Súhrn: Dve Voráčkove prihrávky Flyers body nepriniesli

Piatkové zápasy: Philadelphia padla v Buffale, Jack Eichel strelil dva góly do prázdnej bránky. Do štyroch piatkových zápasov nezasiahol ani jeden Slovák

Autor NHL.com/sk

V piatok sa v NHL odohrali štyri zápasy a slovenskí hokejisti sa nepredstavili ani v jednom z nich.

Útočník tímu Philadelphia Flyers Jakub Voráček sa vďaka dvom prihrávkam vrátil na čelo tabuľky najlepších nahrávačov ligy pred Josha Baileyho z New York Islanders. Flyers napriek tomu prehrali na ľade Buffalo Sabres 2:4, ktorí sa tešili z triumfu aj vďaka dvom gólom Jacka Eichela do prázdnej bránky.

Calgary Flames sa museli znova zaobísť bez Jaromíra Jágra a podľahli Montreal Canadiens 2:3. Washington Capitals prekvapujúco vybojovali len bod na ľade tímu Arizona Coyotes a Florida Panthers pred svojimi fanúšikmi prehrali s Minnesota Wild 2:4.

Buffalo Sabres - Philadelphia Flyers 4:2
Buffalo v domácej hale KeyBank Center ukončilo sériu troch porážok, ale napriek tomu aj naďalej ostáva druhým najhorším tímom ligy a úplne najhorším vo Východnej konferencii. Flyers po sérii šiestich výhier prehrali dva duely z posledných troch.

Domáci útočník Jack Eichel sa stal prvým hráčom v histórii Sabres, ktorému sa podarilo zaznamenať dva góly do prázdnej bránky v jednom zápase, keď súper pri snahe o vyrovnanie siahol po hre bez brankára.

Ten prvý prišiel v čase 58:53 a znamenal gól na 3:1, lenže Shayne Gostisbehere o 35 sekúnd neskôr ešte dokázal znížiť. Sekundu pred vypršaním riadneho hracieho čas potom Eichel trafil znovu.

Voráček, ktorý asistoval pri oboch gólov porazených, tak posunul počet svojich asistencií od začiatku ročníka už na 36. V bodovaní celej ligy je so 44 bodmi piaty, prvý Nikita Kucherov z tímu Tampa Bay Lightning má na konte o šesť bodov viac.

Calgary Flames - Montreal Canadiens 2:3
Byron Froese dal prvý gól po takmer dvoch rokoch a odštartoval tak jazdu Canadiens za treťou výhrou Montrealu z posledných štyroch duelov. Calgary naopak zaváhalo po dvoch predchádzajúcich úspechoch s Vancouver Canucks a St. Louis Blues.

Canadiens viedli v Scotiabank Saddledome už 3:0 a výhru si nakoniec udržali aj vďaka 21 zákrokom, ktoré predviedol Carey Price. "Vždy, keď vyhráte, je to fajn pocit. A rovnako dobre sa potom cítite aj nasledujúci deň," pochvaľoval si Froese.

Tomáš Plekanec prihral na tretí - a nakoniec aj víťazný - gól Montrealu, ktorý dal Brendan Gallagher, a vylepšil svoju bilanciu v ročníku na 16 bodov za štyri presné zásahy a 12 prihrávok.

Micheal Ferland a Matthew Tkachuk sa síce v posledných 11 minútach postarali o zníženie, ale na body to už Flames nestačilo. Ďalší zápas ich čaká až vo štvrtok.

"Nikdy nechcete, aby vás čakala pauza po takejto porážke," vyhlásil Tkachuk. "Teraz bude síce ľahké vypnúť a užívať si so svojimi blízkymi všetko okolo Vianoc, ale až sa vrátime späť, túto porážku si musíme dobre pamätať. Toto by nemal byť štandard, ktorý náš tím predvádza."

Jaromír Jágr chýbal v drese porazených v druhom zápase po sebe.

Arizona Coyotes - Washington Capitals 3:2 po predĺžení
Coyotes ukončili sériu siedmich porážok, pri ktorej v posledných šiestich dueloch vôbec nebodovali, trochu prekvapujúco proti Capitals. Tí sú pritom na dobrej vlne a pred piatkovým večerom vyhrali štyrikrát v rade a 11 z posledných 13 zápasov.

T.J. Oshie strelil v druhej tretine úvodný gól aj vďaka asistencii Jakuba Vránu. Český forvard najprv sám zakončoval, namiesto očakávanej dorážky ale potom zvolil parádnu zadovku na úspešného strelca.

Pre hostí sa zápas dlho vyvíjal dobre. Keď im Evgeny Kuznetsov v 45. minúte vrátil vedenie, zdalo sa, že budú odchádzať ako víťazi. Lenže Christian Fischer v čase 58:59 vyrovnal. A Clayton Keller rozhodol 27 sekúnd pred koncom predĺženia.

Florida Panthers - Minnesota Wild 4:2
Ťahúň domácich Jonathan Huberdeau síce dal po prihrávkach Aleksandera Barkova dva zásadné góly, ktorými v tretej tretine pomohol k obratu z 1:2 na konečných 4:2, ale titulky pre seba ukradol niekto iný.

Dvadsaťpäťročný forvard Connor Brickley totiž naskočil do zostavy Panthers na poslednú chvíľu až po rozkorčuľovaní pred zápasom len vďaka tomu, že zranenie v hornej polovici tela nepustilo do hry Jamieho McGinna.

A bol to práve Brickley, kto najrýchlejšie zareagoval na vyrazenú strelu, ktorú vyslal Keith Yandle, a v čase 51:14 dal víťazný gól. Pre autora ešte len tretí v tejto sezóne a celkovo štvrtý v kariére v NHL.

"Je naozaj ťažké vyjadriť tie pocity slovami," priznal Brickley. "Ale aj toto je za tým, keď ste profesionálom. Musíte robiť, čo robiť máte. A byť pripravený bez ohľadu na okolnosti. Bol som nadšený, že som nakoniec dostal šancu hrať."

Hviezdy večera:
1. Jonathan Huberdeau (FLA): 2 góly, plus/mínus 2, 3 strely, čas na ľade 18:20
2. Clayton Keller (ARI): 1 gól, 1 asistencia, plus/mínus 1, 6 striel, čas na ľade 19:37, víťazný gól v predĺžení
3. Jack Eichel (BUF): 2 góly, plus/mínus 2, 5 striel, čas na ľade 18:10