereka Ryana a Mathewa Tkachuka a do šatní sa preto po prvej siréne išlo za stavu 2:2.
Od druhej časti Calgary prevzalo kontrolu nad zápasom. Do vedenia ho svojím prvým gólom v sezóne dostal Dillon Dube a v záverečnom dejstve hostia svoj triumf potvrdili.
Postupne sa presadili Milan Lucic, Sean Monahan aj Tobias Rieder, Rittich za svoj chrbát už ďalší gól nepustil.
Calgary vďaka víťazstvu poskočilo na siedmu priečku tabuľky Západnej konferencie, Vancouver je aktuálne štvrtý.

Hintz prekonal Binningtona v predĺžení

Ostatné zápasy: Dallas lúpil v St. Louis, Carolina vo Vegas
Hráči Winnipegu úspešne odštartovali sériu šiestich domácich zápasov v rade, keď si presvedčivo poradili s Ottawou 5:2. Fínsky útočník Patrik Laine sa blysol hetrikom, jeho spoluhráč z elitnej formácie Kyle Connor zažiaril gólom a tromi asistenciami.
Brankár Elvis Merzlikins už deviatu výhru v rade nepridal, jeho Columbus Blue Jackets doma podľahli tímu Colorado Avalanche 1:2. Denverský tím o svojom triumfe rozhodol dvomi gólmi v záverečnej tretiny, ten víťazný strelil v čase 55:26 Nathan MacKinnon.
Edmonton zužitkoval výhodu domáceho ľadu a dokázal poraziť Nashville 3:2. Znova zažiaril útočník Leon Draisaitl, ktorý strelil dva góly vrátane víťazného v čase 53:02. Oilers až v dvoch prípadoch udreli v presilových hrách.
Pittsburgh sa radoval z tretieho triumfu z posledných štyroch zápasov, keď porazil Floridu na jej ľade 3:2. Obranca hostí Kris Letang si pripísal gól a asistenciu, v domácich farbách na tom bol rovnako Mike Hoffman.

Blackwoodova tretia nula v sezóne

Stret dvoch tímov z dolných priečok tabuľky vyznel pre New Jersey, ktoré vynulovalo Los Angeles a uspelo 3:0. Gólman Devils Mackenzie Blackwood pochytal všetkých 37 striel súpera a pridal druhé čisté konto v rade.
Obhajcovia Stanley Cupu zo St. Louis utrpeli druhú domácu porážku v rade, tentoraz podľahli Dallasu 2:3 po predĺžení. Rozhodujúci gól dal útočník Roope Hintz, obranca Andrej Sekera znova nehral. Stars si vďaka triumfu upevnili postavenie na treťom mieste tabuľky Západnej konferencie.
Hráči Carolina Hurricanes pripojili tretiu výhru z posledných štyroch zápasov, v aréne Vegas Golden Knights dokázali zvíťaziť 6:5 po samostatných nájazdoch. Jeden gól hostí daj aj Martin Necas, v záverečnom rozstrele sa presadili Andrei Svechnikov a Justin Williams.