CanFinWJC

O zlato na majstrovstvách sveta do 20 rokov budú hrať v Ostrave Kanada s Ruskom. Rozhodli o tom sobotné semifinálové zápasy, v ktorých Rusi najprv zdolali Švédov 5:4 po predĺžení a potom si zámorský výber bez problémov poradil s Fínskom 5:0.

Fíni tak minuloročný juniorský titul neobhája, so Švédskom si zahrajú o bronz. Finále prinesie hokejovú klasiku: veľkí rivali sa v ňom na 'dvadsiatkach' stretnú už desiatykrát za posledných 25 rokov (Kanada ho proti Rusku vyhrala päťkrát, zborná štyrikrát). Vyslanci kolísky hokeja, ktorých do Ostravy sprevádzajú tisícky fanúšikov, na ňom navyše môžu súperovi odplatiť najvyššiu porážku v histórii juniorských šampionátov, debakel 0:6 zo základnej skupiny.
Uzdravený Lafreniere riadil semifinálovú kanonádu
Bolo to práve v zápase s Ruskom, keď sa zranil kanadský útočník Alexis Lafreniere. Krídlo, ktoré je jasným favoritom na post jednotky tohtoročného draftu NHL, sa vrátilo do hry vo štvrťfinále proti Slovensku a pomohlo k hladkému postupu po výhre 6:1. Lafreniere dal Fínom dva góly a pomohol tak k nečakane hladkej výhre nad štvrťfinálovými premožiteľmi Američanov.
Kanada viedla už v čase 1:47, keď sa po buly presadil Connor McMichael. O 77 sekúnd neskôr Lafreniere zvýšil náskok krásnou bekhendovou kľučkou a jeho pozorne hrajúci spoluhráči žiadnu drámu nedopustili. Brankár Joel Hofer k tomu pomohol 32 úspešnými zákrokmi a čistým kontom.
"Vďaka tomu, že sa nám podarilo rýchlo skórovať a takto dobre odštartovať, sme sa upokojili a dohrali sme to tak, ako sme chceli," povedal serveru IIHF.com autor jedného z kanadských gólov, obranca Jamie Drysdale.
"Všetci sme hrali dobre, všetci prispeli k dobrému výsledku. V druhej tretine sme sa trochu odklonili od svojej hry, ale naša obrana fungovala výborne. A samozrejme aj Hofer, chytal skvele," dodal útočník Nolan Foote.

WJC Lafreniere celebrates

Kanada sa dostala do finále 'dvadsiatok' šiestykrát za posledných desať rokov.
Švédi znova narazili, po predĺžení sa radovalo Rusko
Vyzerá to tak, akoby na švédskych junioroch ležala dlhoročná kliatba, ktorú stále nedokážu prelomiť. Severské výbery rok čo rok ovládajú základnú skupinu, väčšinou prechádzajú aj cez štvrťfinále, ale semifinále je pre nich strop.
Švédsko v skupinách na MS do 20 rokov ovládlo třineckú skupinu A a vo štvrťfinále v pohode zdolalo cez český tím 5:0. V sobotnom semifinále však nestačilo na Rusko, ktoré vďaka druhému gólu Ivana Morozova rozhodlo predĺženie a po výhre 5:4 postúpilo do finále.
"Bol to pre nás neskutočne ťažký zápas. Až do konca sme hrali naplno a dokázali sme zvíťaziť, takže sme šťastní," uviedol podľa IIHF.com Morozov, okrem ktorého dal dva ruské góly aj Jegor Sokolov.
Na švédskej strane zažiaril pri absencii hviezdičky Nilsa Hoglandera, ktorý po piatich minútach hry odstúpil kvôli zraneniu, obranca Rasmus Sandin. Talentovaný bek draftovaný Toronto Maple Leafs bol pri všetkých góloch svojho mužstva: dva dal a na dva prihral. Samuel Fagemo a Nils Lundkvist mali bilanciu 1+1

swe rus

Švédi sa hlavne vďaka týmto trom hráčom v zápase, v ktorom prehrávali už 1:3, dostali do vedenia, lenže na zbornú to nestačilo.
Sokolov svojím druhým gólom v čase 48:45 vyrovnal a v predĺžení, v ktorom väčšinu času držali puk Švédi, Rusko udrelo z prvej vážnejšej akcie. Morozov sa v nej dostal do pásma a strelou o tyčku po troch minútach a 24 sekundách hry situácii traja proti trom poslal zbornú do bojov o zlato. To Rusko 'na dvadsiatkach' naposledy získalo v roku 2011.
"Toto je najlepší moment mojej kariéry," tešil sa Vasilij Podkolzin, desiatka draftu 2019 (Vancouver Canucks), ktorý si pripísal dve asistencie. "Šancu hrať tu o zlato máme raz, maximálne dvakrát v živote. Nemôžem tomu uveriť."
Kazachstan zdramatizoval boj o záchranu
Kazachstan v druhom dueli série o záchranu v elitnej skupine prekvapil Nemecko a po výhre 4:1 si vynútil rozhodujúci zápas. O zostupu tak rozhodne tretí duel série, ktorý sa hrá v Ostravar Aréne v nedeľu od 11. hodiny.