Top 10 najlepších zápasov NHL vedie obrat z 0:5

V najpamätnejších dueloch histórie zažiarili napríklad aj Jozef Stümpel a Petr Klíma

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Hráči tímu Washington Capitals si užívajú leto s vyhraným Stanley Cupom, iní sa už pomaly pripravujú na novú sezónu. Redakcia NHL.com/sk sa pokúsi spríjemniť fanúšikom hokejové prázdniny niekoľkými rebríčkami. V prvom sa zameriame na 10 najlepších zápasov v histórii NHL.

Sú duely, na ktoré nezabudnete. Buď preto, že v nich vaše obľúbené mužstvo vybojovalo dôležité víťazstvo. Alebo preto, že išlo o nádherný hokej. O úžasný triumf outsidera. Prípadne preto, že sa pred vami udial fenomenálny obrat, ktorý už nikto nečakal.

Akých bolo desať úplne najlepších duelov v histórii NHL? Samozrejme, nedá sa to úplne presne zmerať, vždy to bude subjektívne. Porovnajte zoznam redakcie NHL.com/sk s tým, ako by ste to poskladali vy.

[Viac o téme: Ovechkin rozpumpoval Moskvu Stanley Cupom]

1. Los Angeles Kings - Edmonton Oilers 6:5 PP, 1982

Tomuto zápasu sa dodnes hovorí Zázrak z Manchesteru. Nie preto, že by sa odohral v Anglicku, ale podľa mena ulice, na ktorej stála vtedajšia aréna Kings.

Podľa pôvodných predpokladov to vtedy malo dopadnúť úplne inak. Hral sa tretí duel semifinále Smytheovej divízie, stav bol 1:1 na zápasy. A bol tu jednoznačný favorit s Wayneom Gretzkym, Markom Messierom či Paulom Coffeym. Ten v základnej časti aj vďaka 92 gólom, ktoré nastrieľal The Great One, nazbieral 111 bodov.

Los Angeles? To sa len tesne dostalo do play off, malo 63 bodov.

Podľa toho to vyzeralo aj v tomto zápase, v ktorom Edmonton po dvoch tretinách viedol 5:0. Ale stalo sa to niečo bláznivé - Kings sa v treťom dejstve podarilo vyrovnať skóre! V predĺžení ich potom Daryl Evans, strelec len 27 gólov v kariére, pasoval na víťazov. V play off nikto nikdy nezvládol fantastickejší obrat. Evansovmu mužstvu navyše pomohol k senzačnému postupu.

2. Montreal Maroons - Detroit Red Wings 0:1 PP, 1936

Prvé semifinále sa predĺžilo až do neuveriteľného šiesteho predĺženia. V play off NHL sa nikdy nehralo dlhšie. Keď Mud Bruneteau uťal zdanlivo nekonečnú bitku v 116. minúte a 30. sekunde nadstaveného času, bolo pred pol treťou v noci.

Niektorí fanúšikovia boli v tom čase už dávno doma, iní pospávali na tribúnach. Stánkom už dávno došlo pivo a brankár víťazného tímu Normie Smith mal priam nepochopiteľných 92 úspešných zákrokov.

Red Wings nakoniec ovládli všetky tri semifinálové zápasy, vo finále zdolali Toronto Maple Leafs. Pre obyvateľov Detroitu trpiacimi následkami veľkej hospodárskej krízy znamenal športový úspech obrovskú vzpruhu.

3. Detroit Red Wings - New York Rangers 4:3 PP, 1950

Hovorí sa, že to bolo najvydarenejšie finále všetkých čias. Prinajmenšom jedno z najvyrovnanejších. Nikto v sérii neviedol viac ako o jeden zápas. Rangers sa dvakrát radovali po predĺžení, Detroit aj bez zraneného Gordieho Howea dokázal pred kľúčovou bitkou silou vôle vyrovnať.

A potom to prišlo. Siedme stretnutie prinieslo fascinujúci súboj, ktorý muselo rozlúsknuť až druhé predĺženie. A zvyčajne neškodný strelec Pete Babando, jeden z mála Američanov vo vtedajšej NHL.

