Despres zariadil výhru v presilovke, Ducks vedú

Predminulú sezónu hokejisti Anaheim Ducks ako víťazi Pacifickej divízie vypadli už v prvom kole play off, minulý rok pre zmenu nezvládli konferenčné semifinále. Tentoraz ale tím z Kalifornie ukazuje, že vyzrel. Dva dni potom, čo prehral s Chicago Blackhawks v treťom predĺžení, sa vďaka víťazstvu 2:1 ujal rovnakým pomerom vedenia v sérii.

"V posledných rokoch sme sa poučili z množstva vecí, zažili sme v play off rôzne situácie a silneli sme ako tím," povedal kapitán Ducks Ryan Getzlaf.

Rozdielový gól strelil vo štvrtok v United Center obranca Simon Despres, ktorý sa presadil prvýkrát v play off. "Nie som žiadny strelec, skrátka som sa snažil trafiť bránku najrýchlejšie, ako to šlo," uviedol obranca, ktorého Anaheim získal pri uzávierke prestupov z Pittsburgh Penguins.

Druhú asistenciu v zápase si pri víťaznom góle pripísal Getzlaf, ktorý tak nazbieral už 14 gólových prihrávok, najviac zo všetkých hráčov, ktorí zasiahli do bojov o Stanley Cup.

Ducks prežili záverečný domáci tlak vďaka dánskemu gólmanovi Frederikovi Andersenovi, ktorý pochytal celkovo 27 striel, vrátane desiatich v poslednej tretine. V 60. minúte zlikvidoval aj dva pokusy Mariána Hossu, ktorý odohral skoro dvadsať minút. Sedem sekúnd pred koncom neuspel proti Andersenovi ani Patrick Kane, strelec jediného chicagského gólu.

"Hovorím to od prvého dňa, že náš tím má úžasnú vôľu. Bolo to vidieť už v tréningovom kempe aj v prípravných zápasoch. Aj novinári mi hovorili, že cítia okolo mužstva inú auru," oceňoval svojich bojovníkov kouč Bruce Boudreau.

Chvála sa zniesla aj na štvrtú formáciu, aj keď jej český člen Jiří Sekáč pobudol na ľade len 6:47 minúty. Tomáš Fleischmann zostal opäť medzi náhradníkmi.

"Nedokázali sme ich unaviť," posťažoval sa kouč Blackhawks Joel Quenneville. "V presilovkách sme ich nedonútili pykať," ľutoval päť nepremenených početných výhod. Anaheim tú svoju jedinú vďaka Despresovi využil a k tomu zblokoval 27 chicagských striel.

"Majú dobrý tím, ale to my tiež. Nabudúce musíme byť lepší," uviedol Patrick Sharp pred zápasom č. 5, ktorý je na programe v sobotu (v nedeľu o 2:00 SELČ).