LeonSad525

Mnohí ich považovali za čierneho koňa play off, pretože ich do boja o Stanley Cup viedli s obrovskou rezervou najproduktívnejší hráči základnej časti Connor McDavid a Leon Draisaitl.

Edmonton Oilers však odohrali prvé kolo play off podobne biedne ako minuloročné predkolo v domácej bubline. Pred rokom vyhrali aspoň jeden zápas, ale tento rok ich krach zdôraznila veľavravná nula v kolónke víťazstiev v sérii proti Winnipeg Jets.
Pozrite sa na hlavné dôvody konca Oilers:
Hviezdna žiara pohasla
Keď v základnej časti nazbierate 105 a 84 bodov, tak sa očakáva, že sa podobným spôsobom budete prezentovať aj v play off.
Lenže McDavid a Draisaitl boli po dvoch domácich zápasoch na nule. Nemecký tank síce na ľade Jets nazbieral päť bodov (2+3) a kanadský kapitán štyri (1+3), ale stačilo to len na dve prehrané predĺženia.
Pod záverečný gól série sa navyše chybou v útočnom pásme podpísal samotný McDavid.

McDavidovo vyrovnanie proti Winnipegu

"Strata puku, bohužiaľ vo chvíli, keď sme menili obrancov," povzdychol si tréner Edmontonu Dave Tippett.
Oilers mali v základnej časti jedenástu najlepšiu bilanciu zo všetkých tímov, nastrieľali deviaty najvyšší počet gólov a mali aj jasne najlepšiu presilovku. A k tomu dvoch najproduktívnejších útočníkov. Napriek tomu sú po šiestich dňoch vonku z hry.
"Čudná séria a ešte čudnejší výsledok," povzdychol si McDavid, ktorý sa rovnako ako Draisaitl ťažko vyrovnával s väčšou húževnatosťou obranného systému Jets. A druhá vlna Oilers sa presadzovala zriedkavo.
"Ako tím od seba máme oveľa väčšie očakávania. V play off sme sa navzájom nedokázali podporiť. A základná časť teraz veľa neznamená, vlastne neznamená vôbec nič," povedal McDavid.
Neschopnosť doraziť súpera
Prehrávať 0:2 v sérii ešte neznamená úplnú katastrofu, ale 0:3 na zápasy je už problém nielen z historického hľadiska. Oilers sa mu mohli vyhnúť tretím súbojom, v ktorom ešte v 52. minúte (!) viedli 4:1, ale napriek tomu padli.
Aj v pondelok hostia v tretej tretine viedli o gól a aj tak vyšli naprázdno.
"Dva zápasy vo Winnipegu sme hrali naozaj dobre, ale bohužiaľ sme si neporadili s úlohou, ako to dotiahnuť do konca. Bola to pre nás veľmi tvrdá lekcia," domnieval sa Tippett.

Connorov postupový gól v treťom predĺžení

V základnej časti Edmonton vyhral nad Jets sedem zápasov z deviatich, nikdy neprehral trikrát v rade, ale v play off zlyhal štyrikrát za sebou vrátane troch predĺžení.
"Asi sme pre výhru neurobili toľko ako Jets," sebakriticky povedal McDavid.
Bude potrebná nová jednotka
Všetka česť, ako tridsaťdeväťročný brankár Oilers Mike Smith oproti minulej sezóne vylepšil svoje štatistiky. V základnej časti jasne prekonal Fína Mikka Koskinena a kanadský veterán sa mohol pochváliť úspešnosťou zákrokov 92,3 percenta a priemerom 2,31 gólu na zápas.
S jedinou výnimkou v sezóne 2011-12, keď Phoenix Coyotes vytiahol až do konferenčného finále, však play off nie je Smithovou doménou.
Aj keď mal slušný priemer 2,40 a úspešnosť 91,2 percenta, chýbala mu iskra, akú mal jeho o jedenásť rokov mladší náprotivok Connor Hellebuyck (priemer 1,60, úspešnosť 95 percent).
Je nezmysel hádzať porážku na Smitha, ale generálny manažér Ken Holland bude musieť priviesť brankára stavaného na play off. Ani minulý rok s Koskinenom, ktorý má zmluvu ešte na rok, Oilers žiadnu veľkú dieru do sveta neurobili.