Ted Lindsay po triumfe ako prvý v dejinách zobral Stanley Cup a urobil s ním víťazné koliesko po ľade.

4. Montreal Canadiens - Boston Bruins 5:4 PP, 1979

Čaro tohto zápasu nespočívalo len v počte prítomných hviezd, dôležitosti okamihu (siedme semifinále), skvostnom obrate (Boston stratil vedenie 3:1 zo začiatku tretej tretiny), ale aj v neopakovateľnom príbehu, ktorý sa skrýval za bojom dvoch tradičných rivalov.

Zápas si totiž každý pamätá podľa konkrétneho momentu, keď sa zlomil. Podľa konkrétnej chyby kouča Dona Cherryho, ktorý chvíľu pred koncom tretej tretiny pustil na ľad o jedného hráča viac. Bruins v tom čase viedli 4:3 a už sa možno tešili na finále proti New York Rangers.

Namiesto toho ich v lacno venovanej presilovke potrestal Guy Lafleur a v nadstavenom čase definitívne sťal Yvon Lambert. Pre Cherryho to neznamenalo len koniec snívania o Stanley Cupe, ale aj vyhadzov z Bruins.

5. Washington Capitals - New York Islanders 2:3 PP, 1987

Toto bola naozaj obrovská dráma, prezývajú ju Easter Epic. Rozhodujúci duel 1. kola bol rébusom, ktorého tajničku vyplnilo až štvrté predĺženie. Fanúšikovia si budú tento zápas pamätať hlavne podľa vynikajúceho predstavenia oboch brankárov Kellyho Hrudeyho (73 úspešných zákrokov) a Boba Masona (54).

Ale aj podľa toho, že ho zavŕšil úžasný obrat Islanders, ktorí v sérii prehrávali 1:3 na zápasy.

Ale Washington bol v kľúčovom dueli bližšie k radosti, herne svojho súpera prevyšoval. Lenže stačilo to len na jednogólový náskok, ktorý v tretej tretine vymazal Bryan Trottier. A keď sa potom po 68 minútach nadstavenia napriahol Pat LaFontaine a predviedol ukážkový golfák, Capitals sa predčasne skončila sezóna.

6. New York Rangers - Vancouver Canucks 3:2, 1994

Nádherné finále, ktoré v pamätných priamych prenosoch sledovalo aj množstvo českých a slovenských divákov. Prinieslo mimoriadnu pointu: Rangers po 54 rokoch vyhrali Stanley Cup.

Ale mali s tým poriadne veľa práce. Výber okolo brankára Mikea Richtera a obrancu Briana Leetcha viedol v sérii už 3:1, Pavel Bure a spol. však vyrovnali. Madison Square Garden potom bola svedkom rýchleho vedenia 2:0 partie kouča Mikea Keenana, ktorú Canucks po celý zvyšok duelu už len doťahovali.

Messier sa tým pádom stal prvým kapitánom v histórii, ktorý šéfoval dvom rôznym víťazným tímom (okrem Rangers predtým aj Edmontonu). Alexander Karpovtsev, Sergei Zubov, Alexei Kovalev a Sergei Nemchinov sú prvými Rusmi, ktorých mená boli zvečnené na Stanley Cupe.

7. Boston Bruins - Montreal Canadiens 5:7, 1971

[Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez @NHLsvk]

Tento zápas priamo nerozhodoval o tom, kto postúpi z 1. kola, bol ešte len druhý v sérii. Ale aj tak sa naňho nezabudne.

Predchádzala mu výhra favorizovaných Bruins 3:1 a v tomto dueli sa to zdalo ešte jasnejšie - tím Bobbyho Orra a Phila Esposita viedol v 39. minúte už 5:1. Obhajca posledného Stanley Cupu pôsobil neotrasiteľne.

Lenže v ten aprílový večer ho šesť zlepených gólov Montrealu vyviedlo z omylu. Bostonský hviezdny súbor ešte chvíľu predtým pôsobil dojmom, že nemá slabé miesto. Montreal ho však senzačne vyradil 4:3 na zápasy. A silu na to mu poskytol legendárny duel číslo dva.