Famózny Keith zdvihol Chicago. Je neuveriteľný, hovoria spoluhráči

Autor Corey Masisak a Michael Langr / NHL.com

Pomaly končila ôsma minúta druhej tretiny, keď Ryan Kesler tvrdo napálil na mantinel Duncana Keitha.

Odpoveď na seba nenechala dlho čakať. A bola veľmi štýlová. I efektívna.

Elitný obranca Chicago Blackhawks ešte počas stredného dejstva pomohol tromi asistenciami dostať svoj tím do vedenia 3:0. Hawks nakoniec vyhrali 5:2, vyrovnali sériu s Anaheim Ducks a vybojovali si siedmy zápas.

"Stačí sa pozrieť na štatistiky a vidíte, aký skvelý je to hráč," povedal o Keithovi chicagský kapitán Jonathan Toews. "Aj keď niekedy neboduje, vďaka tomu, ako hrá, je pre nás kľúčovým hráčom."

Anaheim v priebehu finále Západnej konferencie často dusil obranu Blackhawks dôrazným napadaním a tvrdými hitmi pri mantineloch. "To žiadny človek nemôže vydržať," komentoval to Kesler.

Lenže skôr než ako človek pôsobil Keith v stredajšom zápase ako nezničiteľný robot.

Len pol minúty po inkasovanom údere od Keslera asistoval na gól Brandona Saada, ktorý dostal Chicago do vedenia 1:0. Ani nie tri minúty nato úchvatnou akciou vymyslel gól pre Mariána Hossu, keď najprv dvakrát naznačil strelu, natiahol na seba brániacich hráčov súpera... A potom krížom prihral slovenskému útočníkovi, ktorý mal voľné pole a strelou bez prípravy prekonal presúvajúceho sa Frederika Andersena.

Duncan Keith
Obranca - CHI
G: 2 | A: 14 | B: 16
Strely: 45 | +/-: 11
Tretiu asistenciu pridal Keith po ďalšej minúte a pol pri góle Patricka Kanea. V zápase odohral 28 minút a 35 sekúnd, najviac zo všetkých. A skončil s bilanciou +3 v plus/mínus hodnotení.

"Bol neuveriteľný. Hlavne v tej druhej tretine. Mal tam množstvo krásnych prihrávok, tvoril hru. A nebol vidieť len v ofenzíve, defenzívne hral tiež skvele," uviedol Kane.

Keith je dvojnásobným víťazom Stanley Cupu (2010, 2013) a dvojnásobným držiteľom Norris Trophy pre najlepšieho obrancu NHL: okrem roku 2010 vyhral aj minulý rok. Tento rok trofej neobháji, v trojčlennej nominácii sú Erik Karlsson z Ottawa Senators, Drew Doughty z Los Angeles Kings a P.K. Subban z Montreal Canadiens. Po stredajšom zápase sa však zaradil medzi kandidátov na Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hokejistu Stanley Cupu.

V play off je muž s číslom 2 na chrbte jednou z kľúčových postáv a pravdepodobne najlepším obrancom z poslednej štvorice, ktorá bojuje o finále Stanley Cupu. So 16 bodmi v 16 štartoch je najproduktívnejším obrancom vyraďovacej časti, v asistenciách (14) je celkovo druhý za anaheimským centrom Ryanom Getzlafom (17). A s 11 kladnými bodmi v plus/mínus je v tohtoročnom play off najlepší zo všetkých.

"Keď sa pozriete na to, ako hrá v play off, je pre nás obrovským prínosom. Pokiaľ je definícia tej ceny najužitočnejší hráč, nevidím dôvod, prečo by ju nemohol dostať on," tvrdil Kane.

Keith strávil na ľade najviac času zo všetkých hráčov v play off - jeho priemer na zápas činí 31:49.

"Čo sa týka metabolizmu a kondície, je to šialenec," povedal chicagský tréner Joel Quenneville, ktorý dáva svojim top štyrom obrancom 85 percent času na ľade. "Myslím si, že čím viac hrá, tým je efektívnejší. Toto majú dané len isté typy, geneticky, aeróbne, anaeróbne to ustoja. A on je jedným z nich."